Pārspēti visi pasaules rekordi – viena čūska izdala tik daudz indes, kas nogalinātu 400 cilvēku 19
Kāda Austrālijā nebrīvē turēta čūska pārspējusi pasaules rekordu saražotās indes daudzumā. Vienā kodienā čūska – piekrastes taipāns (Oxyuranus scutellatus) ar iesauku Ciklons – izlaida vairāk nekā 5,2 gramus indes. Saskaņā ar Austrālijas rāpuļu parku, zoodārzu uz ziemeļiem no Sidnejas Jaundienvidvelsā, tas ir trīs reizes vairāk par vidējo daudzumu, ko saražo piekrastes taipans, un tas ir pietiekami, lai nogalinātu 400 cilvēkus.
“Ciklons ir viena no bīstamākajām čūskām šeit parkā, tā ir pazīstama ar savu neparedzamību un tur mūs visus uz stresā,” Live Science publicētajā paziņojumā sacīja Austrālijas Reptiļu parka operāciju vadītājs Billijs Kolets.
Piekrastes taipāni ir viena no indīgākajām čūsku sugām uz Zemes. To dzimtene ir Austrālijas ziemeļu un austrumu piekrastes reģioni, un parasti tās izaug līdz 2 metriem garumā. Piekrastes taipāniem ir taisnstūrveida galva ar gaišu purnu un lielām oranži brūnām acīm. Viņu ķermeņu krāsa atšķiras – no dzeltenas līdz sarkanbrūnai, tumši brūnai un gandrīz melnai. Piekrastes taipāni nav pašas indīgākās čūskas pasaulē, taču tās ir pazīstamas visā pasaulē ar savu agresivitāti, un viņu kodumi ir nāvējoši.
Iepriekšējais indes ražošanas rekords piederēja citam piekrastes taipānam, kas 2022. gadā vienā slaukšanas reizē izdeva 4,9 g indes. Šis parks ir vienīgais Austrālijā, kur tiek “slaukti” taipāni pretindes ražošanai. Čūsku turētāji tur ekstrahē indes arī no citām nāvējoši indīgām čūskām, tostarp austrumu brūnajām čūskām (Pseudonaja textilis), tīģerčūskām (Notechis scutatus), āderčūskām (Acanthophis) un melnajām čūskām (Pseudechis).
Čūsku slaukšana ir bīstama. Indīgas čūskas slaukšanas procesā čūska ir jātur rokās, jāiegremdē tās ilkņi stikla traukā, kas pārklāts ar vāciņu, un jāpiespiež, lai tā dotu nāvējošo kodienu. Pēc tam inde tiek liofilizēta, kas nozīmē, ka tā tiek dehidrēta zemā temperatūrā un tiek nosūtīta pretindes vakcīnu vai medikamentu ražotājam.
Ciklona indes rekordziedojums tiks novirzīts dzīvību glābšanai. Austrālijā katru gadu tiek ziņots par aptuveni 3000 čūsku kodumiem, kā rezultātā tiek hospitalizēti aptuveni 500 cilvēki un vidēji ik gadu ir divi nāves gadījumi. Laikā no 2005. līdz 2015. gadam piekrastes taipāni sakoduši 31 cilvēku.