Nav ne atklātības, ne atbildības! Vairums Latvijas pašvaldību slēpj finansiāli svarīgu informāciju 0
Tikai desmit pašvaldību tīmekļvietnēs atrodama pilnīga informācija par ziedojumiem, kas saņemti domes deputātu politiskajām kampaņām vai viņu pārstāvētajām partijām, secinājusi biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (“Delna”).
Vērtējot Latvijas pašvaldību mājaslapu atklātību, biedrība pievērsās arī pašvaldību publicētajai informācijai par saņemtajiem ziedojumiem. Visefektīvākais veids ir nodrošināt saiti uz nacionālā līmeņa resursiem, piemēram, oficiālajām tīmekļvietnēm, kas apkopo informāciju par ziedojumiem, papildus norādot, kā un kādu informāciju tur var atrast, ziņojumā norādīja “Delna”.
Biedrības vērtējumā, Latvijā šī indikatora kopējā izpilde ir zema – tikai desmit pašvaldības pilnībā atbilst noteiktajām prasībām: Alūksnes, Augšdaugavas, Ādažu, Cēsu, Krāslavas, Madonas, Preiļu, Ropažu, Saulkrastu, Talsu novada pašvaldības.
Mazais pašvaldību skaits norādot uz “ievērojamu trūkumu atklātības un atbildības jomā”, jo ziedojumu publiskošana veicina politisko procesu atklātību, un vēlētājs var labāk izprast, kādi resursi tiek ieguldīti politiskajās kampaņās, norāda biedrība.
Zemais rādītājs uzsver nepieciešamību uzlabot informācijas pieejamību par politisko ziedojumu avotiem, kas ir svarīgi sabiedrības uzticības veidošanai un korupcijas novēršanai, teikts ziņojumā.
“Delna” arī vērtēja pašvaldību publicēto informāciju par ikgadējās domes deputātu interešu un aktīvu deklarācijām vai vismaz nodrošinot tiešās saites uz nacionālā līmeņa datubāzēm, kur pieejama šī informācija. Pašvaldībai arī jāiesniedz instrukcijas par to, kā datubāzēs atrast nepieciešamo informāciju, lai iedzīvotājiem to būtu vieglāk izdarīt, norāda “Delna”. Šāda informācija ļaujot sabiedrībai pārbaudīt, vai deputāti rīkojas atbilstoši saviem pienākumiem un sabiedrības interesēm. Tač