Foto – LETA

Nebeidz “dalīt īpašumu”. Kādas būs īpašnieku tiesības? 4

Ir sagatavoti vairāki varianti dalītā īpašuma izbeigšanai, bet likumprojekts Saeimā varētu nonākt tikai septembrī.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Vai tiek spriests par iedzīvotājiem padomju laiku apbūves daudzstāvu dzīvojamos namos, kas atrodas uz citiem īpašniekiem piederošas zemes? Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (“Saskaņas centrs”) sagaida, ka Ministru kabinets līdz 2015. gada 30. septembrim Saeimā iesniegs Dalītā īpašuma likumprojektu, ko Tieslietu ministrijā gatavo jau kopš 2012. gada.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina stāsta, ka paralēli Saeimas Juridiskajā komisijā skatītajiem grozījumiem Civillikumā un citos tiesību dokumentos, ministrija gatavojot arī risinājumu dalītā īpašuma problēmām, kas skar dzīvojamo namu un dzīvokļu īpašniekus. Plāns, kas ministrijas speciāli izveidotā darba grupā tiekot apspriests jau vairākus gadus, ir izbeigt dalītā īpašuma pastāvēšanu. Bet esot pilnīgi skaidrs – bez valsts un vietējo pašvaldību atbalsta īstenot to nebūs iespējams.

Zemi atpirktu dzīvokļu īpašnieki

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašlaik ministrijā esot sagatavoti pat vairāki varianti dalītā īpašuma izbeigšanai. Viens no tiem paredz, ka zemi izpirktu valsts par zemes kadastrālo vērtību. Pieņemot, ka tā ir 75% apmērā no tirgus vērtības, valstij būtu jāsamaksā zemes īpašniekiem no 173 līdz 240 miljoniem eiro.

Skaidrs, ka tādas summas valstij nebūs, tāpēc ministrijā uzskata, ka piemērotākais būtu ļaut izpirkt zemi zem namiem dzīvokļu īpašniekiem. Viņiem būtu jāvienojas par to ar balsu vairākumu – līdzīgi kā balsojot par nama atjaunošanu. Zemi no tās īpašnieka atpirktu par zemes kadastrālo vērtību, tai pierēķinot vēl 15%, ņemot vērā, ka, pēc Valsts zemes dienesta atzinumiem, zemes kadastrālajai vērtībai jābūt 85% no tirgus vērtības.

Valsts segtu zemes izpirkšanas administratīvos izdevumus, tostarp Valsts zemes dienestā reģistrētu namiem nepieciešamos zemes gabalus, aprēķinātu zemes izpirkuma maksu katram dzīvoklim proporcionāli tā platībai, Zemesgrāmatā nostiprinātu dzīvokļu īpašnieku īpašuma tiesības uz izpērkamo zemi. Savukārt vietējām pašvaldībām būtu jānosaka namu izmantošanai nepieciešamo zemes gabalu platības. Pašlaik daudzviet tās ir noteiktas nesamērīgi lielas, kas nav nepieciešamas konkrētās ēkas uzturēšanai, tajās iekļauti rotaļu laukumi, autostāvvietas un citas platības.

Vai īpašnieki piekritīs?

Tieslietu ministrijā atzīst, ka vēl neesot skaidrs, kādas būtu zemes īpašnieku tiesības iebilst pret šādu izpirkšanu. Pašlaik šķiet, ka dalītā īpašuma izbeigšanai piedāvātais plāns, kam par labu sliecas tā autori ministrijā, paredz zemes piespiedu atpirkšanu zemes piespiedu nomas vietā.

Visticamāk, zemes īpašnieki labprātīgi nepiekritīs šim plānam, īpaši Rīgā. Savukārt dzīvokļu īpašniekiem var nebūt naudas šādai izpirkšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.