Nav bīstama, taču uzmanāma 0
Man aknās atklāja hemangiomu, taču nekādu ārstēšanu neieteica. Vai tiesa, ka tās attīstību var veicināt hormonālās kontracepcijas līdzekļu lietošana? Ko vajadzētu ievērot, lai tā nepalielinātos? Varbūt drošāk būtu audzēju izoperēt? Dace Ligere Ogres rajonā
Atbild RAKUS Latvijas Infektoloģijas centra hepatoloģijas nodaļas vadītājs, asociētais profesors Jāzeps Keišs: “Hemangioma jeb sīko asinsvadu paplašināts tīklojums nereti ir iedzimta. Tas ir viens no izplatītākajiem labdabīgajiem veidojumiem aknās, ko visbiežāk atklāj nejauši, veicot vēdera dobuma ultrasonoskopiju kādu citu iemeslu dēļ. Kamēr nebija mūsdienīgu izmeklēšanas metožu, šāda kaite nebija pazīstama.
Ja hemangioma netraucē, par to nevajag pārlieku uztraukties. Īpašu režīmu nav nepieciešams ievērot. Vienīgi, ja veidojums ir liels, nav ieteicams nodarboties ar bumbas spēlēm un citiem sporta veidiem, kuros var gūt triecienu pa vēderu. Nav vēlams pārmērīgi sauļoties un apmeklēt infrasarkano pirti, kur nejūtot tiek sakarsēti iekšējie orgāni.
Reizi divos vai trijos gados būtu veicama ultrasonoskopija, lai pārbaudītu, vai hemangioma nav palielinājusies. Ja tas ir noticis, parasti veic operāciju. Liels veidojums var nospiest apkārtējos audus, radīt smaguma sajūtu vai sāpes labās paribes apvidū. Saspiežot žultsvadus, var pievienoties dzelte, bet tas notiek reti.
Daudzi ar hemangiomu nodzīvo visu mūžu bez problēmām. Atsevišķos gadījumos tā mēdz plīst, izraisot asiņošanu vēdera dobumā. Tad nepieciešama neatliekama mediķu palīdzība. Ārstēšanas rezultāts būs atkarīgs no ķirurga pieredzes aknu operāciju veikšanā.
Nav pierādīts, ka hemangiomas attīstību veicina hormonālās kontracepcijas līdzekļi, taču dažām sievietēm organisms pret to reaģē pastiprināti jutīgi, tādēļ labāk no to lietošanas atturēties.”