NBS kapelāns Pļaviņš: Cilvēki Latvijā netic tam, ka Ukrainā patiešām notiek karš 141
TV24 raidījumā “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” NBS Vecākais eksperts starptautiskās militāri reliģiskās sadarbības jautājumos, kapelāns Elmārs Pļaviņš sacīja, ka viņš arvien vairāk Latvijā saskaras ar cilvēku neticību tam, ka Ukrainā patiešām notiek reāla karadarbība.
“Tas man zināmā mērā rada izbrīnu! Cilvēki saka: nevar būt, ka tas tā notiek Ukrainā, nevar būt, ka tur tā viss ir izpostīts, nevar būt, ka tur tā izvaro tos bērnus, nevar būt, ka tur joprojām daudzi dzīvo pagrabos,” sacīja Pļaviņš par to, ko viņam cilvēki sakot, kad pieiet aprunāties, jo atpazīst viņu. Pļaviņš par to ir izbrīnīts, taču “tādi cilvēki ir”, kas tā domā.
“Es nerunāju pat par Daugavpili vai Rēzekni! Liela daļa cilvēku tā joprojām domā, jo kaut kādā veidā viņi nespēj pārslēgties uz mūsu realitātes notikumiem un tā,” tā TV24 raidījumā pauda Pļaviņš.
Jau ziņots, ka starptautiskajam tribunālam Krievijas agresijas nozieguma izskatīšanai jāpanāk taisnīgums Ukrainai, tā trešdien, 17.maijā, uzsvēra Latvijas prezidents Egils Levits, kurš uzrunāja klātesošos Eiropas Padomes valstu un valdību vadītāju sanāksmes vispārējās debatēs “Vienoti ap mūsu vērtībām”.
Levits norādīja, ka gandrīz 75 gadus Eiropas Padome ir bijusi cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma bāka Eiropā. Savukārt šodien Krievija raksta asiņainu lappusi Eiropas vēsturē.
Levits akcentēja, ka agresīvais karš ir vissmagākais starptautiskais noziegums. Starptautiskajai Krimināltiesai šajā lietā nav jurisdikcijas un tā ir nepieņemama nepilnība starptautiskajās tiesībās. Latvijas prezidents vērsa uzmanību, ka neilgi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022.gada 24.februārī viņš ierosināja izveidot starptautisku “ad hoc” tribunālu Krievijas agresijas nozieguma izskatīšanai.
Pēc valsts pirmās personas paustā, tribunāls ir vajadzīgs trīs iemeslu dēļ – lai panāktu taisnīgumu Ukrainai, ievērotu starptautisko tiesību standartu, kas tika sasniegts pēc Otrā pasaules kara un kas aizliedz agresīvus karus, kā arī lai netiktu iedragāt demokrātisko vērtību uzticamība.
Tāpat, pēc Latvijas prezidenta paustā, Krievijai ir arī jākompensē Ukrainai visi zaudējumi. Tāpēc viņš atzinīgi vērtē lēmumu izveidot Krievijas agresijas pret Ukrainu rezultātā radīto zaudējumu reģistru. Viņš akcentēja, ka Latvija ir viena no reģistra dibinātājvalstīm, un Latvija aicina arī citas valstis tam pievienoties.
Eiropas Padome ir dibināta 1949.gadā un ir vecākā politiskā organizācija Eiropā, apvienojot jau 46 Eiropas valstis. Organizācijas mērķis ir veidot kopīgu demokrātisku un tiesisku telpu, nodrošinot tās pamatvērtību – cilvēktiesību, demokrātijas un tiesiskuma – ievērošanu un aizsardzību.