Ne tikai noturēties sedlos 0
Jautājums. Hobija līmenī vēlos iemācīties jāt. Kā tas notiek, un cik ilgs laiks nepieciešams? Vai iesācēji jāj ar sedliem vai bez tiem? GUNTA KULDĪGAS NOVADĀ
Viss ir atkarīgs no cilvēka drosmes, apņēmības, fiziskās un emocionālās sagatavotības. Bailīgākais un neveiklākais viena gada laikā var apgūt tikai soļošanu un rikšošanu. Fiziski spēcīgie un bezbailīgie ar labu līdzsvara sajūtu jau trešajā vai ceturtajā treniņā spēj lēkšot pa apli, zirgu turot kordā pie rokas.
Pirmajās reizēs jaunajam jātniekam māca drošības noteikumus (piemēram, ka zirgam jātuvojas no sāna, nevis no dibena puses; noteikti ir jārunā, lai zirgs dzird jātnieka tuvošanos un neizbīstas no pieskāriena), kā apieties ar zirglietām, kā izmantot un atrast atbilstošu inventāru zirgam un jātniekam (kā tīrīt zirgu ar birstēm un skrāpīšiem).
Piemēram, jātnieku sporta klubā “Morfijs” zirgi nav aprīkoti ar sedliem un piesieti izjādei vai treniņam, tos sagatavo, kad cilvēki ir ieradušies. Tādējādi jātnieki iemācās rūpēties par dzīvniekiem un pierod, ka zirgs ir liels, kas īpaši svarīgi ir mazākiem un bailīgākiem jātniekiem.
Iesācēju apmācība notiek gan sedlos, gan bez tiem. Šeit būtisks ir nevis inventārs, bet gan paša jātnieka izjūtas. Dažiem cilvēkiem vajag pieturēties ar rokām, citiem vajag zināt, kur likt kājas.
“Lai aprastu ar zirga kustībām, ieteicams vispirms jāt bez sedliem. To vietā treneri izmanto speciālu jostu ar rokturiem (gurtu) un sedziņu. Tā ļauj just dzīvnieka siltumu, turklāt zirgam ir lēnāka sirdsdarbība, kas uz cilvēku iedarbojas nomierinoši. Kad jātnieks jūtas drošs, līdzsvarots, var sēsties sedlos,” pamāca veterinārārste.