Anda Čakša: “Iznāca tā, kā ir, tāpēc sākam visu no jauna.” Naudas meklējumi medicīnai 0
Kaut gan ziņojums par veselības aprūpes sistēmas reformu ir izlasāms Veselības ministrijas (VM) mājas lapā internetā, vakar Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē varēja pārliecināties, ka deputātiem labāk patīk, ka viņiem to nolasa priekšā. Lasītāja bija veselības ministre Anda Čakša, kurai bija jāstāsta, kā viņa grasās īstenot reformu, kam nav naudas.
Lielu daļu laika aizņēma priekšlasījumi un prezentācijas par veselības jomas tēmām, kuras deputātiem jau sen bija jāapgūst, lai tagad beidzot sāktu uzdot būtiskākos jautājumus un kopā ar VM, piesaistot arī Finanšu ministriju, izkustētos no sastinguma punkta. Taču nekā tamlīdzīga nebija – katrs runātājs centās pateikt savu viedokli par kādu reformā ietverto aspektu un saruna izšķīda uz visām pusēm, īsti nesaprotot, kādēļ tā vispār sākta. Tiesa, daži deputāti sēdes noslēgumā atgādināja, ka bez papildu naudas nebūs iespējams veikt pašu galveno – paaugstināt mediķu algas – un viņi turpinās atstāt savas darba vietas. Ņemot vērā Eiropas Savienības vidējos rādītājus, patlaban Latvijā trūkst 600 ārstu un ap 7000 medicīnas māsu. Ministru prezidents Māris Kučinskis otrdien publiski paziņoja, ka iecerētā nodokļu reforma nenodrošinās būtisku un stabilu finanšu pieaugumu veselības aprūpē. Vakar valdības vadītāja partijas biedre Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča interesējās, vai veselības ministre gadījumā nav ieraudzījusi, kur varētu atrast papildu naudu.
Uz A. Barčas jautājumu par iespējām rast papildu finansējumu Čakša atbildēja: “Latvijas ekonomiskajā ietvarā būtu skaidri jāiezīmē noteikts procents veselības aprūpei. Tas ir visvienkāršākais veids, bet visgrūtāk izdarāms.” Tad sekoja deputātes Barčas aicinājums palīdzēt ministrei ieraudzīt, kur ņemt finansējumu.