Ne tikai blaktis. Lielbritāniju spēji pārņēmis kašķis, mediķi nespēj to ierobežot – aptiekās jau trūkst zāļu 49
Lielbritānijas ārsti brīdinājuši par “murgainu” kašķa gadījumu skaita pieaugumu visā Apvienotajā Karalistē un saka, ka situācija rada nopietnus draudus sabiedrības veselībai.
Kašķis ir ādas slimība, ko izraisa parazitāras ērces, kas ielien zem ādas un dēj tur olas. Kad tās izšķīlušās, tas izraisa intensīvu niezi un izsitumus; naktīs starp pirkstiem un plaukstu locītavām, elkoņiem un sēžamvietā sajūtas kļūst tikai sliktākas – niez vēl vairāk, vēsta britu portāls Metro.
Kašķis ir ļoti lipīgs un tiek pārnests tiešā ādas vai netiešā kontaktā (apģērbs, gultas veļa).
Tiek uzskatīts, ka kašķa uzliesmojums sākās Londonas universitātē, kurā vairāki modes studenti inficējās ar šo slimību pēc saskares ar inficēta auduma rulli. Tas pamudināja slēgt studijas un padziļināti iztīrīt visu fakultāti — tikai dažas dienas pirms Ziemassvētkiem un sesiju sākuma.
Dermatologi sacīja, ka situācija ir kļuvusi par “absolūtu murgu”, jo uzliesmojumi reģistrēti aprūpes namos, pansionātos un universitātes naktsmītnēs.
Gadījumu skaita pieaugums ir izraisījis bažas dermatologu vidū, kuri cenšas pietiekami ātri ārstēt pacientus, lai apturētu slimības izplatīšanos.
Kā ziņo Guardian ziņo, Anglijas ziemeļos ģimenes ārsti novembrī konstatēja divreiz vairāk gadījumu nekā parasti, un šķiet, ka nekas neliecina, ka viss varētu palēnināties.
Par līdzīgu uzliesmojumu tika ziņots arī Oksfordas universitātē 2019. gadā.
Profesore Kamila Hotorna, Karaliskās ģimenes ārstu koledžas vadītāja, pastāstīja Guardian, ka, lai gan kašķis pēc savas būtības nav bīstama slimība mūsdienās, tas var izrādīties ārkārtīgi kairinošs, ja tas netiek pienācīgi ārstēts, un var palielināt infekciju risku vai pastiprināt jau esošās ādas slimības.
“Tas var ietekmēt arī pacienta dzīves kvalitāti, tāpēc ātra ārstēšana ir svarīga,” viņa sacīja publikācijā. “Kopš jūlija ģimenes ārsti ir novērojuši pieaugošu kašķu gadījumu skaitu – nemainīgi augstāku par piecu gadu vidējo rādītāju un sezonas normu. Īpaši izteikti tas ir bijis Anglijas ziemeļos.”
Kašķa ārstēšanā izmanto lokālu krēmu vai losjonu, ko var iegādāties aptiekās vai pēc receptes. Tomēr ir saņemti ziņojumi par divu visbiežāk lietoto medikamentu – permetrīna krēma un malationa losjona – trūkumu.
Farmaceiti jau tagad ir pakļauti milzīgam spiedienam nodrošināt aprūpi saviem pacientiem sezonas maksimuma laikā, un jebkurš medikamentu trūkums, pat ja tas ir tikai īslaicīgs, situāciju pasliktina.
Ikviens var saslimt ar kašķi, un stāvoklim nav nekā kopīga ar sliktu higiēnu.