Foto: UNESCO

Ne–cilvēks un viņa māksla 1

VILMA VELDRE

Pirmā māksla – petroglifi

Mēneša sākumā kāda klints netālu no Norvēģijas ziemeļu pilsētas Kirkenēsas radīja sarežģījumus naftas termināla “Norterminal” īpašniekiem: uz tās tika atrasti 6200 līdz 7500 gadu seni klinšu zīmējumi, kuro attēloti ziemeļbrieži un aļņi. Norvēģijas Arktiskās universitātes Kultūras studiju departamenta projektu menedžere Anja Rota Niemi atradumu klasificē kā unikālu: “Lielākajai daļai arheologu tas nav atklājums, ko pieredzi vienreiz mūžā, bet gan atklājums, ko nepiedzīvo nekad.”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

10 līdz 40 centimetrus lielie zīmējumi liks meklēt atbildi uz jautājumu, kā sadzīvot senatnes saglabāšanas un tūrisma interesēm ar šajā apvidū plānoto naftas terminālu – to iecerēts izmantot gan Krievijas naftas pārsūknēšanai, gan arī gadījumam, ja nafta tiktu atrasta Barenca jūras Norvēģijas teritorijā.

Savukārt vēl joprojām atbildes tiek meklētas uz jautājumu, kas tad īsti ir petroglifi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ir uzskats, ka pirmie cilvēces mākslas pieminekļi ir petroglifi, gleznojumi uz klinšu sienām un vēlīnā paleolīta skulptūras, kas tapušas laikā aptuveni pirms 40–10 tūkstošiem gadu. Turklāt esot iespējams arī izsekot cilšu sabiedrības mākslas attīstības likumsakarībām: tā virzījusies no naturālisma uz nosacītību, un visnosacītākie tēli tapuši periodā, kad tikko sākuši parādīties valstiskie veidojumi. Savukārt daudzu paleolīta darbu pārsteidzošais naturālisms, kas tik krasi kontrastē ar mezolīta, neolīta un dzelzs laikmeta nosacīto mākslu, neliek šaubīties par to, ka tā ir īstena māksla. Taču, izrādās, tikai pirmajā acumirklī…
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.