NATO pastiprinās patrulēšanu Baltijas jūrā, lai nodrošinātu sabiedroto drošību 121
Pēc nesenajiem zemūdens infrastruktūras bojājumiem reģionā, NATO pastiprinās patrulēšanu Baltijas jūrā, paziņojusi alianse, trešdien savā tīmekļa vietnē paziņojusi alianse.
Plānots veikt papildus novērošanas un izlūkošanas lidojumus, tai skaitā ar jūras patruļlidmašīnām, NATO agrīnās brīdināšanas un kontroles sistēmas (AWACS) lidmašīnām un lidrobotiem. Uz reģionu nosūtīti arī četri NATO kuģi, kas aprīkoti speciāli mīnu meklēšanai.
“Mēs turpinām uzmanīgi sekot situācijai un uzturam ciešus kontaktus ar mūsu sabiedrotajiem Igauniju un Somiju, kā arī mūsu partneri Zviedriju,” norādīja NATO preses pārstāvja pienākumu izpildītājs Dilans Vaits.
Kopš “Nord Stream” cauruļvadu sabotāžas 2022.gada septembrī NATO ir pastiprinājusi patrulēšanu kritiski svarīgas zemūdens infrastruktūras tuvumā un ir atbalstījusi tehnoloģiskās inovācijas, lai labāk atklātu jebkādas aizdomīgas darbības. Šā gada sākumā NATO izveidoja zemūdens infrastruktūras koordinācijas vienību, lai veidotu ciešākas saites starp valdībām, armijām, rūpniecības pārstāvjiem un aliansi, un kopš tā laika NATO Jūras spēku pavēlniecības ietvaros ir izveidots NATO Jūras centrs kritiskās zemūdens infrastruktūras drošības jautājumos.
Portāls LA.LV jau informēja, ka bojāts sakaru kabelis starp Zviedriju un Igauniju Baltijas jūrā, otrdien paziņojis Zviedrijas aizsardzības ministrs Pols Junsons, vēsta Igaunijas laikraksts “Postimees”.
Zviedrijas rīcībā ir informācija, kas liecina, ka bojāts komunikāciju kabelis, kas savieno abas valstis, taču šā incidenta cēlonis nav skaidrs, īpaši sasauktā preses konferencē Stokholmā sacīja Junsons.
Tāpat jau ziņojām, ka Krievijas kravas kuģis “SVG Flot” atradies netālu no vietas, kur radusies noplūde Igauniju un Somiju savienojošajā dabasgāzes cauruļvadā “Balticconnector”, liecina kuģu satiksmes vietnes “Marine Traffic” dati.
Lai gan “Marine Traffic” seko līdzi kuģu satiksmei visā pasaulē, visu kuģu izsekošana nav iespējama, jo dažiem kuģiem var būt izslēgti transponderi.
Igaunijas pārvades sistēmu operators “Elering” un “Gasgrid Finland” slēdza “Balticconnector”, kad tika novērota spiediena krišanās cauruļvadā, kad liecina par iespējamu gāzes noplūdi. Tāpat konstatēti bojājumi abas valstis savienojošā komunikāciju kabelī.