Publicitātes foto

Nauda nesmird. “Gazprom” sāk tirgot gāzi Eiropai ar 10% atlaidi; interesentu netrūkst 119

Kļuvis par politisko ieroci Vladimira Putina rokās un tā rezultātā cietis rekordzaudējumus, Krievijas gāzes monopoluzņēmums Gazprom tagad ar tirgus metodēm cenšas atkal sev pievilināt Eiropas klientus. Uzņēmums piedāvā atlaidi tām valstīm, kuras joprojām saņem tā gāzi, cita starpā cerot turpināt piegādes caur Ukrainu, kas jau paziņojusi, ka negrasās atjaunot gāzes tranzīta līgumu no 2025.gada.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Pašlaik Krievijas gāze plūst pa diviem no pieciem esošajiem cauruļvadiem – caur Ukrainu un Turciju. To jo īpaši turpina saņemt Ungārija, Slovākija, Austrija un Bulgārija. “Gazprom jau piedāvā klientiem gāzi Centrāleiropā un Austrumeiropā ar vismaz 10% atlaidi, cerot atjaunot kontinenta savienojumu ar lēto enerģiju pēc tam, kad 2022. gadā tik katastrofāli tika samazināta tā atkarība no Krievijas gāzes,” teikts Eiropas politikas analīzes centra (CEPA) ziņojumā.

Bulgārijā ienākošā gāze pēdējos mēnešos ir bijusi lētāka par 6 eiro/MWh nekā citos Eiropas tirgos, starpībai reti esot mazākai par 3 eiro. Tas mudināja tirgotājus to aktīvi pārdot par augstākām cenām tālāk – uz Slovākiju un Poliju. Ņemot vērā, ka Turcijas eksporta jauda ir ierobežota un Ukrainas cauruļvads var piegādāt vairāk nekā 100 miljardus kubikmetru gadā, uzņēmumi noteikti izmantos iespēju paplašināt tālākpārdošanas shēmu, uzskata CEPA.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gazprom stratēģija ir izstrādāta, lai mudinātu gāzes saņēmējus atbalstīt nepārtrauktas piegādes caur Ukrainu, kuras varasiestādes paziņojušas, ka negrasās pārrunāt līgumu, kura termiņš beidzas 2024. gada beigās.

Ņemot vērā ievērojamās atlaides, ko Gazprom sāka piedāvāt, pircēji jau sākuši izrādīt interesi, atzīmē CEPA: Slovākija un Ungārija ir skaidri norādījušas, ka vēlētos turpināt izmantot Ukrainas infrastruktūru, interesi izrādījusi arī Austrija. Likmes ir augstas, ziņojumā teikts: ES ir nolēmusi pilnībā atteikties no Krievijas gāzes līdz 2027. gadam. Taču iepriekš minētās valstis ir gandrīz pilnībā no tās atkarīgas, lai gan tās cenšas atrast citus gāzes piegādes avotus.

Gazprom pēc Putina mēģinājuma nosaldēt Eiropu un piespiest to atteikties no atbalsta Ukrainai pagājušajā gadā zaudēja vairāk nekā 80% no eksporta uz Eiropu, salīdzinot ar pirmskara 2021. gadu. Piegādes sabruka līdz 28 miljardiem kubikmetru, kas ir pagājušā gadsimta 70. gadu otrās puses līmenis. Krievijas gāzes monopols pirmo reizi 25 gadu laikā cieta tīros zaudējumus, un tā apjoms – 629 miljardi rubļu – kļuva par rekordu trīs gadu desmitu vēsturē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.