Nāvējošs trieciens Putina režīmam: eksperti uzskata, ka Tramps var sagraut Krievijas ekonomiku dažu mēnešu laikā 0
Savā pirmajā prezidentūras dienā Donalds Tramps parādīja, ka var būt tuvāk savu priekšvēlēšanu solījumu īstenošanai, nekā daudzi skeptiķi bija gaidījuši, raksta žurnāls “Time”.
Ja Tramps atteiksies no Džo Baidena maigās un nekonsekventās pieejas, viņš varētu piespiest Krievijas diktatoru Vladimiru Putinu nekavējoties pārtraukt karu Ukrainā, žurnālam raksta Jeila uzņēmējdarbības skolas Līderības institūta vadītājs Džefrijs Sonenfelds un institūta pētniecības vadītājs Stīvens Tians.
“Es domāju, ka Zelenskis vēlas miera līgumu, bet es neesmu pārliecināts, ka arī Putins to vēlas. Es domāju, ka Krievijai būs lielas nepatikšanas… Viņam vajadzētu vienoties. Es domāju, ka Putins iznīcina Krieviju,” sacīja Tramps.
Eksperti norāda, ka šie Trampa izteikumi iezīmē neparasti kritisku nostāju pret Putinu, kuru Tramps kādreiz bija apbrīnojis, un apstiprina situācijas nopietnību.
Neraugoties uz gandrīz 700 000 kritušo karavīru, Ziemeļkorejas un Irānas atbalstu , Putins nav sasniedzis savus mērķus Ukrainā.
Putins ir samazinājis reinvestīcijas rūpniecībā un nacionalizējis daudzus privātos uzņēmumus, ievērojami vājinot to ražošanas potenciālu.
Eksperti norāda, ka Krievija ir nonākusi reālās grūtībās, jo tās ekonomikas stāvoklis turpina pasliktināties: “Putins patiešām iznīcina Krieviju.”
Viņuprāt, Trampa atgriešanās varētu izraisīt pilnīgu ekonomisko sabrukumu, nodarot nāvējošu triecienu Putina režīmam.
Ja sankcijas tiks pienācīgi īstenotas, Krievijas ekonomika līdz Lieldienām būs uz sabrukuma robežas, norāda eksperti.
Tas, ka Trampa atgriešanās varētu izbeigt Putina valdīšanu, vēl pirms dažām nedēļām šķita neiedomājami. Daudzi Ukrainas atbalstītāji pauda bažas, ka Tramps varētu uzspiest Ukrainai nelabvēlīgu miera līgumu, kas faktiski būtu kapitulācija, ņemot vērā viņa nodomu “izbeigt” karu jau pirmajā darba dienā.
Ienākumi no naftas ir būtisks ierobežojums Krievijas ekonomikai, un Tramps ir daudz labāk nekā Baidena administrācija apzinājies šīs sviras spēku. Naftas pārdošanas perspektīvas Krievijai šodien ir neparedzamas, un tas padara valsts ekonomikas sabrukumu daudz ticamāku.
Pētījuma autori uzsver, ka Krievijas naftas ieguve, kuras pašizmaksas ir vienas no augstākajām pasaulē (44 dolāri par barelu), ir Putina režīma vājais punkts. Ar Trampa solījumu palielināt ASV naftas ieguvi par 3 miljoniem barelu dienā globālā atkarība no Krievijas energoresursiem saruktu.
Ja Putins zaudēs naftas ieņēmumu avotu, kas viņu uzturēja pēdējos trīs gadus, viņa režīms, visticamāk, būs uz sabrukuma robežas.
Putins jau ir iztērējis Krievijas rezerves fondus, iztukšojot tās kādreiz ievērojamās ārvalstu valūtas rezerves, un tagad neviens nevēlas finansēt Krievijas budžeta deficītu. Tikmēr Krievijas rublis zaudē vērtību, kļūstot par valūtu, no kuras atsakās pat Ķīna. Krievijas centrālā banka ir izsmēlusi savas rezerves, un Putins nevar samazināt izdevumus, nesamazinot finansējumu savai dārgajai militārajai mašīnai.
Pat neņemot vērā zaudējumus, ko Putinam radīs naftas cenu kritums, Tramps noteiks papildu sankcijas un ierobežojumus Krievijas naftas eksportam, kā to ierosināja finanšu ministra amata kandidāts Skots Besents.
Putins būs spiests lūgt palīdzību, kad viņa ekonomika sabruks eksporta ieņēmumu samazināšanās dēļ.
Aukstais karš beidzās ar negaidītu PSRS ekonomisko sabrukumu, ko Ronalds Reigans spēja intuitīvi prognozēt. Tagad Trampam ir iespēja pielietot līdzīgu stratēģiju, izdarot spiedienu uz Putina režīmu līdz pilnīgam sabrukumam, ja viņš to vēlēsies, teikts rakstā.