Foto-Stock.xchng

Neērtā tēma – aizcietējumi 0

Stress un mazkustīgums kopā ar nepareizu, nesabalansētu, neveselīgu pārtiku un nepietiekamu daudzumu šķidruma veicina aizcietējumu rašanos.

Reklāma
Reklāma

 

Vienkāršas patiesības

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Veselam
8 iespaidīgas lietas, ko kurkuma dod veselībai. Tostarp efektīvi palēnina novecošanos 1
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Lasīt citas ziņas

Attīstītajās valstīs cilvēki uzturā lieto daudz šķiedrvielu (ogu, augļu, dārzeņu). Tās veicina zarnu kustību jeb peristaltiku un nodrošina regulāru vēdera izeju, mīkstinot zarnu saturu, kā arī mazina toksisku vielu iedarbību, vienlaikus aizkavējot holesterīna uzsūkšanos.

Ja vēdera izeja bieži un ilgstoši tiek apzināti aizturēta, organisms no zarnu satura uzsūc ūdeni, tādējādi procesu vēl vairāk apgrūtinot. Līdzīgi iedarbojas dzīves apstākļu vai ēšanas paradumu maiņa, ceļošana un gultas režīms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī grūtniecības laikā hormonālo izmaiņu dēļ vēdera izeja kļūst retāka.

Ir cilvēki, kuriem aizcietējumus veicina medikamenti, ko lieto astmas un urīnpūšļa slimību ārstēšanā, tricikliskie antidepresanti un atsevišķi medikamenti arteriālā asinsspiediena regulēšanai, dzelzs preparāti u.c. Diemžēl ir pat caurejas līdzekļi, kas pēc sākotnējās iedarbības stāvokli var tikai pasliktināt (sennas preparāti).

Aizcietējumus rada arī zarnu vēzis un polipi, trūces, nieres kolikas, vairogdziedzera hormonu deficīta izraisīta hipotireoze, multiplā skleroze, Parkinsona slimība, cukura diabēts, depresija, anoreksija. Iemesls var būt pat hemoroīdi, jo cilvēks, zinot, ka tualetes apmeklējums būs ļoti sāpīgs, apzināti to novilcina.

 

Trīs mēnešu termiņš

Akūti aizcietējumi parasti briesmas nerada, taču var gadīties, ka tie ir kādas nopietnas slimības simptomi. Hroniski aizcietējumi nozīmē, ka ir traucēta tikai zarnas funkcija. Ja pievienojas stipras sāpes, uzpūsts vēders, paaugstināta ķermeņa temperatūra vai vemšana, tas, iespējams, ir zarnu aizsprostojums. Tādos gadījumos nepieciešama ārstēšana stacionārā.

Cietu vēderu par aizcietējumu ārsti sauc tad, ja trīs mēnešus pēdējo sešu laikā ir vismaz divas pazīmes: ceturtā daļa vēdera izejas reižu ir retāk nekā trīs reizes nedēļā, nepieciešama spēcīga spiešana, ir cietas fekālijas, nepilnīgas izejas sajūta, un vieglāk kļūst, tikai lietojot caurejas līdzekļus.

Ārsta konsultācija noteikti nepieciešama, ja ir arī asiņošana, negribēts svara zudums, pārmaiņus ir gan aizcietējumi, gan caureja, aizcietējumi rodas pēkšņi vienlaikus ar spēcīgām vēdera sāpēm vai ilgst vairākas dienas, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Reklāma
Reklāma

Ārsts šādos gadījumos noteikti jautā par ēšanas un dzeršanas paradumiem, vēdera izejas biežumu un norisi, lietotajiem medikamentiem, ģimenes locekļu slimībām, tostarp zarnu slimībām, vairogdziedzera disfunkciju, norītu vai zarnās citādi nonākušu svešķermeni. Parasti tad iztausta vēderu, anālo zonu, nozīmē analīzes (asinis un fēces). Var būt nepieciešama digitāli rektālā izmeklēšana.

 

Kompleksa pieeja

Aizcietējumus veicina melnā tēja, kakao, sarkanvīns, saldumi, baltmaize… Ja sākas problēmas, no šiem produktiem der atteikties, bet šokolādi aizstāt ar žāvētām plūmēm, datelēm, vīģēm, ēdienu starplaikos izdzerot arī glāzi skābpiena produktu (kefīru, paniņas, jogurtu), kam pievienota ēdamkarote sasmalcinātu linsēklu vai kliju. Labāk ēst daudz šķiedrvielu (pilngraudu produktus, augļus, dārzeņus), jo gandrīz vienīgās blaknes tad ir vēdera uzpūšanās un gāzu veidošanās, taču to var novērst, dzerot daudz šķidruma.

Lai rosinātu zarnu darbību, vēlams rītu sākt ar glāzi ūdens un to izdzert pirms katras ēdienreizes.

Lai sekmētu zarnu darbību, pietiek pat ar pusstundu ilgām fiziskajām aktivitātēm. Ieteicamākās ir pastaiga, riteņbraukšana, peldēšana, nūjošana. Noder arī vēdera masāža no rīta pirms piecelšanās – 10 minūtes apļveida kustību pulksteņrādītāja virzienā.

Lielākoties aizcietējumiem ir psihosomātiski iemesli. Ja emocionālā spriedze zūd, bieži atrisinās arī fiziskās veselības problēmas. Par sliktu nenāk psihologa apmeklējums, dažādas meditācijas tehnikas, elpošanas vingrinājumi, joga, vingrojumi vēdera muskuļu stiprināšanai vai kāju, sēžas un muguras muskulatūras atbrīvošanai.

Ja tomēr nekas nelīdz, atliek medikamentozā terapija. Tomēr šie līdzekļi nenovērš aizcietējumu iemeslu, bet iedarbojas tikai simptomātiski.

 

Caurejas zāles

Kaut gan lielākā daļa caurejas līdzekļu ir pieejami bez receptes, tie jālieto tikai pēc ārsta ieteikuma, jo ilgākā laikā var radīt pat sirds ritma traucējumus, jo pastiprināti izvada arī kāliju un citas minerālvielas. Turklāt garākā periodā organisms pie šiem preparātiem pierod, un vēdera izeja bez tiem vairs nav iespējama. Ja ir aizdomas par zarnu aizsprostojumu, caurejas līdzekļus vispār nedrīkst lietot!

Caurejas līdzekļos, kas piesaista šķidrumu, veicinot zarnu darbību un mīkstinot to saturu, ir arī sāļi (nātrija sulfāts jeb glaubersāls un magnija sulfāts jeb angļu sāls) un cukuri (laktuloze, laktoze, sorbīts un manīts). Šo līdzekļu blaknes ir gāzu uzkrāšanās, vēdergraizes un slikta dūša.

Stimulējoši caurejas līdzekļi paaugstina zarnu aktivitāti un ūdens uzsūkšanos, padarot saturu mīkstāku un palielinot tā apjomu. Iespējamās blaknes ir elektrolītu līdzsvara traucējumi un palielināts šķidruma zudums, arī sāpes vēderā. Kālija deficīts var veicināt zarnu nosprostojumu un citas smagas blaknes, tādēļ šie līdzekļi paredzēti tikai īsam laikam. Alternatīva ir arī ricīneļļa, sennas lapas un krūkļa miza.

 

Konsultēja klīnikas “Premium Medical” proktologs, ķirurgs Kaspars Snipe.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.