Māra Libeka
Māra Libeka
Foto: Valdis Semjonovs

Māra Libeka: “Necepieties”, viss būs kārtībā! 0

Tuvojas ziema, un kā parasti šajā laikā pieaugs neatliekamās medicīniskās palīdzības izsaukumu skaits, bet mediķi, kas šādās reizēs dodas pie pacientiem, raksta atlūgumus. Raksta tādēļ, ka ir izdeguši un nevēlas sadegt pavisam, par savu darbu kopā ar visām piemaksām saņemot 738 eiro. Tieši tādi ir vairākuma sertificētu ār­sta palīgu mēneša ienākumi, bet lielai daļai nesertificēto ārsta palīgu jāizdzīvo ar 500 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Arī neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsti nav diez ko spožākā situācijā – par darba slodzi ar visām piemaksām valsts viņiem maksā nedaudz virs 1000 eiro. Tāpēc mediķu kolektīvs aizvadītajā nedēļā ar nepacietību gaidīja sarunu ar veselības ministri Andu Čakšu cerībā, ka viņa ieradīsies ar sagatavotu plānu, kur būs redzams, kas ārstu palīgus un ārstus sagaida no jaunā gada.

Diemžēl vīlās, jo ministre tādu nebija sagatavojusi un ieradās ar mediķiem nesaprotamiem algu aprēķiniem, kas nekādi negāja kopā ar to, ko reāli šie cilvēki ik mēnesi saņem.
CITI ŠOBRĪD LASA

NMPD Zemgales reģionālā centra reanimatologs un anesteziologs Roberts Fūrmanis stāsta, ka, viesojoties Amerikas slavenajā Meijo klīnikā, ticis iepazīstināts ar šīs ārstniecības iestādes 50 gadu attīstības plānu, bet Latvijā svarīgākajam medicīnas dienestam, kas ir arī daļa no valsts drošības struktūrām, nav pat mēneša plāna. Ja par šo situāciju sāktu interesēties NATO amatpersonas vai kādas OECD personas, tad droši vien operatīvi tiktu sameklēts kāds risinājums, lai apturētu mediķu aizplūšanu un netiktu, piemēram, apdraudētas ASV speciālo spēku militārās mācības, kas regulāri notiek sadarbībā ar neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem.

Taču pašreizējās Latvijas politiskās svārstības kalpo kā arguments gan veselības ministrei, gan valdības vadītājam Mārim Kučinskim, ka viņi savus solījumus nespēj izpildīt, jo pēcteči būs citi un politiskā solījumu pēctecība mūsu valstī nav ierasta lieta. Ministre Čakša gan cenšas mierināt NMPD darbiniekus, jo lapiņu ar nepieciešamajām naudas summām esot uzrakstījusi un iedevusi Kučinskim, virsstundu apmaksai esot atrasti pat četri miljoni eiro, kas būs nepieciešami, sākot no 2019. gada, bet vai to piešķirs, tas vairs neesot Čakšas spēkos. Sak, “necepieties”, viss būs kārtībā!

Taču NMP dienesta cilvēki ir gadiem baroti ar solījumiem. Par briestošo sprādzienu NMPD vadītāja Liene Cipule informējusi ministri trīs reizes – ar informatīvo ziņojumu, veiktā audita rezultātiem un, nesaņemdama atbildes, uzrakstījusi arī vēstuli. Bet ministrija šos cilvēkus sadzirdēja tikai tad, kad vadība izsludināja ārkārtas stāvokli NMPD Rīgas reģionālajā centrā, jo bija sākusies intensīva atlūgumu rakstīšana.

Tieši ārstu palīgi ir NMPD galvenais darbaspēks. Agrāk viņi, nevarēdami izturēt lielo slodzi, dienestu pameta pēc diviem nostrādātajiem gadiem, bet tagad tas notiek krietni ātrāk – jau pēc pāris mēnešiem. Bet vecie pieredzējušie mediķi gaida izdienas pensiju. Šī situācija sasniegusi augstāko kritisko punktu – patlaban NMPD trūkst 250 darbinieku un šis deficīts, ziemai tuvojoties, palielinās.

Ministre ir sameklējusi kādu ātru un vienkāršāku risinājumu – izlēmusi organizēt streiklaužus, paplašinot to mediķu loku, kam būtu tiesības strādāt neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā.

Īsāk runājot, pazemināt kvalifikāciju vidējā līmeņa mediķiem, lai viņi ātrāk varētu doties neatliekamajos izsaukumos. Līdzīgi, kā to dara, piemēram, ostās, kur radušies lieli kravu sastrēgumi un dokeri vairs netiek galā, tāpēc tiek pieaicināti līgumstrādnieki. Vai atcerēsimies ne tik sen ministres nesaprašanos ar ģimenes ārstiem, kad ārstu streika gaidās kā potenciālos streiklaužus izraudzīja rezidentus, kuri dežurēšot ārstu vietā un ārsti nebūs vajadzīgi.

NMPD mediķi vairs nevēlas būt par avīm, kuras cērp un cērp, viņi gaida politiķu rīcību, lai nebūtu arvien vairāk operatīvo transportlīdzekļu jānovieto pie sētas. Vai šis iemesls nav pietiekami kliedzošs, lai valdības veidotāji noliktu pie malas savas ambīcijas un vienotos kopīgam darbam? Vai tas nav pietiekami kliedzošs, lai arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kurš pats personīgi ne tik sen bija ciešā saskarsmē ar neatliekamo medicīnisko palīdzību, nāktu klajā vismaz ar kādu paziņojumu NMPD mediķu atbalstam?

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.