Foto – LETA

Nē “krievu Maidanam” Rīgā
 7

Drošības policija (DP) pagājušonedēļ informēja Rīgas domi par potenciālajiem riskiem saistībā ar 25. aprīlī plānoto koncertu “Mēs gribam pārmaiņas”.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
Lasīt citas ziņas

DP vērtējumā šā pasākuma mērķis bija provokatīvā un izaicinošā veidā šķelt sabiedrību, veicināt ideoloģisko un etnisko spriedzi, kas, ņemot vērā šā pasākuma norises vietu un laiku, varēja izraisīt konfrontācijas riskus starp dažādu tautību un uzskatu pārstāvjiem. DP rīcībā esošā informācija arī liecināja, ka šo pasākumu varētu apmeklēt radikāli noskaņotas personas.

Nereģistrētās organizācijas “Nepilsoņu kongress” pārstāve Elizabete Krivcova pagājušās nedēļas sākumā stāstīja, ka pasākums iecerēts kā miermīlīgs koncerts ar sabiedrisko aktīvistu piedalīšanos. Taču DP vērtējumā tas plānots kā instruments sabiedrības daļas mobilizēšanai un iesaistīšanai pasākuma organizatoru politisko mērķu īstenošanai. To, ka drošībnieku bažas nav bez pamata, uzskatāmi apliecināja arī “Nepilsoņu kongresa” aktīvista Aleksandra Gapoņenko agresīvā retorika internetā, kas bija nepārprotami vērsta uz sabiedrības provocēšanu un maldināšanu. Savā sociālā tīkla facebook.com lapā viņš vilka paralēles ar notikumiem Austrumukrainā un ieplānoto koncertu nosauca par “krievu Maidanu Rīgā”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izvērtējot šos apstākļus, drošībnieki rekomendēja pašvaldībai neizsniegt atļauju šā pasākuma norisei. Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs (“GKR”) DP brīdinājumu ņēma vērā un pasākums tika aizliegts. “Tik stingrā formā izteiktu Drošības policijas brīdinājumu neatceros par kādu pasākumu saņēmis,” atzina kāds pieredzējis pašvaldības pārstāvis.

“Nepilsoņu kongress” uz pašvaldības lēmumu reaģēja ar sašutuma pilnu paziņojumu presei, kurā pauž gatavību apstrīdēt pašvaldības lēmumu tiesā. “Esam pārliecināti, ka [tiesā] uzvarēsim un uz nākamo pasākumu atnāks daudz vairāk klausītāju, nekā būtu sanākuši 25. aprīlī,” teikts paziņojumā. Organizatori pasākumā bija ieplānojuši dažādu mūziķu uzstāšanos, starp kuriem uzrunas teiktu “Nepilsoņu kongresa” aktīvisti, tostarp “Nepārstāvēto parlamenta” spīkers Valērijs Komarovs, “Krievu skolu aizstāvības štāba” pārstāvis Eduards Gončarovs un “Nepilsoņu kongresa” valdes priekšsēdētāja Elizabete Krivcova, kura no “Saskaņas” sarak­sta kandidē Eiropas Parlamenta vēlēšanās.

Par spīti pašvaldības aizliegumam “Nepilsoņu kongresa” aktīvisti piektdienas pievakarē sapulcējās plānotajā pasākuma norises vietā – laukumā pie Kongresu nama – uz nesankcionētu piketu. Tajā piedalījās pāris desmiti cilvēku, kas ar lielu plakātu “Mēs gribam pārmaiņas” un Eiropas Savienības karogu rokās pozēja žurnālistiem. Daži no viņiem arī bija aizlīmējuši mutes ar līmlenti. Pasākuma dalībnieku vidū bija Vladimirs Lindermans, Ilarions Girss, Aleksandrs Gapoņenko, Aleksandrs Giļmans, Jakovs Pliners, Vladimirs Buzajevs un Elizabete Krivcova. “Uzskatu ka aizliegums rīkot koncertu ir antidemokrātisks lēmums, vārda un pulcēšanās brīvības ierobežošana. Pat ja policijai bija ziņas par iespējamām provokācijām, tad viņu uzdevums ir palīdzēt mums šīs briesmas novērst nevis aizliegt pasākumu,” teica Krivcova. Pastāvējuši aptuveni 15 minūtes, pasākuma dalībnieki izklīda.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.