Ne tikai bites ir noderīgas – ko mūsu labā dara odi, bizbizmārītes, mušas un lapsenes? “500 miljardi tirgus vērtība!” 6
Bez kukaiņiem mūsu lielveikalos plaukti būtu diezgan tukši. Kukaiņi tie apputeksnē vairāk nekā 80% no visiem augiem pasaulē. Izrādās, bez odiem mums pietrūktu daudz kaut kā garšīga, un arī lapsenēm ir īpašas superspējas. 2018. gadā Vācijas vides asociācija NABU un Lejassaksijas federālās zemes Vides ministrijauzsāka iespaidīgu kampaņu, izņemot no veikalu plauktiem visus produktus, kas nepastāvētu bez kukaiņiem.
Vairāk nekā puse sortimenta bija pazudusi. No 2500 piedāvātajiem produktiem 1500 bija tieši vai netieši atkarīgi no kukaiņu darba.
Lai gan dažus pārtikas augus apputeksnē vējš, citi, piemēram, graudi, ir pašapputes. Tomēr aktīvā apputeksnēšana ir svarīga apmēram trešdaļai pasaules pārtikas ražošanas. Naudas izteiksmē apputeksnējošie kukaiņi katru gadu rada tirgus vērtību līdz 500 miljardiem eiro. Tas ir aptuveni tikpat, cik ES valsts Beļģijas iekšzemes kopprodukts (2022. gadā). Ja vairs nebūtu lidojošu un rāpojošu apputeksnētāju, tiek lēsts, ka globālā raža samazinātos par 90%. Mūsu olbaltumvielu, vitamīnu vai dzelzs piegāde būtu masveidā apdraudēta.
Apputeksnētāji kukaiņi, piemēram, kamenes, bites un lapsenes, un arī mušas, vaboles un pat odi savāc no ziediem nektāru un daži arī ziedputekšņus. Kad vīrišķie ziedputekšņi pielīp pie viņu ķermeņa, tie tos pārnes tālāk, līdz ziedputekšņi sasniedz tā saukto stigmu, sievišķo pusi nākamajā ziedā. Tas tiek apaugļots, un no zieda var izaugt ābols.