Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācijai bažas par mediķu atalgojuma modeļa skatīšanas atlikšanu 2
Latvijas Neatliekamās medicīnas speciālistu asociācija (LNMSA) aicina Ministru kabinetu nekavējoties sākt darbu pie jaunā ārstniecības personu atalgojuma modeļa izskatīšanas un ieviešanas dzīvē, jo valdības lēmums minēto jautājumu skatīt 2022.gada valsts budžeta kontekstā radot bažas, ka minētais jautājums varētu tikt atliks uz vēl ilgāku laiku.
Minētais plāns mediķu atalgojuma pieaugumam prasa 287 miljonus eiro, tāpēc Finanšu ministrija uzstāj, lai tas tiktu skatīts 2022.gada budžeta kontekstā, izvērtējot pieejamo valsts finanšu apjomu.
Kā aģentūru LETA informēja LNMSA prezidents Rafaels Ciekurs, asociācija savukārt vēlas, lai plāns tiktu skatīts jau tuvākajā laikā. Pēc viņa paustā, patlaban, kad visas pasaule cīnās ar Covid-19 pandēmiju, Latvijas veselības aprūpes darbinieki sevi esot apliecinājuši kā nozares augstākās raudzes profesionāļus.
Kā uzsver asociācija, veselības aprūpes darbinieki vēlas, lai viņu darbs tiktu apmaksāts atbilstoši ilgtermiņa plānam, bet 18.martā pieņemtais lēmums LNMSA radot šaubas.
LNMSA uzskata, ka šajā jautājumā esot jārīkojas steidzīgi, jo arī Covid-19 pandēmijas laikā notiekot Latvijas veselības aprūpes darbinieku aizplūšana un “headhunting”, piedāvājot labākas darba vietas citās Eiropas valstīs par krietni lielāku atalgojumu. Šāds process var radīt vēl lielāku darbinieku deficītu un krīzi veselības nozarē, it sevišķi tagadējos apstākļos, kad cīņā par Covid-19 izplatības ierobežošanu nepieciešami lieli speciālistu resursi, kuriem jānodrošina skaidri zināms un mērķtiecīgs atalgojums, apgalvo asociācija.
Pēc Ciekura vārdiem, ar atbalstu plānam politiķi apliecinātu, ka “veselības nozares sakārtošana un attīstība ir Latvijas prioritāte”.
Kā ziņots, valdība šonedēļ nepieņēma lēmumu par mediķu atalgojuma reformu, jo par algu pieaugumam nepieciešamajiem 287 miljoniem eiro tiks diskutēts 2022.gada budžeta kontekstā.
Ceturtdien veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) vēlējās valdības sēdes dienaskārtībā iekļaut jautājumu par mediķu atalgojuma finansēšanas jauno modeli. Viņš norādīja, ka mediķu atalgojuma modelis ir jāskata kopā ar valdības sēdē iesniegto ziņojumu par slimnīcu sniegto pakalpojumu atbilstību noteiktam slimnīcu līmenim.
Pēc veselības ministra teiktā, gan slimnīcu līmeņošanas, gan mediķu atalgojuma jautājumi ir savstarpēji saistīti un tos nevar skatīt atrauti. “Ja slimnīcu līmeņošanas ziņojumā runājam par darbaspēka trūkumu, tad mediķu atalgojuma ziņojumā runājam par to, kā šo problēmu risināt,” pauda Pavļuts.
Veselības ministrs aicināja jautājumu par mediķu atalgojumu risināt savlaicīgi, jo patlaban, Covid-19 krīzē, mediķi saņem piemaksas, tomēr tās vairs netiks izmaksātas, pandēmijai beidzoties, tādējādi saruks arī mediķu ienākumi.
Pavļuts arī uzsvēra, ka jautājums par mediķu atalgojumu ticis pārrunāts dažādos formātos un šis priekšlikums izskatīšanai valdībā ir iesniegts jau divus mēnešus.