– Pīlēna kungs, esam tieši Valsts prezidenta vēlēšanu priekšvakarā! Kurš tad spētu pildīt lielos uzdevumus? 14
– Visvairāk būtu žēl, ja prezidents nāktu pēdējā brīža pasākumā, izvēlēts partiju starpkuluāru sarunās. Ka tamdēļ atkal dalītu ietekmes tirgus. Ārējā, starptautiskā situācija pieprasa noteiktu īpašību kopumu tam, kurš kļūs par Latvijas prezidentu. Tālredzību, spēju tieši un pārliecinoši uzrunāt Rietumu partnerus, diplomātiski, bet ar pašcieņu runāt ar Austrumu puses kaimiņiem. Tā ir līdera spēja mobilizēt sabiedrību. Caur šo prizmu partijām, manuprāt, jāskatās.
V. Krustiņš: – Cilvēki gaida praktiskus iznākumus, pārmaiņas. Citi saka – labāk, lai paliek, kā ir. Sakiet, vai vide ir gatava un vēlas kaut ko mainīt? Valdība priecājas, ka 100 dienās labi izskatījusies. Neviens nevienam nav traucējis. Bērziņa kungu var pārvēlēt un var vietā dabūt citu, bet kas tad mainīsies, ja valdība paliks tā pati?
– Diezgan bieži esmu Vācijā. Redzu tās pārmaiņas vācu sabiedrībā un mediju telpā, to Vācijas autoritātes pieaugumu, kas nāca līdz ar prezidenta Gauka ievēlēšanu. Tas notika pirms dažiem gadiem, un Vācijas prezidenta pilnvaras ir līdzīgas kā mums. Taču Gauka, bijušā mācītāja, kā autoritātes izvēle cēlusi akcijas vispirms jau prezidenta postenim. Saspēlē Gauks–Merkele cēlusies Vācijas starptautiskā autoritāte. Pilsoniskā sabiedrība ir mobilizēta augstākam starptautisko tēmu slieksnim, un veidojas moderna nācija ar citas perspektīvas izjūtu. Tur nebūt ne viss ir ideāli, bet es redzu, ka pareizā cilvēka izvēle nozīmīgā, lai arī respektablā amatā, nācijai dod citu stāju. Ja mēs pūtīsim vien, ka “neko nevar mainīt”, tad nesagaidīsim, ka Latvija tiks starptautiski ievērota. Negaidīsim, ka sekos sekmīgi pārkārtojumi ekonomikā, izglītībā, reģionu politikā. Parlamentam, kas vēlēs prezidentu, ir iespēja atbildīgi piestrādāt Latvijas autoritātes celšanai, it īpaši Rietumu pasaulē. Tas mums vajadzīgs kā vitamīni, jo esam dinamiskā procesā. Katra valsts, ievēlot uz četriem pieciem gadiem savus priekšstāvjus, mainās ietekmes izvietojumā. Kāpina ietekmi, ja šie priekšstāvji ir ar autoritāti – neatkarīgi no ģeogrāfiskā lieluma un iepriekšējās pozīcijas. Vai otrādi – ietekme krītas, ja līderi nav spilgtas personības.