Navaļnija stāsts: saindētā tēja lidostā, Eiropas politiskā “virtuve” un pirmie vārdi pēc 19 dienām komā 7
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ar Krievijas slepeno dienestu izmantoto nervus paralizējošo indi “Novičok” saindētais Kremļa opozicionārs Aleksejs Navaļnijs pēc izveseļošanās negrasās palikt Vācijā, bet plāno atgriezties Krievijā un turpināt iesākto, atsaucoties uz anonīmu avotu Vācijas likumsargāšanas struktūrās, ziņo laikraksts “The New York Times”.
Viņš neplāno palikt trimdā Vācijā. Viņš vēlas doties mājās uz Krieviju un turpināt savu misiju,” ietekmīgajam ASV laikrakstam atklājusi amatpersona, kas pieteikta kā Navaļnija saindēšanas lietas izmeklēšanā iesaistīts Vācijas prokuratūras pārstāvis.
Opozicionārs sarunā uzsvēris, ka saindēšanas lietas izmeklēšanā nesadarbosies ar Krievijas iestādēm, kuras potenciāli vainojamas uzbrukumā viņa veselībai un dzīvībai.
Maskava gan iesniegusi tiesiskās palīdzības lūgumu Vācijai, pieprasot visu informāciju Navaļnija lietā, taču Berlīne nesteidzas to sniegt, uzskatot, ka pavēle saindēt dota visaugstākajā Krievijas valsts varas līmenī.
ASV laikraksta ziņa sekoja pēc tam, kad pirmdien Vācijas valdības preses sekretārs Štefens Zeiberts paziņoja, ka “Novičok” grupas vielu Navaļnija analīzēs neatkarīgi viena no otras apstiprinājušas arī specializētās toksikoloģiskās laboratorijas Francijā un Zviedrijā.
Ar lietas izskatīšanu jau nodarbojas Starptautiskā ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija (OPCW), kam Vācija devusi visu nepieciešamo informāciju.
“Zems cukura līmenis”
Navaļnijam kļuva slikti 20. augustā pārlidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu. Veicot ārkārtas nosēšanos, viņu nesamaņā nogādāja Omskas slimnīcā, kur pat vietējiem ārstiem sākotnēji radās aizdomas, ka notikusi saindēšanās.
Divas dienas pēc saindēšanās, pateicoties radinieku uzstājībai, viņu no Krievijas pārveda uz Berlīnes universitātes klīniku “Charite”, kur pacients 19 dienas pavadīja mākslīgi izraisītā komā.
2. septembrī Vācijas valdība pavēstīja, ka valsts aizsardzības spēku – Bundesvēra – laboratorijā iegūti neapstrīdami un pilnībā uzticami pierādījumi Navaļnija saindēšanai ar nervus paralizējošās kaujas vielas “Novičok” paveidu.
“Charite” pārstāvju pēdējie paziņojumi liecina, ka Navaļnija veselības stāvoklis turpina uzlaboties; viņš ir atslēgts no mākslīgās elpināšanas un spēj ne tikai sarunāties, bet arī uz neilgu brīdi piecelties no gultas.
Opozicionāram, visticamāk, izdosies pilnībā atgūt veselību, tostarp garīgo. Eksperti lēš, ka, lai arī atveseļošanās process ir negaidīti ātrs, rehabilitācija prasīs vēl vairākas nedēļas. Kopš opozicionāra ievešanas slimnīca atrodas pastiprinātā Vācijas policijas apsardzībā.
Krievijas varasiestādes turpina noliegt jebkādu saistību ar saindēšanu, kam trūkstot pierādījumu. Tā vietā tiek izvirzītas neveiklas alternatīvās teorijas, ka pie Kremļa nīstā opozicionāra novešanas teju līdz nāvei vainojama nevis inde, bet “medikamentu pārdozēšana” vai “zems cukura līmenis asinīs”. Kā agrāk izteicies Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs: “Kremlis nav noskaņots pieņemt apsūdzības.”
Trūkst reakcijas
Navaļnija saindēšana padarījusi Krievijas un Rietumu attiecības vēl atturīgākas, taču ES un ASV reakcija līdz šim izpaudusies tikai paziņojumos un pieņēmumos, ka pret Maskavu varētu vērst jaunas sankcijas. Konkrētu lēmumu vēl nav bijis.
Kas attiecas uz Vāciju, tad novērotāji akcentē, ka kancleres Angelas Merkeles valoda Krievijas virzienā pēdējās nedēļās kļuvusi neierasti asa un tieša.
Tomēr Berlīne kavējas atcelt un visdrīzāk neatcels tai ekonomiski izdevīgo sadarbību ar Krieviju gāzesvada “Nord Stream 2” izbūvē Baltijas jūrā.
Kā zināms, projektā jau ieguldīti miljardiem eiro. Tostarp Krievija atcēla sava ārlietu ministra Sergeja Lavrova vizīti Berlīnē, kam bija jānotiek vakar. Atcelšana tika skaidrota ar to, ka Vācija “apcirpusi” sarunu programmu.
Pagājušās nedēļas nogalē sarīkotajās gubernatoru un pašvaldību parlamentu vēlēšanās vairākos Krievijas reģionos opozīcijas līdera Navaļnija sabiedrotajiem Sibīrijā izdevās gūt mērenus panākumus, par spīti tam, ka oficiāli uzvarēja Krievijas valdošā partija “Vienotā Krievija”, opozīcijas līdzdalībai tika likti šķēršļi un nav šaubu, ka balsojuma iznākumu falsificēja par labu “Vienotai Krievijai”.
Eksperti tomēr nav pārliecināti, vai Navaļnija saindēšana kā ietekmējusi balsojumu, jo nav pazīmju, ka varas korumpētību atmaskojošā opozicionāra pēkšņā nozušana tā sašūpojusi Krievijas iekšpolitisko ainu.
Nekādu masu protestu nav. “Es esmu pārsteigts, cik maza ietekme šai saindēšanai ir bijusi,” Maskavas Kārnegi centra direktora Dmitrija Treņina viedokli citējusi “The New York Times”.