Naudas aizdevums: Vai prātīgi aizņemties no draugiem? 0
Kad kāds no draugiem lūdz aizdot naudu, kā Jūs parasti rīkojaties? Vai nosakāt arī kādus ierobežojumus? Ir pienācis laiks uzzināt iemeslus, kādēļ naudas aizdošana draugiem tomēr nav laba doma.
Jūs šim cilvēkam nepalīdzat pa īstam.
Aizdodot savam draugam naudu, Jūs viņam uz brīdi atvieglosiet dzīvi, taču tā, ļoti iespējams, nebūs īstā palīdzība, kas nepieciešama, lai šis cilvēks atgūtu kontroli pār savām finansēm.
Var gadīties, ka draugs, kuram Jūs neziņā aizdodat naudu, patiesībā ir atkarīgs no azartspēlēm vai arī veic kādas citas, mazāk nopietnas darbības, kuru rezultātā nonāk situācijā, kad beidzas nauda. Atsevišķos gadījumos Jūs savam draugam vairāk spētu palīdzēt, pasakot stingru “nē”. Labākajā gadījumā, šis cilvēks būs spiests meklēt nopietnāku un pastāvīgāku risinājumu šai situācijai, nevis paļauties uz finansiālu atbalstu no draugiem. Ja tas ir iespējams, aprunājieties arī ar citiem tuvākiem cilvēkiem, kurus pazīst Jūsu draugs, lai kopīgi izlemtu, kā palīdzēt.
Jūs šo naudu, iespējams, nekad nesaņemsiet atpakaļ.
Pat tad, ja uzticaties konkrētajai personai, ieteicams rīkoties pēc šāda principa – “aizdodiet tikai tādu naudas daudzumu, kuru esat gatavs nekad nesaņemt atpakaļ”. Lai arī liela daļa cilvēku pret finansēm cenšas izturēties atbildīgi, vēl jo vairāk, ja naudu aizdevis kāds tuvs draugs, dzīvē var rasties neplānotas situācijas un pārmaiņas, kuras nav iespējams paredzēt. Turklāt, ja esat jau sen pazīstami, otra persona naudas atmaksu var neuztvert tik nopietni, kā, piemēram, gadījumā, ja tiek noformēts patēriņa kredīts.
Nauda maina draudzību.
Naudas darījumi mēdz atklāt tās cilvēku rakstura puses, par kurām Jūs pat nebijāt aizdomājušies. Jārēķinās ar situāciju, ka Jūs beigās varat palikt ne tikai bez naudas, bet arī drauga/draudzenes.
Lai kā arī daļa no Jums vēlētos atspēkot šo argumentu, vairumā gadījumu, aizdodot naudu draugiem, attiecību dinamika var mainīties. Tas notiek, jo aizņemšanās rezultātā ir radusies neveikla situācija – persona, kas aizņemas, jūtas Jums parādā, savukārt Jūs, būdams aizdevējs, jūtaties vainīgs, ka ir jāatgādina par parāda atdošanu, tādēļ cenšaties to nedarīt vai pat izvairīties no sarunām ar otru cilvēku.
Nauda var noderēt Jums pašam.
Kā jau minēts iepriekš, dzīvē mēdz notikt neplānotas situācijas, kurās Jums var noderēt naudas summa, ko aizdodat draugam. Īpaši, ja šī nauda bijusi paredzēta ārkārtas gadījumiem.
Lai arī tas var skanēt egoistiski, Jums vispirms ir jādomā par sevi un savu labklājību, un tikai pēc tam par saviem draugiem, tādēļ, ja neesat pārliecināti, ka Jūsu finansiālā situācija ļauj aizdot prasīto summu, nedariet to! Jums ir tiesības pateikt “nē”, taču tajā pašā laikā tas neliedz meklēt citus veidus, kā palīdzēt. Iespējams, Jūs varat dot draugam padomus, kā rīkoties šajā situācijā, palīdzot meklēt jaunu vai papildu darba vietu, iesakot, kā mainīt ieradumus, un iemācot otram cilvēkam, kā veiksmīgi plānot budžetu.
Viņi var lūgt papildu aizdevumu.
Eksperti norāda, ka lielākajā daļā gadījumu, kad cilvēki lūguši draugiem aizdot naudu vienreiz, tas notiek atkārtoti. Iespējams, tas ir neapzināti, taču mēdz būt situācijas, kad persona skaidri saprot, ko dara.
Pēc tam, kad būsiet piekritis aizdot savam draugam nelielu summu, nākamreiz var gadīties, ka viņš prasīs jau vairāk naudas. Un, ja izdosies to saņemt, pastāv iespēja, ka lūgums aizdot var atkārtoties atkal un atkal.
Lai arī, protams, tas nenozīmē, ka šāds būs situācijas iznākums vienmēr, ar iespējamām sekām ir jārēķinās. Taču, ja gribat izvairīties no attiecību sabojāšanas ar šiem cilvēkiem, nepieciešamo naudas summu ārkārtas situācijām iespējams iegūt arī citādi, piemēram, aizdevuma veidā. Jebkurā no šiem gadījumiem aizņemieties atbildīgi un izvērtējiet savas iespējas atmaksāt!