Naudas rēķini 0
“Vai jūsu žurnāls var parādīt shēmu, kā ģimenes ārsts pelna naudu? Vai, neizrakstot nosūtījumu uz izmeklēšanām, ārsts kļūst par kādu latu bagātāks? Izskatās, ka mūsu pusē ģimenes ārsti pelna naudu, nevis ārstē, jo nosūtījumu var dabūt tad, ja pats to pieprasi un zini, uz kurieni. Lielākoties izraksta dārgas zāles. Vai ģimenes ārstam arī no tā tiek kāds labums?” Jānis Bērziņš
Nacionālais veselības dienests (NVD) ģimenes ārstu praksēm piešķir naudu par sniegtajiem primārās veselības aprūpes pakalpojumiem. Šos līdzekļus katra ģimenes ārsta praksei aprēķina vienādi, kā to paredz normatīvajos aktos ietvertie nosacījumi.
Ģimenes ārsts vai speciālists izraksta nosūtījumu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai, izvērtējot pacienta veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas. Ja pacients pats izsaka vēlēšanos veikt kādu diagnostisko izmeklējumu (piemēram, ultrasonogrāfiju vai ehokardiogrāfiju), viņš nosūtījumu var saņemt, bet… par izmeklējumu jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.
Saņemot nosūtījumu, pacients brīvi izvēlas ārstniecības iestādi, kurā veiks izmeklējumu. Izvēloties tādu, kam nav līguma ar NVD, ārsta nosūtījumam nav nozīmes, jo par pakalpojumu tik un tā jāmaksā šīs iestādes noteiktā maksa. Savukārt valsts naudu piešķir ārstniecības iestādēm, kas ir noslēgušas līgumu ar NVD par valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, tajā skaitā diagnostiskajiem izmeklējumiem. Tādēļ tad jūsu izdevumi ir tikai pacienta iemaksa.
Pakalpojuma saņemšanas izmaksas sedz no līdzekļiem, ko ārstniecības iestāde ir saņēmusi atbilstoši noslēgtajam līgumam, nevis no tā ārsta līdzekļiem, kurš izsniedzis nosūtījumu. Ģimenes ārsts nav šīs naudas turētājs, līdz ar to viņam nav izdevīga ļaunprātīga rīcība, apzināti neizsniedzot nosūtījumus.
Naudas piešķiršana atbilstoši izrakstīto recepšu apjomam vai medikamentu veidiem arī nenotiek. Tomēr, ja pacientam šķiet, ka izrakstīts dārgs preparāts, ar ārstu jāpārrunā iespēja saņemt kādu lētāku. Kompensējamo medikamentu izrakstīšanā ārstam jāņem vērā pacienta medicīniskās indikācijas un jāievēro Ministru kabineta noteikumi Nr. 899 “Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.
Ja jūsu rīcībā ir informācija par ārsta ļaunprātīgu rīcību, sniedzot veselības aprūpes pakalpojumus, par to ir jāziņo Veselības inspekcijai vai jāinformē tiesībsargājošās iestādes.