Jūras ērgļu ligzda Durbē. Ilustratīvs foto.
Jūras ērgļu ligzda Durbē. Ilustratīvs foto.
Jūras ērgļu ligzda Durbē. Ilustratīvs foto.

Tiešraides no putnu ligzdām sniedz unikālas liecības 1

Latvijas Dabas fonds uzstādījis tiešraides kameras pie melnā stārķa un jūras ērgļa ligzdām, tādējādi ļaujot katram, kam ir dators un interneta pieslēgums, vērot ligzdās notiekošo. Iespējams, ka pārraide šogad tiks sākta no vēl divām tiešraides kamerām, kas uzliktas pie vistu vanaga un zivj­ērgļa ligzdām.

Reklāma
Reklāma

Var rādīt visai pasaulei

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Melno stārķu ligzda, pie kuras uzstādīta tiešraides kamera, atrodas Zemgalē (starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi) nelielas upītes krastā augošā vecā ozolā. Savukārt jūras ērgļa ligzda – Kurzemē, Durbes novadā. Šo ligzdu putni sāka būvēt tikai šogad vecas egles galotnē, ko savulaik nolauzis vējš vai sniegs.

Tiešraides kameras pie putnu ligzdām ļauj veikt unikālus novērojumus. Šīs kameras dod pētniekiem un putnu vērotājiem ieskatu reto putnu dzīvē, par kuru mēs zinām samērā maz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Retie putni, tādi kā melnais stārķis, jūras ērglis, parasti ir ļoti jutīgi pret cilvēka klātbūtni ligzdošanas sezonas laikā. Tas nozīmē – ja kādam pētniekam bija interese par to, kā tiek baroti mazuļi, kāda barība tiek nes­ta uz ligzdu, kādas ir putnu savstarpējās attiecības perēšanas un mazuļu barošanas laikā, viņam vajadzēja sēdēt slēpņos netālu no ligzdas stundām ilgi un, cīnoties ar odiem, tik un tā redzēt tikai fragmentus. “Tagad ar moderno tehnoloģiju palīdzību mēs šīs slēptās ainas varam rādīt nepārtraukti un faktiski visai pasaulei,” stāsta ornitologs, Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētājs Jānis Ķuze. Novērojot putnu ligzdas, var iegūt ne tikai zinātniski nozīmīgu informāciju, piemēram, par barības sastāvu, bet vienlaikus arī izglītot sabiedrību par dabas vērtībām, tādējādi radot atbalstu putnu aizsardzībai. “Cilvēku tūkstoši, kas vēro putnus, tagad ļoti labi zina, ko nozīmē traucējums ligzdas apkārtnē laikā, kad putni sēž uz olām. Piemēram, pērn netālu no jūras ērgļa ligzdas, pie kuras bija uzstādīta tiešraides kamera, garām gāja makšķernieki, un pieaugušie putni tika iztraucēti. Mātīte atgriezās tikai nākamajā dienā, labi, ka tēviņš atgriezās agrāk. Tās bija piecas bīstamas stundas bez pieaugušo putnu klātbūtnes, kas maziem cāļiem varēja būt liktenīgas.”

Šobrīd Latvijā ligzdo apmēram 100 – 120 jūras ērgļu pāri, no tiem ornitologi apzinājuši 80 ligzdas. Zivjērgļiem un melnajiem stārķiem populācija ir lielāka – aptuveni 200 pāri (zivjērgļiem tā palielinās, bet melnajiem stārķiem samazinās).

Latvijas putnu dzīve vērojama internetā – http://dabasdati.lv/lv/kameras2015.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.