Neatvairāmo acāliju kopšanas ABC 2
Šīs skaistules apbūrušas ne vienu vien. Taču, lai cik bagātīgi tās ziedētu, pārnestas no veikala, daudziem sagādā grūtības augu saglābāt ziedošu un veselīgu ilgtermiņā.
Lūk, īsumā acālijas vēlmes attiecībā uz kopšanu, kas varbūt palīdzēs ar skaisto augu iemācīties sadzīvot arī pēc noziedēšanas.
Kur novietot
Ideālā variantā, acālijai labpatīk, ja no rīta tā saņem saules gaismu, bet pēcpusdienā var paslēpties ēnā. Piemērota atrašanās vieta ir arī daļēji saulainā, slāpētā saules gaismā.
Acālijām attiecībā uz gaismu nenāks par labu pārmērības – ne pilnīga un ilglaicīga atrašanās ēnā, ne arī ilgstošā intensīvā saules gaismā. Acālijas ir izturīgas un panes aukstumu, taču jāsargā no liela aukstuma un karstuma.
Labāk skaistie augi jutīsies vēsākās telpās – verandā vai ziemas dārzā – aptuveni 10-15 grādu temperatūrā. Jā istabā ir sauss un ļoti silts, acālija ātri noziedēs, un lapas kļūs sausas, birs.
Laistīšana
Acālijas jālaista tiklīdz augsnes virskārta pataustot ir sausa. Siltajā periodā ieteicams pārbaudīt augsnes mitrumu katru dienu. Acālijas podiņos ātri izžūst. Ja iespējams, jāizmanto lietus vai sniega ūdens, jo tas ir mazāk sārmains nekā krāna ūdens.
Jāsargā augs no pārliešanas, un nedrīkst to mērcēt ūdenī. Acālijām ir seklas saknes un tām nepieciešama labi drenēta, skāba augsne. Tā kā saknes neatrodas dziļi, pietiks, ja mitra(bet ne pārmirkusi) būs augsnes virskārta.
Tātad nedrīkst, ne pārliet, ne iekaltēt. Pēc noziedēšanas, jo īpaši karstajā gada periodā, papildus laistīšanai rasina acāliju lapas.
Mēslošana
Baro augu katru mēnesi no pavasara līdz vasaras beigām, izmantojot mēslojumu, kas paredzēts skābu vidi mīlošiem augiem. Sezonas laikā pāris reizes var izmantot lēnas iedarbības mēslojumu.
Kopšana
Acālijām regulāri jānogriež izziedējušie ziedi, lai augs būtu glīts, kā arī lai paildzinātu ziedēšanu un veicinātu jaunu pumpuru veidošanos.
Tūlīt pēc noziedēšanas acāliju vēlams apgriezt, lai augs neizskatās „izpūris”, noplucis un piekoriģētu vēlamo izmēru un formu.
Tiesa, ar apgriešanu nevajag vilcināties, jo, darot to pārlieku tuvu gaidāmajam ziedēšanas laikam, tādā veidā samazināsiet ziedu skaitu.