Foto – AFP/LETA

“Neesiet naivi par Ķīnas un Taivānas attiecībām! Tas ir tāpat kā ar Krieviju un Ukrainu,” saka Rasmusens 17

Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens uzskata, ka Eiropa ir pārāk naiva attiecībā uz Ķīnas un Taivānas situāciju un tai jādara vairāk, lai novērstu Ķīnas iebrukumu Taivānā. Rasmusens vizītē Taibei atzina, ka Eiropas un NATO valstis bija pārāk naivas pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā un riskē pieļaut to pašu kļūdu attiecībā uz Ķīnu.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Taivāna un kontinentālā Ķīna tiek pārvaldītas atsevišķi, kopš 1949.gadā šajā salā patvērās pilsoņkarā sakautā Ķīnas Republikas nacionālistu valdība, bet komunistu ieņemtajā Ķīnas kontinentālajā daļā tika proklamēta Ķīnas Tautas Republika, kas joprojām uzskata Taivānu par savas teritorijas sastāvdaļu.

Taivāna pastāvīgi dzīvo Ķīnas iebrukuma draudu ēnā, un Krievijas iebrukums Ukrainā ir vairojis bažas, ka Pekina var rīkoties līdzīgi attiecībā pret Taivānu.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Pasaule līdz šim nav pievērsusi pietiekamu uzmanību spriedzei Taivānas šaurumā,” žurnālistiem Taibei sacīja Rasmusens.

“Mums būtu jāsaprot, ka konfliktam starp Ķīnu un Taivānu ir un būs globālas sekas. Tāpēc mēs esam globāli ieinteresēti nepieļaut šīs spriedzes pāraugšanu bruņotā konfliktā,” uzsvēra Rasmusens.

Lai gan ASV joprojām ir Taivānas galvenā militārā sabiedrotā, Eiropas un NATO valstīm būtu jāsagatavojas īstenot politiku, kas liks Pekinai divreiz padomāt par iebrukumu Taivānā, uzskata bijušais NATO ģenerālsekretārs.

“Es domāju, ka mums būtu jāreaģē apņēmīgi, ja Ķīna uzbruktu Taivānai, un mums būtu jāaizstāj stratēģiskā neskaidrība ar stratēģisku skaidrību,” norādīja Rasmusens.

Viņš sacīja, ka Eiropa varētu sākt apmācīt Taivānas karavīrus Eiropas valstīs un dalīties ar Taivānu militārajā un kiberdrošības aprīkojumā, lai nodrošinātu, ka Taivāna spēj sevi aizsargāt. Bet, pats galvenais, Eiropai būtu jāpiemēro visaptverošas un pamatīgas sankcijas Ķīnai gadījumā, ja tā iebruktu Taivānā, uzsvēra Rasmusens.

Viņš atzina, ka šādas sankcijas smagi skartu arī pašu Eiropu, jo Ķīnai ir liela loma globālajā ekonomikā, bet pauda uzskatu, ka pēc Krievijas atkātotā iebrukuma Ukrainā Eiropas valstis ir mainījušas savu nostāju attiecībā uz atkarībām no autokrātijām.

“Mēs esam veidojuši Eiropu, balstoties uz ASV sniegto drošību, lētām precēm no Ķīnas un lētu gāzi no Krievijas. Šis modelis vairs nedarbojas,” uzskata Rasmusens.

“Mums nevajadzētu atkārtot šo kļūdu, esot pārāk vājiem, pārāk piekāpīgiem, kad runa ir par Ķīnu,” uzvēra Rasmusens.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.