Mamma nomira, strīds par īpašuma robežām palika. Kā rīkoties mantiniekiem? 0
Manai mammai piederēja neliela māja un zemesgabals, bet viņa sāka tiesāties ar kaimiņu par zemesgabala robežām. Kamēr notika tiesas process, mamma nomira. Mēs ar brāli kā mantinieki tagad nolēmām tiesāties viņas vietā, bet kaimiņš strīdas, ka tā nevarēs, lai gan tiesa mums, vismaz sākumā, ir piekritusi. Vai ir vērts tiesāties tālāk? ILGA JANSONE SALASPILS NOVADĀ
Civillikuma 701. pants nosaka, ka ar mantojuma pieņemšanu un iegūšanu arī tiesības un saistības pāriet mantiniekiem. Ir arī tāds retāk dzirdēts termins, ko juristi šādos gadījumos lieto: “universālā sukcesija”, kas nozīmē mantinieku stāšanos nomirušā tiesību un pienākumu kopumā, it kā turpinot mirušā cilvēka personību. Tātad ar mantojuma pieņemšanu mantinieki iegūst visu mantojuma atstājēja mantu, tiesības un saistības (izņemot personīgās, piemēram, uzturlīdzekļu maksāšanas pienākumu), arī mantojuma apliecībā neuzskaitīto, jo mantojums ir kopība un tiesības uz mantojumu rada tā pieņemšana.
No likuma neizriet priekšnoteikums, ka mantinieki iegūst tikai to mantu, kas uzskaitīta apliecībā. Tātad tiesiski šāda situācija nav iespējama. Saskaņā ar valsts notāra izdoto apliecību jūs un brālis esat apstiprināti mantojuma tiesībās uz mātes atstāto mantojumu – katrs saņēmāt ½ domājamo daļu. Kopā jūs mantojāt māju un zemesgabalu, kā arī prasījuma tiesības šajā lietā.
Arī Civilprocesa likuma 77. panta pirmā daļa paredz: ja viena no pusēm lietā izstājas (fiziskas personas nāve), tiesa pieļauj aizstāt šo cilvēku ar tās tiesību pārņēmējiem. Aizstājot mammu ar jums un jūsu brāli, tiesa ir pieņēmusi likumam un lietā konstatējamiem faktiskajiem apstākļiem atbilstīgu lēmumu. Tas nozīmē, ka kaimiņam nav taisnība un jūs varat tiesāties tālāk.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA