Ne tikai iekļūt ēkā, bet arī pārvietoties. Invalīdu apvienība apbalvo labākos vides pieejamības veicinātājus 0
Ceļot godā cilvēkiem ar invaliditāti draudzīgākās vietas, ēkas un vides pieejamības veicinātājus, aizvadīta ikgadējā Invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons svinīgā balvu pasniegšanas ceremonija. Apeirons balvas par ieguldījumu vides pieejamības veicināšanā pasniedza 7 nominācijās, tostarp apvienība nosauca arī 2016. gada humānāko ēku, kas saņēma Zelta kruķi.
Cilvēkiem draudzīgā ēka – Rīgas Motormuzejs
Interaktīvs, pieejams un universāls – šo un vēl citu īpašību dēļ par 2016. gada humānāko ēku tika atzīts Rīgas Motormuzejs, kas ieguva Apeirons lielāko apbalvojumu – Zelta kruķi. To ik gadu saņem objekts, kas atbilst visām likuma prasībām vides pieejamības jomā.
Invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis norāda: “Rīgas Motormuzejs ir ļoti labs piemērs citiem. Tikai nesen tas tika renovēts un pilnveidots, ievērojot noteikumus, kas cilvēkiem ar invaliditāti padara iespējamu un ērtu iekļūšanu telpās, pārvietošanos un interaktīvu ekspozīcijas apskatīšanu, kas pirms tam nebija iespējama. “Dažkārt, pilnveidojot ēkas, uzmanība tiek pievērsta tikai tam, kā cilvēki tur iekļūs un pārvietosies. Toties Rīgas Motormuzejs mūs visvairāk pārsteidza ar universālajiem dizaina principiem un interaktīvajiem risinājumi, kas cilvēkiem ar invaliditāti ļauj justies brīvi un redzēt ekspozīciju tāpat kā citiem.”
2016. gada balvu ieguvēji
Nominācijā Izglītība visiem balvu saņēma Daugavpils Universitāte. Tā atspoguļo pašu nomināciju – iespējai iegūt izglītību ir jābūt ikvienam. Ēkā ir viegli orientēties un pārvietoties visiem – arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Par pieejamāko apskates objektu tika atzīts Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē, kas ir viens no retajiem dabas parkiem, kur ikviens var pilnvērtīgi un ērti baudīt dabu un atpūsties, daudzviet pat patstāvīgi, bez asistenta palīdzības. Balvu nominācijā Viesmīlība saņēma kempings Apaļkans, kā saimnieks, pats izstaro pozitīvismu un viesmīlību. Viņš rūpējas, lai kempingā nevienam nebūtu nekādu šķēršu, varētu justies brīvi un pilnvērtīgi atpūsties, un objektu turpina attīstīt. Skrundas muiža saņēma balvu kā pieejamākais kultūrvēsturiskais objekts, pierādot, ka kultūrvēsturiska objekta statuss nav šķērslis, ar ko aizbildināties, lai neveidotu pieejamu vidi. Par pieejamāko vietu, kur satikties, atzīta Cēsu centrālā bibliotēka, savukārt kā aktīvākā pieejamības veicinātāja atzīta Liepājas neredzīgo biedrība, kas rīko dažādus seminārus, konsultē uzņēmumus un nenogurstoši strādā pie vides pieejamības attīstības Latvijā.
“Lai noteiktu 2016. gada pieejamākās ēkas un objektus, apsekojām visu Latviju, apskatījām un izvērtējām 11 000 vietas. Šogad atšķirībā no citiem gadiem balvas saņems vietas ar pievienoto vērtību jeb tās, kur cilvēki ar invaliditāti var ne tikai ērti nokļūt un pārvietoties, bet arī atpūsties un mācīties, ko citur viņiem fiziski nebūtu iespējams izdarīt. Protams, Latvijā vēl ir daudz vietu, ēku un objektu, kas būtu jāpilnveido un jāpadara pieejami, bet prieks, ka gadu laikā arvien vairāk tiek celtas jaunas un pilnveidotas vecās ēkas, padarot tās pieejamas ne tikai cilvēkam ar invaliditāti, bet arī sirmgalvjiem un jaunajām māmiņām ar bērnu ratiem. Cilvēki sāk apzināties, ka vides pieejamība nav ekstra, bet gan nepieciešamība,” saka invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis.
Vides pieejamības apsekojumi, kā arī balvu pasniegšanas norisinājās projekta Vide Visiem ietvaros, ko apvienība Apeirons realizēja ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālo atbalstu.
Pilnībā un daļēji pieejamie vides objekti – ēdināšanas, kultūras, medicīnas, sabiedriskās iestādes, valsts un pašvaldību institūcijas, transporta pakalpojumi un citi ir apkopoti pirmajā vides pieejamības mobilajā aplikācijā Mapeirons, kas pieejama mājas lapā www.mapeirons.lv , Google Play un AppStore.