Nefertiti krūšutēla kopijas.
Nefertiti krūšutēla kopijas.
Foto: LETA/EPA

Nefertiti noslēpums joprojām neatminēts + interesanti fakti par valdnieci 1

“National Geographic” pētnieku komandas veikts pētījums noliedz pieņēmumu, ka Tutanhamona kapavietā varētu atrasties slepenas telpas ar valdnieces Nefertiti apbedījumu, raksta LiveScience.com.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Ja sienā būtu niša, mēs iegūtu spēcīgu atbalsi,” uzsvēra ģeofiziķis Dīns Gudmens. “Bet tās vienkārši nav.”

Pieņēmumu, ka slepenā telpā faraona Tutanhamona kapenēs varētu atrasties arī valdnieces Nefertiti apbedījums, pērn izteica Amarnas Karalisko kapeņu projekta vadītājs ēģiptologs Nikolass Rīvss.

CITI ŠOBRĪD LASA

Noslēpumainā valdniece Nefertiti bija viena no ietekmīgākajām antīkās pasaules valdniecēm, kas joprojām ir noslēpums mūsdienu pētniekiem. Tiek pieņemts, ka viņa dzīvoja starp 1370. un 1330. gadu pmē. Lūk, daži interesanti fakti par valdnieci.

Nefertiti ir otrā visslavenākā Ēģiptes “faraone”, vismaz Rietumu civilizācijas priekšstatos. Skaistuma ikonas slavu viņa ieguva 1912. gadā, kad arheologi atrada vairāk nekā 3300 gadus senu kaļķakmens krūšutēlu. Ne jau velti Nefertiti vārds nozīmē “Skaistā ir ieradusies”.

Nefertiti apprecējās ar Amenhotepu IV (kurš vēlāk kļuva pat Ehnatonu) viņa valdīšanas sākumā – tiek pieņemts, ka viņa tobrīd bija apmēram 15 gadus veca. Nefertiti kļuva par Amenhotepa IV “Dižo karalisko sievu”. Viņu abu laikā senā Ēģipte bija savā attīstības un bagātības zenītā.

Kopā ar Ehnatonu Nefertiti veica pilnīgu reliģisku apvērsumu valstī, atsakoties no “veco dievu” – Ra Amona kulta un ieviešot Atona kultu, politeismu nomainot pret monoteismu, slēdzot daudzo dievību tempļus un padzenot to priesterus.

Lai godinātu jauno dievu, Amenhoteps mainīja vārdu uz Ehnatonu, bet Nefertiti kļuva par Neferneferuaten-Nefertiti.

Nefertiti valdīja tikai 12 gadus, taču, spriežot pēc zīmējumiem, kuros viņas tēls saglabājies, viņas vara bijusi ļoti liela, jo daļā attēlu Nefertiti veic darbības, kuras citkārt iedomājamas tikai faraoniem vīriešiem – viņa piedalās ikdienas lūgšanās, sniedz ziedojumus Atonam, vada kaujas ratus vai pat uzbrūk ienaidniekiem.

Ehnatonam un Nefertiti bija sešas meitas. Tā kā Ehnatonam bija nepieciešams dēls dinastijas turpināšanai, viņš apprecēja vēl vairākas blakussievas, tostarp savu māsu. Tieši viņa Ehnatonam dzemdēja Tutahhamonu, kurš savukārt apprecēja savu pusmāsu – vienu no Ehnatona un Nefertiti meitām.

Reklāma
Reklāma

Valdniece Nefertiti noslēpumaini pazūd no hronikām ap Ehnatona valdīšanas 12. gadu. Ir vairākas teorijas – daži uzskata, ka viņa mirusi mērī, savukārt citi pieļauj, ka Ehnatons, kurš, kā vērojams tempļos saglabājušos attēlos, ļoti mīlēja savu sievu, paaugstinājis viņu līdz reģentes titulam, tādēļ viņa sākusi arī ģērbties kā vīrietis un šādā tēlā parādās tempļu zīmējumos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.