NASA uzstāj, ka neviens kosmosā nav nodarbojies ar seksu. Tuvāko 10 gadu laikā šis varētu mainīties 32
Sekss kosmosā gadiem ilgi ir attēlots zinātniskās fantastikas grāvējos, sākot no filmas “Zvaigžņu ceļš” līdz “Pasažieri”. Un, lai gan NASA kategoriski uzstāj, ka neviens cilvēks kosmosā nav nodarbojies ar seksu, tas drīz var mainīties (līdz ar kosmosa tūrisma izplatību), vēstīts “Daily Mail“.
Privātās kosmosa firmas, tostarp Džefa Bezosa “Blue Origin” un Ričarda Brensona “Virgin Galactic”, tagad par augstu cenu piedāvā civiliedzīvotājiem iespēju doties kosmosā.
Ar šo jauno kosmosa lidojumu laikmetu Deivids Kalens, Krenfīldas universitātes bioanalītisko tehnoloģiju profesors, aicina steidzami izpētīt, kādas var būt sekas, nodarbojoties ar seksu kosmosā.
“Mēs ar kolēģiem uzskatām, ka kosmosa tūrisma uzņēmumi nav pietiekami sagatavojušies sekām, ko rada cilvēku pievienošanās tam, ko mēs varētu saukt par “Kármán line club”,” viņš norādīja rakstā “The Conversation”.
“Kármán line” ir robeža 62 jūdzes virs jūras līmeņa, kas iezīmē kosmosa sākumu.
Lai gan NASA nepārprotami neaizliedz seksu kosmosā, astronautu rīcības kodeksā aicināts vienmēr uzturēt uzticību attiecības un profesionālos standartus.
Kosmosa aģentūra ir aizliegusi visiem precētiem pāriem doties kosmosā kopā, lai gan tas galvenokārt ir saistīts ar grupu dinamiku, nevis bažām par seksu.
“Kosmosa ceļojumi nav paredzēti profesionāliem astronautiem un, ņemot vērā kosmosa tūristu dažādo motivāciju un gaidāmo kosmosa kuģu attīstību, mēs secinājām, ka sekss kosmosā, iespējams, būs nākamo 10 gadu laikā,” viņš rakstīja.
Bet sekss kosmosā nebūs vienkāršs.
Runājot ar “MailOnline”, Makgila universitātes Augu zinātņu nodaļas dekāne, profesore Anja Geitmane, kura ir veikusi nozīmīgus pētījumus par seksu kosmosā, paskaidroja, ka galvenā problēma būtu partneriem mēģināt palikt fiziskā tuvumā, jo nevar paļauties uz gravitāciju.
“Cita problēma būtu mēģināt izvairīties no sasišanās ar galvām, jo nav smaguma spēka, kas ļautu partneriem attālināties vienam no otra un tuvākajiem šķēršļiem,” viņa piebilda.
Pēc Lori Meggs no “AI Signal Research” domām, kosmosā tiek ietekmēta asinsrite, un tas var apgrūtināt erekciju.
Rakstā NASA viņa teica: “Nav gravitācijas, kas vilktu asinis uz ķermeņa lejasdaļu. Tā vietā asinis iet uz krūtīm un galvu, izraisot astronautiem pietūkušas sejas un izspiedušos asinsvadus kaklā.”
Kamēr sekss kosmosā vēl nenotiek, profesors Kalens apgalvo, ka pati seksuālā mijiedarbība nav īstā problēma.
Tā vietā, viņš saka, ir nepieciešami pētījumi par seksa kosmosā ietekmi uz cilvēku: “Paredzams, ka agrīnie orbitālā kosmosa tūrisma lidojumi ilgs no dienām līdz nedēļām, tāpēc kosmosā varētu notikt tikai cilvēka vairošanās agrīnās stadijas,” viņš paskaidroja.
“Pasažierēm netiks atļauts iekāpt lidmašīnā, ja būs zināms, ka viņas ir stāvoklī.”
Pētījumi liecina, ka lidojumi kosmosā var būtiski ietekmēt cilvēka ķermeni. Piemēram, iepriekšējos pētījumos tika atklāts, ka astronautiem, kuri ilgu laiku pavada kosmosā, var kļūt vājāki kauli un muskuļi, tas var izraisīt arī redzes miglošanos un pat lielāku vēža risku.
2016. gadā Ķīnas zinātnieki audzēja peļu embrijus kosmosā un atklāja, ka daži veiksmīgi attīstījās par šūnu bumbiņām. Tomēr joprojām nav skaidrs, vai ir droši audzēt cilvēka embrijus kosmosā. “Ir nezināms attīstības anomāliju potenciāls cilvēka embrijiem, kas ieņemti kosmosā,” sacīja profesors Kalens.
Lai gan jūs varētu domāt, ka acīmredzamais risinājums būtu nodrošināt astronautiem kontracepcijas līdzekļus, profesors Kalens saka, ka tas nav drošs risinājums: “Pat ja kosmosa tūristi izmanto kontracepciju, mēs nevaram būt pārliecināti, ka tā būs tikpat efektīva ārpus planētas Zeme,” viņš piebilda.
“Nav veikti pētījumi par to, kā kontracepcijas līdzekļus ietekmēs kosmosa vide.”
Kosmosa tūrisma pieauguma laikā profesors Kalens ierosina, ka privātajiem kosmosa uzņēmumiem steidzami jāapvienojas, lai izstrādātu stratēģiju. “Vienkāršs risinājums varētu būt visu kosmosa tūristu konsultācijas pirms lidojuma par cilvēka ieņemšanas risku kosmosā,” viņš teica. “Varētu apsvērt arī juridisku atbrīvojumu, kas atbrīvo kosmosa tūrisma operatorus no atbildības, ja cilvēka ieņemšana joprojām notiek.”