Nebanku kreditētāji apmainīsies ar informāciju par klientu parādsaistībām 0
Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri vienojušies turpmāk apmainīties ar datiem par klientu parādsaistībām.
Patlaban kredītdevēji datubāzēs pārbauda, vai klientam ir aktīvas kavētas parādsaistības, taču vienošanās paredz, ka turpmāk, izmantojot SIA “Creditinfo Latvija” sistēmu, kredītdevēju asociācijas savā starpā apmainīties gan ar pozitīvo, gan ar negatīvo informāciju par klientu saistībām. Tas nozīmē, ka nebanku kredītdevējiem būs pieejama informācija gan par klientu aktīvajām saistībām un to apmēriem, gan par kavētajiem maksājumiem, kas ir svarīgi, pieņemot lēmumu par kredīta izsniegšanu.
Līdz ar to vairs nebūs iespējama situācija, ka klients, vieglprātīgi izturoties pret savām finansēm, vienlaicīgi varēs aizņemties pie vairākiem nebanku kredītdevējiem, ja viņš to nevar atļauties. Tāpat aizdevēji varēs kontrolēt, lai kredīta summa būtu samērīga ar klienta ienākumiem. Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri ir pārliecināti, ka jaunie maksātspējas vērtēšanas instrumenti pasargās gan klientus no potenciāliem kavējumiem, gan uzņēmumus no zaudējumiem.
Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas padomes priekšsēdētājs Toms Jurjevs žurnālistiem atzina, ka līdz šim “4finance” nevarēja pārliecināties, vai cilvēks ir aizņēmies pie konkurentiem, taču tagad tāda iespēja būs. Ja būs redzams, ka cilvēkam ir aktīvi divi, trīs kredīti, tad vairāk kredītus viņam neizsniegs.
Paredzams, ka savstarpēju datu apmaiņu asociācijas biedri sāks aprīlī.
Asociācijas biedri arī nolēmuši ieviest Patērētāju tiesību aizsardzības centra prasību kreditētājiem pirms aizdevuma izsniegšanas prasīt no klientiem informāciju par viņu ienākumiem un izdevumiem. Potenciālajam aizņēmējam, aizpildot dokumentus kredīta saņemšanai, mājaslapā būs arī jānorāda savi ienākumi.
“Ja tiks norādīts, ka ienākumu nav, kredīts tiks atteikts,” žurnālistiem teica Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane. Nekādus apliecinājumus ienākumiem nav plānots prasīt, jo, kā atzina Fromane, kredītu summas ir nelielas un šāda apliecinājuma sagādāšana var izmaksāt pat dārgāk nekā summa, ko klients vēlas aizņemties.
Saskaņā ar asociācijas datiem jau tagad, izvērtējot klientu maksātspēju, katram otrajam jeb 52% no jaunajiem klientiem aizdevums tiek atteikts.
Jau patlaban asociācijas biedri izmanto dažādus instrumentus maksātspējas pārbaudei. Izmantojot parādu piedziņas datubāzes, tiek pārbaudīta informācija par to, vai klientam ir aktīvas kavētās pārādsaistības. Nebanku kreditētāji analizē arī iepriekšējo kredītu atmaksas disciplīnu. Sākotnēji tiek piešķirsti mazāki kredīti un, ja kredīts atmaksāts laikā, tad kredītņēmējam pieejama lielāka summa. Ieviešot jaunos instrumentus, nebanku kreditētāji turpmāk veiks pilnīgu maksātspējas vērtēšanas procedūru, vērtē Fromane.
Vienošanās attiecas uz tiem nebanku kreditētājiem, kas ir Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas biedri. Asociācija pārstāv uzņēmumus, kuriem ir vairāk nekā 80% no kopējās nozares tirgus daļas.
Asociācijas pārstāvji uzskata, ka valstij būtu jāizstrādā vienots regulējums visiem tirgus dalībniekiem, lai aptvertu arī tos nebanku kreditētājus, kas nav asociācijā.
Asociācija aicina atbildīgās institūcijas veidot vienotu kredītu reģistru, kur būtu pieejama informācija arī par citiem finanšu tirgus dalībniekiem un citiem datiem, piemēram, informācija par ieņēmumu esamību, komunālo rēķinu apmaksas vēsturi, tiesu izpildītāju datiem u.c.
Asociācija arī mudina kredītņēmējus atcerēties, ka īstermiņa kredīti nav paredzēti ilgtermiņa finanšu problēmu risināšanai, īstermiņa kredīti nav paredzēti citu kredītu atdošanai. Īstermiņa kredīti paredzēti situācijām, kad steidzami nepieciešama nauda neparedzētiem, bet vajadzīgiem izdevumiem.
Kā ziņots, nebanku kreditētāju kopējais aizdevumu apjoms 2012.gada nogalē bija 46 miljoni latu, kas ir 0,9% no visa kredītportfeļa.
Asociācijas apkopotā statistika rāda, ka 27% izsniegto kredītu ir līdz 50 latiem, 24% – no 51 līdz 100 latiem, 31% – no 101 līdz 200 latiem, 13% – no 201 līdz 300 latiem, 4% – no 301 līdz 400 latiem, bet 1% gadījumu izsniegta lielāka summa.