Nedienas ar kaimiņiem: trokšņo, ārdās, applūdina citus. Kā cīnīties? 1
Īrēju dzīvokli daudzdzīvokļu mājā. Augšējā stāva dzīvokli aptuveni gadu īrē kāda sieviete ar pilngadīgu dēlu. Viņa ir I grupas invalīde, guloša, un, manuprāt, viņai ir arī psihiski traucējumi. Dēls regulāri trokšņo (gan dienā, gan naktī) – skaļi sit pa grīdu vai sienām, gāž smagus priekšmetus u.tml. Trokšņi vairs nav izturami, arī citi kaimiņi izsaka pretenzijas. Pāris reižu saucu policiju, bet tā tikai uzrakstīja protokolus. Trokšņotāja dzīvoklis turklāt ir šausmīgā stāvoklī – netīrs, smako, tek krāni (man jau applūdināja vannas istabu, par ko bija sastādīts akts). Vai māti un dēlu var izlikt no dzīvokļa? Varbūt invalīdei vajag sniegt kādu palīdzību?
INĀRA RĪGĀ
Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 28.1 panta pirmās daļas 3. punkts paredz, ka izīrētājs var izbeigt dzīvojamās telpas īres līgumu, izliekot īrnieku kopā ar viņa ģimenes locekļiem un citām personām bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas, ja īrnieks, viņa ģimenes locekļi vai citas ar viņu kopā dzīvojošas personas pārkāpj dzīvojamās telpas lietošanas noteikumus, padarot pārējām personām dzīvošanu vienā mājā neiespējamu.
!!!Šādā gadījumā dzīvojamās telpas īres līgumu izbeidz bez īrnieka iepriekšējas brīdināšanas un viņam nepienākas pašvaldības palīdzība citu dzīvošanai derīgu dzīvojamo telpu nodrošināšanā. Tātad jūs varat rakstīt iesniegumu izīrētājam un ziņot, ka īrnieki nepilda dzīvojamās telpas īres līgumā noteiktos pienākumus (piemēram, dzīvoklī netiek uzturēta kārtība, izraisot citu dzīvokļu bojāšanu).
Iesniegumā turklāt norādiet, ka dzīvokļa īrnieki regulāri pārkāpj Rīgas domes sabiedriskās kārtības noteikumu 4.1. apakšpunktu. Tajā teikts, ka pilsētas administratīvajā teritorijā aizliegts trokšņot, ja tas traucē apkārtējo personu mieru, un par to vairākkārt ir sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli. Iesniegumam pievienojiet aktu par jūsu dzīvokļa applūdināšanu un policijas atbildes. Lūdziet izīrētāju pārbaudīt dzīvokli un situāciju atrisināt. Jāatgādina, ka arī jūs varat vērsties tiesā ar prasību par kaimiņu dzīvokļa īrnieku izlikšanu. Par prasības pieteikumu jāmaksā valsts nodeva.
!!!Vēl derētu atkārtoti rakstīt iesniegumu pašvaldības policijai par trokšņošanu, kas traucē jūsu un citu iedzīvotāju mieru, norādot konkrētu laiku un personas, kas to var apliecināt. Lūdziet saukt vainīgās personas pie atbildības likumā noteiktajā kārtībā. Tostarp pašvaldības policijai lūdziet izziņu par visiem izsaukumiem un sūdzībām saistībā ar šo dzīvokli, jo tā vēlāk var noderēt kā pierādījums.
Visticamāk, ka trokšņotāja mātei invalīdei ir nepieciešama sociālā palīdzība. Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9. panta otrā daļa nosaka: ja pašvaldība ir saņēmusi informāciju par personu, kurai varētu būt nepieciešams sociālās aprūpes, sociālās rehabilitācijas pakalpojums vai sociālā palīdzība, pašvaldībai ir pienākums pārbaudīt un izvērtēt saņemtās ziņas, kā arī informēt šo personu vai tās likumisko pārstāvi par tiesībām un iespējām palīdzību saņemt.
Rīgas Sociālajā dienestā lūdziet izvērtēt iespēju invalīdes ievietošanai sociālās aprūpes iestādē, kur viņa saņems kvalificētu aprūpi un medicīnisko palīdzību. Ārstniecības likuma 68. panta pirmās daļas 2. punktā ir teikts, ka bez pacienta piekrišanas var sniegt viņam psihiatrisko palīdzību, ja pacients ir izrādījis vai izrāda nespēju rūpēties par sevi un ārsts konstatē psihiskās veselības traucējumus, kuru iespējamās sekas varētu būt veselības stāvokļa vērā ņemama pasliktināšanās. Tādos gadījumos palīdzību var lūgt arī medicīnas darbiniekiem.
SVARĪGI
Vēlams, lai iesniegumus parakstītu arī citi mājas iedzīvotāji, kuriem ir pretenzijas pret šiem īrniekiem.
UZZIŅA
Rīgas Sociālais dienests atrodas Baznīcas ielā 19/23 (1. stāvā), Rīgā, LV-1010; e-pasts: [email protected]; tālr. 67105048.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA