Ne visu ārstu durvis streika laikā būs ciet 0
Ģimenes ārsti tomēr streikos, jo Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) vadībai nav izdevies vienoties ar Veselības ministriju (VM) par streika prasību izpildi. Tas paredzēts, sākot no 3. jūlija, taču tas nenozīmē, ka visām ārstu praksēm durvis būs ciet. Ārsti nesniegs valsts apmaksātos pakalpojumus, bet, ja pacienta dzīvība būs apdraudēta, viņam netikšot atteikts.
“Mēs strādāsim līdz pulksten 12.00. Cilvēks atnāk pie manis, jo cieš no stiprām sāpēm vai bērnam radušās kādas problēmas, nu kā lai es viņus nepieņemu? Manā praksē ir pierakstīts diezgan daudz bērnu, tad kā lai es nedodos vizītē pie mazā pacienta uz mājām, ja viņa dzīvība ir apdraudēta?” vaicā ģimenes daktere Inese Strautiņa, kura strādā Limbažos un kuras praksē ir 2400 pacientu. Viņa cenšoties atbildēt uz telefona zvaniem arī sestdienās un svētdienās, arī viņas palīgi esot pieejami. Daktere Strautiņa ir to astoņu ārstu skaitā, kuri 2016. gadā izpildīja visus trīspadsmit VM izstrādātos darba kvalitātes kritērijus un ar rūgtumu sirdī teic, ka tas neesot bijis šķērslis Nacionālajam veselības dienestam likt viņai rakstīt paskaidrojumu, kāpēc pārtērējusi finansējumu laboratoriskajām analīzēm. “Cilvēkam taču ir nepieciešamas analīzes, lai noteiktu diagnozi, bet rezultātā tu saņem draudu vēstuli. Turklāt katru gadu manā praksē palielinās pierakstīto pacientu skaits, bet finansējums tiek samazināts aptuveni par diviem tūkstošiem ik gadu,” pastāstīja daktere Strautiņa un piebilda, ka viņa atbalsta streiku tāpēc, ka kopumā veselības aprūpes finansējums ir katastrofāls un medicīnai ir nepieciešams vairāk naudas.
Savukārt Tukuma un Engures novada ģimenes ārste Vija Zvaigzneskalna sacīja, ka labprāt aizslēgtu savu praksi ciet, ja dzīvotu Rīgā, kur ir universitātes klīnikas ar uzņemšanas nodaļām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) un pacientiem nav problēmu saņemt palīdzību. “Manā praksē ir pierakstīti 2000 pacienti, un es neesmu nabaga, taču kopumā medicīnai naudas nepietiek, un tieši tāpēc uzskatu, ka streiks ir nepieciešams. Bet laukos nav iespējams nepieņemt pacientus, nav iespējams aizbraukt vizītē pie slimnieka un pateikt, ka viņu neārstēšu, jo viņam, lūk, nav naudas, lai samaksātu par mājas vizīti,” skaidroja daktere Zvaigzneskalna.
Arī Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, kurai ir ārsta prakse Balvos, atbalsta LĢĀA kolēģus un pastāstīja, ka streika laikā viņa strādāšot līdz pulksten 12.00, kad pieņemšot akūti slimos pacientus, bet pēc tam būšot pie studentiem un rezidentiem. Arī viņas prakses durvis nebūs ciet, jo tajā būs pieejami ārsta palīgi.
Veselības ministrija kopā ar Nacionālo veselības dienestu un NMPD ir izveidojusi darba grupu, kuru vada veselības ministre Anda Čakša un kura reaģēs uz negaidītām situācijām pacientu plūsmā, novirzot pacientus uz tām uzņemšanas nodaļām, kur būs brīvas gultas, sacīja VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-Umbraško, uzsverot, ka strīds starp ministriju un ģimenes ārstiem ir par noslēgto valsts apmaksāto pakalpojumu līgumu – ārsti vēlas, lai tas tiktu mainīts, un viņiem ir tiesības par to diskutēt.
VM bija sagatavojusi nodomu protokolu, kuru LĢĀA vadība neparakstīja, jo asociāciju neapmierina, ka kapitācijas nauda par katru praksē pierakstīto pacientu nepieaug tik strauji, kā tas tiek prasīts. VM plāno palielināt šo maksājumu atbilstoši valdības pieņemtajā ziņojumā “Par veselības aprūpes sistēmas reformu” plānotajam ambulatorajā sektorā nodarbināto ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam. Domstarpības ir arī par samaksas palielināšanu ārstu veiktajām medicīniskajām manipulācijām. Ģimenes ārsti vēlas, lai kopējais apmaksas apjoms palielinātos ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, savukārt VM apņemas veikt nepieciešamās izmaiņas pieejamā finansējuma ietvaros, sākot ar 2018. gada 1. jūliju. VM pat atteikusies no plānotās ģimenes ārstu kopprakšu veidošanas, kā tas bija paredzēts Ministru kabineta apstiprinātajā konceptuālajā ziņojumā par veselības aprūpes reformu, un paredzējusi ģimenes ārstu sadarbības tīkla veidošanu pēc brīvprātības principa. VM sola, sākot no 2018. gada 1. janvāra, finansiāli nodrošināt jaunu prakšu izveidošanu un aprīkošanu atbilstoši ekonomiski pamatotām prasībām. Nodomu protokolā iekļauti vēl arī citi punkti, taču abpusējs kompromiss nav panākts un sarunas pagaidām neturpinās.
VM lūgs asociācijai sniegt informāciju par tiem ģimenes ārstiem, kuri no 3. jūlija nesniegs valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, lai varētu organizēt iedzīvotājiem nepieciešamo medicīnas pakalpojumu nodrošināšanu.
Ar ko jārēķinās pacientiem
- Streika uzsākšanas laiks: 3. jūlijs pulksten 12.00;
- streika laikā tiks pārtraukts ģimenes ārstu darbs un tāpēc netiks sniegti valsts apmaksātie ģimenes ārsta pakalpojumi;
- LĢĀA aicina pacientus šonedēļ, pirms streika, vērsties ģimenes ārstu prakses vietās, lai pagarinātu receptes un saņemtu citu nepieciešamo ģimenes ārsta veikto veselības aprūpi;
- streika laikā ģimenes ārstu prakses vietas, kurās strādā māsa vai ārsta palīgs (vai reģistrators), būs atvērtas, nodrošinot māsas vai ārsta palīga pieejamību, sniedzot konsultācijas savas kompetences ietvaros – bez ģimenes ārsta iesaistes, izglītojot pacientus un viņu piederīgos veselības veicināšanas un veselības aprūpes jomā, veicinot pacientu pašaprūpes spējas un veicot citus savus darba uzdevumus, kā arī sniedzot pirmo un neatliekamo medicīnisko palīdzību;
- medicīnisko palīdzību iespējams saņemt, zvanot pa ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, vēršoties pie dežūrārstiem, dodoties uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem, vēršoties slimnīcu uzņemšanas nodaļās, kā arī dzīvībai kritiskos gadījumos zvanot Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113. Nacionālā veselības dienesta informatīvais tālrunis 80001234 (darba dienās: 8.30 – 17.00), pa kuru iedzīvotāji var saņemt telefoniskas konsultācijas par valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem un to saņemšanas kārtību, kā arī NVD www.vmnvd.gov.lv un Veselības ministrijas mājas lapās vm.gov.lv;
- ģimenes ārsti sagaida, ka valdība vienosies par streika prasību izpildi. Tad ģimenes ārsti atsāks valsts apmaksāto ģimenes ārsta darbu.
Avots: LĢĀA