Neatjauno amatā prokurori un nesamaksā 35 000 eiro 2
Pēc vairākkārtējas pārcelšanas aizvadītajā nedēļā beidzot kļuva zināms spriedums pirmās prokurores lietā, kura no darba atlaista zaudētas reputācijas dēļ, vēsta “TV3” raidījums “Nekā personīga”.
Raidījums atgādina, ka Diāna Bebre-Konrāde savulaik centās slēpt pēdas viņas auto izraisītai avārijai un ceļu satiksmes negadījuma vietā uzvedās necienīgi. Bebri-Konrādi par notikušo disciplināri nesodīja, jo lietā iestājās noilgums.
Ģenerālprokurors savu padoto atlaida zaudētas reputācijas dēļ, ko Bebre-Konrāde apstrīdēja tiesā. Pozitīva iznākuma gadījumā viņa atgrieztos darbā un saņemtu neizmaksāto algu 35 tūkstošus. Tiesā viņas prasību pilnībā noraidīja. Spriedumu iespējams pārsūdzēt.
Mediju virsrakstos prokurore nenokļuva profesionālās darbības, bet apmēram trīs gadu vecas avārijas dēļ. Konrādes auto iebrauca pretējā joslā un ietriecās stāvošā transportlīdzeklī. Mašīnā atradās Bebres-Konrādes vīrs – ceļu policists un divi nepilngadīgi bērni.
Kurš patiesībā vadīja auto, Bebre-Konrāde atteicās nosaukt. Tāpat kā abām amatpersonām nevarēja noteikt alkohola reibuma pakāpi. No pārbaudes prokurore un policists atteicās arī ārstniecības iestādē. Abu uzvedība bija agresīva.
Ilgā slimošana un bērnu kopšanas atvaļinājums ļāva prokurorei izvairīties no disciplināratbildības. Prokurorus tāpat kā tiesnešus administratīvi nesoda.
“Nekā personīga” prokurori satika nedēļā, kad viņa atgriezās darbā prokuratūrā Aizkrauklē.
Nākamajā nedēļā ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers izdeva pavēli Bebri-Konrādi no amata atlaist zaudētas reputācijas dēļ.
Bebre-Konrāde vērsās tiesā, prasot atjaunot sevi amatā un atlīdzināt nesaņemto algu, kas patlaban ir jau vairāk nekā 35 tūkstoši eiro. Viņa pati tiesas procesā nepiedalījās, bet uzstājās advokāts Artūrs Zvejsalnieks, kurš apgalvo, ka mediji sabiezinājuši notikušā krāsas.
“Mana sapratne ir tāda, ka, pirmkārt, prokurore nebija pie stūres. Pēc avārijas izveidojās konflikts, jā, bet tas bija abpusējs,” viņš teica. Uz jautājumu, vai sieviete nebija pie stūres, sekoja atbilde: “Gan prokuroram, gan jebkuram citam cilvēkam ir tiesības neliecināt pret sev tuviem cilvēkiem.”
Administratīvā tiesa nevērtēja prokurores vainu konkrētā pārkāpuma izdarīšanā, bet gan viņas rīcību pēc avārijas.
Jelgavas tiesu nama priekšsēdētājs Mārtiņš Birkmanis izteicās, ka tiesas ieskatā tas bija pietiekami – ziņu nesniegšana, atteikšanās no alkohola pārbaudes un uzvedība ceļu satiksmes negadījuma vietā, lai atzītu, ka reputācija ir zaudēta. “Sabiedrībā nedrīkstētu veidoties viedoklis, ka tiesneši, prokurori ir izņēmuma gadījums un uz viņiem likums neattiecas,” viņš sacīja.
Prokurore atzinusi, ka pieļāvusi ētikas pārkāpumus, tos skaidrojot ar vēlo vakara stundu un bērnu klābūtni. Pēc vairākkārtējas sprieduma pārcelšanas šajā piektdienā tiesa tomēr spriedumu paziņoja, un tas bija bijušajai prokurorei nelabvēlīgs. Tiesnesis min prokurores uzvārdu, kādu izmantoja pirms iekļuva nepatikšanās.
Spriedums vēl nav stājies spēkā, bijušās prokurores advokāts nemācēja pateikt, vai to pārsūdzēs.
Pēc atbrīvošanas no amata Bebre-Konrāde ar vīru nodibinājusi juridisko pakalpojumu firmu. Advokātu rindās tās pašas labās reputācijas trūkuma dēļ viņu neuzņēma, bet atsaucīgāka bija Skrīveru novada pašvaldība, kur Bebre-Konrāde strādā par juriskonsulti.
“Es nevarētu nosaukt kādu laika posmu, vai tas būtu gads, divi trīs vai četri. Reputācija saistīta ar attieksmi, un, cik īsā laikā sabiedrība mainīs savu attieksmi pret šo notikumu, šis jautājums patlaban ir neatbildams,” situāciju par noilgumu reputācijas zaudējuma gadījumā komentēja Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokurors Gints Bērziņš.