Foto-Pavel Ignatov/Shutterstock

Pirms iet papardēs… Nedroša seksa rūgtās mieles 0

Kaut gan informācija par seksuāli transmisīvajām slimībām ir brīvi pieejama, joprojām nākas atzīt kam gan negadās. Sekas tādai vieglprātībai var būt ļoti nepatīkamas: diskomforts, veselības problēmas, neauglība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Daži bieži maina seksa partnerus, taču viņiem laimējas nesaslimt. Citam gadās, ka vienīgais šaubīgais sakars ir liktenīgs. Ieejas vārtus infekcijai paver bojāta āda un gļotāda. Jāņem vērā, ka ar dažām slimībām var inficēties ne tikai dzimumceļā, bet arī ar asinīm un sadzīviski.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un privātprakses dermatoveneroloģe Vija Danga norāda – padomju laikā seksuāli transmisīvās slimības ārstēja piespiedu kārtā, taču tagad cilvēkam ir tiesības tās neārstēt, aplipinot citus.

Nav prezervatīva – nav seksa!

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijā pēc iedzīvotāju skaita ir viena no visaugstākajām HIV izplatībām Eiropas valstīs. “Reizēm izrādās, ka HIV izpausmes uz ādas bijušas jau sen, taču cilvēks nav ārstējies, kaut gan valsts apmaksā zāles. Šai slimībai var būt dažādi simptomi, taču diagnozi var noteikt vienīgi, veicot analīzes,” stāsta Vija Danga.

Gadās, ka pacients atnāk pie ārsta ar sifilisu un atklājas arī HIV. Reizēm analīzēs atrod pat piecas slimības vienlaikus.

Ne vienmēr šī ļaunā slimība liek par sevi manīt uzreiz. Ne velti ārzemju klīnikās izvietoti uzraksti: Vai zini, ka tev nav HIV? Kad esi nodevis testu, lai noteiktu HIV?

Mūsdienās HIV ne vienmēr nozīmē nāves spriedumu. Lai arī to nevar izārstēt, lietojot medikamentus, iespējams uzlabot dzīves kvalitāti un pagarināt mūža ilgumu.

Draud ar neauglību

Seksuāli transmisīvās slimības bojā reproduktīvo sistēmu, izraisa neauglību gan vīriešiem, gan sievietēm vai arī rada sarežģījumus grūtniecības norisē, īpaši, ja tiek novilcināta ārstēšana. Sevišķi bīstams šajā ziņā ir sifiliss.

“Ja ir zināms, kad notikusi inficēšanās, redzama čūla – sifilitiskais šankrs – un analīžu rādītāji atbilst slimības izpausmēm, reizēm, lai izveseļotos, pietiek ar vienu injekciju,” iedrošina daktere Danga.

Diemžēl daudzi nodarbojas ar pašārstēšanos un gaida nez kādu brīnumu, taču, slimību ielaižot, ieilgst arī ārstēšana. Ja saslimušajam nav naudas, slimnīcas izdevumus apmaksā valsts.

Maskējas un slēpjas

Vairākas seksuāli transmisīvās slimības neliek par sevi manīt ar tūlītējām pazīmēm vai arī to simptomi netiek saistīti ar šīm kaitēm. Piemēram, ja ir iekaisums acī, kas nepadodas ārstēšanai, iespējams, cēlonis ir hlamīdiju infekcija.

Reklāma
Reklāma

Sifilisa izsitumus, kas mēdz būt uz visa ķermeņa, nereti uzskata par alerģijas izpausmi. Tie var izskatīties arī līdzīgi kā psoriāzes gadījumā. Vislabāk tos pratīs atšķirt dermatovenerologs.

Divas trīs nedēļas pēc nedrošā mīlas sakara parādoties aizdomīgiem simptomiem, uzreiz jāsteidzas pie ārsta. Sievietēm mēdz būt dzimumorgānu nieze, dedzināšana, pastiprināti smakojoši izdalījumi, vīriešiem bieža un sāpīga urinācija, bet gonorejas gadījumā venerologs uzreiz atpazīst tā sauktās franču iesnas – strutainus izdalījumus un tūsku dzimumlocekļa galviņas apvidū. Sifiliss, C vīrushepatīts un HIV par sevi neliks manīt tik ātri.

Ureaplazmai un mikoplazmai galvenokārt raksturīga sāpīga urinācija. Par to, vai šīs kaites pieder pie seksuāli transmisīvajām slimībām, zinātniekiem un ārstiem joprojām nav vienota viedokļa. Ir pieņemts – ja nav sūdzību, tās var neārstēt. Taču reproduktīvā vecumā, ja tiek plānoti pēcnācēji, to vajadzētu darīt, jo šīs infekcijas var apdraudēt mazuli.

Intīmajā saskarsmē iespējams iegūt arī piena sēnīti. Pēc mīlas sakara ar partneri, kuram piena sēne bijusi aktīvā formā, aptuveni pēc nedēļas var parādīties dzimumorgānu apsārtums, sāpes, nieze un pastiprināti bāli izdalījumi.

Arī dzimumorgānu herpes, kas mēdz izpausties, vājinoties imunitātei, pieder pie seksuāli transmisīvajām slimībām.

PADOMS

Pēc dzimumattiecībām ar nepazīstamu un šaubīgu partneri analīzes vajadzētu veikt arī tad, ja nekādu simptomu nav, jo sekas var parādīties tikai pēc ilgāka laika, piemēram, sievietēm ginekoloģisks iekaisums vai vīriešiem uroloģiskas problēmas. Tas jādara arī, plānojot grūtniecību.

UZZIŅA

• Ar seksuāli transmisīvajām slimībām iespējams inficēties ne tikai dzimumakta laikā, bet arī skūpstoties, lietojot kopīgu zobu suku vai skuvekli, vibratoru vai citas intīmās rotaļlietas, veicot medicīniskas manipulācijas, manikīru, pedikīru, pīrsingu un tetovējumus.

• Gonorejā, trihomoniāzē vai citā seksuāli transmisīvajā slimībā var iedzīvoties, arī lietojot vienu dvieli un mazgāšanās sūkli. Visbiežāk šādi no mātēm inficējas mazas meitenes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.