Foto: Fotolia

Naudas koks veicina labklājību: tā audzēšana un kopšana 9

Naudas koks jeb krasula būs piemērots gan jūsu mājoklim, gan biroja telpām, jo ir ticējums, ka tieši šis augs nodrošina veiksmi un pārticību, turklāt tas ir viegli kopjams un neprasīs lielas pūles.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ir dažādas šī auga sugas, tās atšķiras gan ar lapu biezumu, gan lapu krāsu un formu. Arī augstums var būt atkarīgs no sugas – naudas koks var izstiepties pat 1,5 metrus garš. Krasula viegli pārcieš temperatūras svārstības, kas citiem istabas augiem var būt liktenīgas, ilgstoši iztur sausumu, to nevajag bieži pārstādīt, vien laiku pa laikam jāformē zaru vainags. Šis augs ir populārs arī tādēļ, ka ticējums vēsta – tas spēj pievilināt naudu mājas saimniekiem un nodrošināt labklājību.

Kā izvēlēties pareizo vietu auga novietošanai

CITI ŠOBRĪD LASA

Vislabāk šim augam būs piemērota dienvidaustrumu palodze, novietotam uz skapja vai sienas plaukta tam var pietrūkt gaismas.
Nenovietojiet naudas koku radiatoru tuvumā, optimāla temperatūra būs 20–25 grādi, lai gan nekāds kaitējums netiks nodarīts, ja temperatūra noslīdēs līdz 10 grādiem. Nevajadzētu pieļaut zemāku temperatūru par +4 grādiem.

Svaigs gaiss šim augam ir ļoti nepieciešams, tādēļ vasarā to noteikti var novietot uz balkona vai iznest dārzā.

Naudas koks jāsarga no caurvēja, jo tādējādi var nākties šķirties no lapām.

Kur un kā stādīt naudas koku?

Šim augam ir plaša sakņu sistēma, tādēļ daudzi kļūdaini izvēlas ļoti lielu trauku auga stādīšanai. Ja stādāt jaunu augu, jāizvēlas plats, bet diezgan sekls trauks. Lielāku trauku var izvēlēties vienīgi pietiekami veca auga pārstādīšanai.

Priekšroka jādod keramikas traukam, nevis plastmasas, jo sakņu sistēma to var saplēst.

Augsne nedrīkst būt pārāk blīva, var izvēlēties gatavu augsni, kas domāta ziedošiem kaktusiem un ir nopērkama saimniecības preču veikalos.

Poda apakšā noteikti nepieciešama drenāža, kas novadīs lieko mitrumu, un arī jābūt caurumiņiem, pa kuriem varēs ieplūst gaiss.
Naudas kokam nepatīk, ja tas tiek pārāk bieži traucēts, tādēļ to pārstādīt vajadzētu ne biežāk kā reizi 2–3 gados. Pārstādot izvēlieties mazliet lielāku podu par iepriekšējo.

Cik bieži laistīt?

Galvenais, kas jāatceras – naudas kokam nepatīk pārlieku liels mitrums. Biezās lapas uzkrāj mitrumu, līdz ar to augs viegli pārcieš sausumu. Ja mitruma būs pārāk daudz, lapas sāks pūt, mainīs krāsu un galu galā nobirs.

Reklāma
Reklāma

Karstā laikā augs jālaista ik pēc 3–4 dienām, bet ziemas periodā – reizi divās nedēļās.

Ar ko pabarot?

Naudas koks nav bieži jāmēslo, vasaras periodā to nepieciešams veikt apmēram divas reizes mēnesī, vēlams uzreiz pēc laistīšanas. Ziemas periodā – ne biežāk kā reizi mēnesī. Mēslošanai var izmantot kaktusiem domāto mēslojumu.

Kā uzziedināt?

Latvijas klimatiskajos apstākļos naudas koku izdodas uzziedināt reti. Tam nepieciešama īpaša kopšana, kā arī gaisa temperatūras ievērošana. Ja krasula nav ziedējusi vairākus gadus, tas nozīmē, ka nepieciešams mainīt auga novietojumu, iespējams, ka tam nepietiek saules. Arī caurvējš, pārlieku liels mitrums var būt iemesli, kas neļauj naudas kokam uzplaukt visā krāšņumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.