NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs
NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs
Foto: EPA/Scanpix/LETA

NATO aicina Krieviju ievērot INF līgumu 0

NATO aicina Krieviju iznīcināt tās jauno raķeti līdz šā gada augustam un saglabāt vienošanos (INF) par vidējās un tuvās sniedzamības raķešu izstrādes un izvietošanas aizliegumu Eiropā vai sadurties ar alianses apņēmīgu atbildi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Preses konferencē Briselē, kur šodien sākās NATO ārlietu ministru apspriede, NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs aicināja Krieviju rīkoties atbildīgi, taču bija spiests atzīt, ka “mēs neesam saskatījuši nekādu norādi, ka Krievijai būtu nodoms rīkoties šādi”.

Viņš atturējās no detalizēta skaidrojuma par NATO varbūtējiem pretsoļiem, taču avots NATO diplomātu aprindās izteicies, ka ārlietu ministri apspriedīs ASV kara lidmašīnu biežākus lidojumus Eiropā, biežākas alianses partneru militārās mācības un uz ASV karakuģiem izvietoto raķešu pārvietošanu, atzīmē aģentūra “Reuters”.

CITI ŠOBRĪD LASA

INF līgums, ko 1987. gadā Maskavā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomijas līderis Mihails Gorbačovs, noteica visu vidējās un tuvās sniedzamības raķešu iznīcināšanu abu lielāko kodolvalstu arsenālos un ievērojami samazināja pēkšņa kodoltrieciena iespējamību.

Līguma par vidējas un tuvas sniedzamības uz zemes izvietotu raķešu izstrādes un izvietošanas aizliegumu (INF) apturēšana var izraisīt jaunu bruņošanās sacensību Eiropā.

Vainojot Krieviju līguma pārkāpšanā, ASV apturēja dalību tajā šā gada februārī, un līguma galīga atcelšana šķiet neizbēgama, uzskata eksperti no ASV domnīcas “Stratfor”. ASV vaino Krieviju INF līguma pārkāpšanā, izstrādājot raķeti “9M729” (“SSC-8” NATO klasifikācijā).

ASV vēl nav izveidota jauna vidējās sniedzamības raķete, bet Pentagons varētu izvietot uz zemes līdz šim uz karakuģiem bāzēto spārnoto raķeti “Tomahawk”. Analītiķi atzīmē, ka Rietumeiropas valstīs var pieaugt neapmierinātība ar ASV raķešu, kas var tikt aprīkota sar kodollādiņiem, izvietošanu to teritorijā. NATO varbūtējie atbildes soļi var tikt uztverti ar lielāku izpratni Austrumeiropas valstīs, kur ir jūtamāks Krievijas apdraudējums. ASV vēstniece NATO Keja Hačisone paziņojusi, ka pagaidām ASV apsver tikai parastā bruņojuma raķešu izvietošanu kā iespējamu atbildi Krievijai.

Krievijai neatzīstot INF līguma pārkāpumu, ASV paredz izstāties no līguma 2. augustā, atceļot ierobežojumus ASV firmām vidējas sniedzamības raķešu izstrādei. Strīds par INF līguma ievērošanu saasinājies pēc Krievijas veiktās Krimas apgabala aneksijas un iebrukuma Austrumukrainā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.