![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2023/02/shutterstock_1129051478.jpg)
Nav tik vienkārši izvēlēties slēdzeni garāžai, kā varētu šķist no pirmā acu uzmetiena. Ko ņemt vērā? 0
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Nav tik vienkārši izvēlēties slēdzeni garāžai, kā varētu šķist no pirmā acu uzmetiena. Pirmkārt, tai jābūt no izturīgiem augstas kvalitātes materiāliem, pēc iespējas izturīgākai pret ielaušanos, jāiztur laikapstākļu izmaiņas.
Atslēgu meistari šādām durvīm iesaka izvēlēties plākšņu tipa atslēgu. Piekaramā slēdzene nebūs laba izvēle, jo, lai atvērtu šādu slēdzeni, visbiežāk nemaz nav jāatmūķē tās mehānisms. Pietiks, ja tiks sabojāta skava… Savukārt slēdzenes ar cilindra mehānismu visbiežāk paredzētas ekspluatācijai mazāk agresīvos apstākļos. Elektroniskās kombinētās slēdzenes ir drošas, taču stipra sala un elektrības piegādes pārtraukuma gadījumā var nedarboties. Drošāka izvēle elektroniskās slēdzenes gadījumā būtu bezatslēgas elektromehāniskā slēdzene, ko darbina neatkarīgs barošanas avots.
Drošības klases
Faktiski nav neatmūķējamu slēdzeņu. Taču tām ir dažādas drošības klases, kas norāda, cik ilgā laikā varētu atmūķēt slēdzeni – 5/10/30 minūtēs, atsevišķos gadījumos daudz ilgāk.
Ja atslēga spēj aizkavēt zagli par kādām 15 minūtēm un ir ierīkota signalizācija, tas jau ir pietiekami. Apsardze parasti paspēj ierasties 5–7 minūtēs. Taču, ja slēdzeni var atvērt pusminūtes laikā, sekas nav grūti iedomāties… Ja apsardzes nav, būtu vajadzīga slēdzene, ap kuru speciālistam būtu jāķimerējas līdz pat pusstundai. Turklāt, lai šādu atslēgu atvērtu, ne tikai jāpatērē daudz laika, būs jārada visai liels troksnis.
Kāpēc tieši plākšņu atslēga
Šādas slēdzenes mehānismā iebūvētām plāksnītēm, kas veido vajadzīgo koda konstrukciju ar atslēgas starpniecību, jābūt vismaz sešām. Jo lielāks plāksnīšu skaits, jo sarežģītāka ir slepenā konstrukcija. Atslēga iedarbina mehānismu, kam precīzi jānodrošina noteikts plāksnīšu izvietojums. Ja kaut viena plāksnīte nesakrīt, mehānisms bloķējas, un slēdzeni nav iespējams atvērt.
Nezinošam cilvēkam tikpat kā neiespējami pēc ārējā izskata noteikt, cik plāksnīšu ir slēdzenei. Taču atbildi sniedz pati atslēga – jo vairāk uz tās robiņu jeb zobu, jo vairāk plāksnīšu mehānismā.
Visiem robiņiem jābūt līdzeniem, labi noslīpētiem, ar skaidri izteiktiem leņķiem un skaldnēm. Tas apstiprina, ka slēdzene izgatavota kvalitatīvi. Precīzi izveidotie robiņi netraucēti mijiedarbosies ar plāksnītēm.
Papildu aizsardzībai var būt ierīkota bruņotā plāksne – tā atrodas zem ārējās metāla loksnes, un no ārpuses tā nav pamanāma. Tas nepieciešams tikai tādēļ, lai zagļi nespētu izurbt vai izārdīt aizšaujamā statni. Tieši tas nodrošina veiksmīgu plāksnīšu darbību. Ja zagļi ar urbi vai kādu citu rīku izjauks aizšaujamā statni, atvērt slēdzeni būs pavisam vienkārši. Labās slēdzenēs statņi tiek pārklāti ar bruņotām plāksnēm, kurās tiek izvietotas cietas lodītes, kas urbi novirza projām. Dažkārt šādas lodītes tiek iestrādātas tieši statnī, to izgatavošanai tiek izvēlēts atbilstīgs materiāls.
Padoms
Ja garāža ir tālāk no mājas, ieteicams durvis aprīkot nevis ar vienu, bet vairākām dažādu veidu slēdzenēm. Bet garāžā var ierīkot signalizāciju un, piemēram, meža fotokameru, kas nelūgto viesi nofotografēs un attēlus un videofailu nosūtīs uz jūsu viedtālruni, pirms atnācējs sapratīs, ka jau ir pieķerts.
Padoms
Svarīgi saprast, no kādiem materiāliem atslēga izgatavota, un izvēlēties pasaulē atzītu ražotāju darinājumus. Šādu ražotāju atslēgas var būt arī lētākas, taču tās noteikti būs kvalitatīvas. Visdrošāk atslēgas iegādāties specializētajos veikalos vai pie atslēgu meistariem.