Foto: pexels.com

Ne tikai pareizi apavi un daudz ūdens. Kas jāzina pirms došanās pārgājienā? 10

Pētījumi liecina, ka atrodoties dabā vien 20 minūtes, cilvēki kļūst mierīgāki un mazāk saspringti. Atrašanās dabā un kustība veicina koncentrēšanās spējas, atmiņu, turklāt mazina trauksmi un depresijas sajūtu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Došanās pārgājienā ir labākā izvēle tiem, kuri vēlās būt tuvāk dabai un vienlaikus sevi izaicināt.

Ja esat nolēmuši doties pārgājienā, taču līdz šim tas vēl nav darīts, vērts ieklausīties aktīvās atpūtas eksperta Fjällräven padomos par to, kam nepieciešams pievērst uzmanību pirms šī notikuma.

Sagatavojiet atbilstošu apģērbu

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms došanās pārgājienā noteikti jāparūpējas par piemērotu apģērbu un apaviem. Pareiza bikšu pāra un apavu atrašana var būt pirmais solis ceļā uz veiksmīgu pārgājiena pieredzi. Izvēlētajam apģērbam ir jābūt tādam, lai ir viegli kustēties – iesakām izvēlēties ērtas, ūdensizturīgas bikses un jaku, kas izturētu gan brāzmainu vēju, gan nokrišņus.

Pārgājienā vitāli svarīga ir laba apavu izvēle.

Pārgājienā var izmantot jau iepriekš vilktus sporta apavus, bet jāņem vērā, ka apavi, kas paredzēti pastaigām ielās un sportošanai sporta zālēs, lielākoties būs ar gludu zoli. Piemēram, ja pārgājiena laikā izvēlēts iet pa mežu, tas var būt pielijis, pa slidenām lapām, saknēm un sūnām iet būs grūtāk. Tāpēc pārgājienam labāk izvēlēties speciālos apavus ar protektora zoli.

Visi pārgājienam domātie apavi būs ar labāku ventilāciju. Rudenim paredzētie būs sildoši un vienlaikus elpojoši, vasaras sezonai – ļoti elpojoši un viegli.

Izvēlieties piemērotu pārgājiena distanci un vietu

Lai arī cik saviļņoti un entuziasma pilni mēs būtu par ideju doties pārgājienā, tāds pārgājienu maršruts kā Kolka–Dubulti (136km) visdrīzāk nav domāts iesācējiem. Lai gūtu maksimālu baudījumu no pārgājiena, vienlaikus samazinot iespējamos riskus, kas var rasties tik garā maršrutā, aicinām pirmajam pārgājienam izvēlēties īsākas distances, piemēram, sākt ar piecu līdz desmit kilometru distanci.

Pirms došanās pārgājienā jāatceras, ka desmit kilometru noiešana pilsētā ir viena lieta, taču tādas pašas distances pārvarēšana pa taku ir atšķirīga.

Ja līdzenā pilsētas vidē spējam iet ar 5-6 km/st. lielu ātrumu, tad pa taku jūsu iešanas ātrums var būt aptuveni 3-4 km/st. vai pat lēnāks, ja apvidus ir patiesi kalnains.

Jo garāka distance plānota, jo vairāk vajag apsvērt domu pārgājiena laikā izmantot nūjošanas nūjas. Nūjojot automātiski iztaisnojas pleci, turklāt cilvēks uz priekšu kustas rotējošām kustībām, kas atvieglo iešanu.

Foto: pexels.com

Nūju izmantošana palīdz turēt staltu stāju, kas automātiski nozīmē, ka spējam labāk uzņemt skābekli. Tāpēc var apgalvot, ka ar nūjām lielus gabalus vieglāk var noiet ne tāpēc, ka pie tām pieturamies, bet tāpēc, ka tās mūsu stāju padara staltāku, palīdz kustēties dabiskāk un mazina noguruma sajūtu.

Pārgājiena veiksmes atslēga – plānošana

Veiksmīga pārgājiena atslēga ir plānošana. Pirms pārgājiena aicinām iepazīties ar vietējiem tūristu ceļvežiem vai izmantot tiešsaistes forumus. Visa pārgājienu laiku nevar paļauties uz mobilā telefona GPS – tā pazušana var radīt nepatīkamu pārsteigumu, visnepiemērotākajā brīdī.

Pārgājiena laikā nepieciešams sekot līdzi laikapstākļu prognozēm – lai arī tas var nozīmēt iecerēto plānu maiņu vai pat atcelšanu, tas būs labāk nekā nokļūt iespējama negaisa epicentrā.

Sākoties intensīvākam lietum, iespējams, ka iecerētās takas vai plānotās naktsmītnes vietas būs applūdušas. Savukārt pārāk karstā laikā iespējams vājums, tādēļ periodiski nepieciešams uzņemt nelielu ūdens daudzumu.

Ērtums un praktiskums

Neviens pārgājiens nav iedomājams bez mugursomas. Jo īpaši dodoties pa nelīdzenu apvidu, nepieciešams izvēlēties mugursomu, kas ir ērta un pieguļoša mugurai. Ja plānojat doties vienas dienas pārgājienā, ieteicams izmantot mugursomu, kuras ietilpība ir 18-30 l, savukārt dodoties pārgājienā uz vairākām dienā ar nakšņošanu teltī, ieteicama mugursoma ar 30-55 l ietilpību.

Iesakām atcerēties arī par pirmās palīdzības komplektu, tostarp pretsāpju medikamentiem, plāksteriem, pārsējiem, pretiekaisuma zālēm, medikamentiem pret alerģijām un neliela izmēra šķēres un nazi.

Savukārt, lai pasargātu savu ādu no iespējamiem saules apdegumiem, kovar iegūt pat tad, kad ir šķietami apmācies laiks, rekomendējam 30 minūtes pirms iziešanas no mājokļa izmantot saules aizsargkrēmus ar SPF30.

Reklāma
Reklāma

Atpūtieties, uzlādējieties un uzņemiet šķidrumu

Pārgājienu iesakām plānot tā, lai dienā netiktu noiets vairāk par 6 stundām, kā arī ieteicams maršrutu uzsākt tik agri, lai galamērķi sasniegtu vēl pirms tumsas iestāšanās. Distanču pārgājieniem vislabāk piemērotas īsas, bet biežas atpūtas, paredzot nedaudz ilgāku atpūtu pusdienām.

Foto: Pexels

Iesakām katru stundu atpūsties vismaz piecas minūtes, kad nepieciešams apsēsties, novilkt apavus un somu, padzerieties ūdeni un apēst kādu uzkodu.

Šādos gadījumos īslaicīgai sāta sajūtas remdēšanai, kā arī papildu enerģijas iegūšanai noderēs līdzi paņemtie rieksti, žāvēti augļi vai enerģijas batoniņi. Šie produkti dos enerģiju, kā arī pārgājiena laikā nesabojāsies.

Ne mazāk svarīgi pārgājiena laikā ir arī uzņemt pietiekami daudz ūdens. Pieaugušam cilvēkam dienā vēlams izdzert 2 litrus ūdens. Bērnam līdz 4-6 gadu vecumam ap 800ml dienā, 6-9 gadi – vienu litru ūdens, bet bērniem sākot no 10 gadiem vēlamais ūdens daudzums ir 1,5 litri ūdens dienā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.