Visuma teleskops (TESS) ārpus Saules sistēmas esošo planētu izpētei mākslinieka atveidojumā.
Visuma teleskops (TESS) ārpus Saules sistēmas esošo planētu izpētei mākslinieka atveidojumā.
Foto – AFP/LETA

NASA palaiž planētu mednieku 0

Ja viss noritēs pēc plāna, vakar no kosmodroma Floridas štatā bija paredzēts palaist vairākkārt izmantojamo raķeti “Falcon9”, kas nogādās Visumā teleskopu (TESS) ārpus Saules sistēmas esošo planētu izpētei.

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
“Neizslēdzu, ka tiks ierosināta lieta par novešanu līdz pašnāvībai.” Anna Sedokova tikusi intervēta saistībā ar Jāņa Timmas aiziešanu mūžībā 25
Lasīt citas ziņas

Uzņēmēja Īlona Maska firmai “Space X” šī būs pirmā sadarbība ar ASV Kosmosa izpētes aģentūru NASA, lai īstenotu projektu “TESS”, kas izmaksājis 200 miljonus dolāru. Teleskopu paredzēts palaist augstā eliptiskā orbītā ap Zemi ar manevru, kas agrāk nav ticis lietots. Teleskops tiks palaists tik augstu kā Mēness, tad pietuvosies Zemei. Katrs lidojums šajā orbītā ilgs 14 dienas.

Teleskopa “TESS” palaišana seko NASA projektam ar Keplera teleskopu, ar kuru veiktie pētījumi būtiski paplašināja zinātnieku izpratni par planētām ārpus Saules sistēmas. 2009. gadā, kad tika palaists Keplera teleskops, astronomi zināja, ka ap tālajām zvaigznēm riņķo planētas, bet nezināja to skaitu un izmēru. Līdz šim Keplera teleskops ir atklājis vairāk nekā 2300 citplanētu, kas riņķo ap zvaigznēm ārpus Saules sistēmas. Aptuveni līdzīgs skaits citplanētu vēl gaida pētnieku oficiālu apstiprinājumu. Pamatojoties uz pētījumiem, kas veikti ar Keplera teleskopu, astronomi tagad uzskata, ka Piena ceļa galaktikā atrodas vismaz divi miljardi planētu, kas varētu būt apdzīvojamas, jo klimats uz tām ir ne pārāk karsts, ne pārāk auksts, lai tur varētu būt dzīvībai nepieciešamais ūdens. Lai arī Keplera teleskops ir viens no līdz šim spēcīgākajiem, tas aptvēra tikai daļiņu no Visuma un vairākums tā pētīto zvaigžņu bija ļoti blāvas, apgrūtinot astronomiem skatu uz planētām to orbītā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunais teleskops “TESS” divus gadus pētīs aptuveni 200 000 Visuma visspožākās zvaigznes, kuru lielākā daļa atrodas ne vairāk kā 300 gaismas gadu attālumā. Birmingemas universitātes astrofizikas profesors Bils Čaplins uzskata, ka “TESS” spēj atklāt vēl nezināmas planētas, pamanot pat visniecīgāko ēnu, ko tās rada, riņķojot ap savām zvaigznēm. Viņš paredz izmantot “TESS” iegūtos datus, lai novērotu, kā zvaigznes saraujas un izplešas, tām cauri ejot seismiskajiem viļņiem. Šie pētījumi palīdzēs astronomiem apstiprināt jaunatrasto planētu masu un vecumu.

“Paveroties naksnīgajās debesīs, mēs zināsim vairāk par planētām, kas riņķo ap zvaizgnēm, ko var saskatīt bez kādiem palīglīdzekļiem,” viņš teica intervijā avīzē “The Guardian”.

Īstenojot “TESS” projektu, zinātnieki cer atklāt aptuveni 500 Zemes izmēriem līdzīgas planētas un, iespējams, aptuveni 20 000 jaunu pasauļu, kur varētu būt dzīvība. Tad astronomi precizēs iegūtos datus ar teleskopiem uz Zemes un gatavosies iegūt jaunu informāciju pēc jaudīgākā un modernākā Džeimsa Veba teleskopa palaišanas Visumā, kas paredzēta 2020. gadā. Džeimsa Veba teleskopa aprīkojums varētu dot zinātniekiem iespēju izpētīt, vai uz tālajām planētām ir atmosfēra un ūdens molekulas, kas varētu veicināt dzīvības rašanos.

2028. gadā Eiropas Kosmosa aģentūra paredz palaist zondi “Ariel”, lai pētītu atmosfēru aptuveni tūkstoš dažāda lieluma citplanētām ārpus Saules sistēmas.

Teleskops “TESS” dos iespēju iegūt pamata datus par šīm planētām, lai papildinātu informāciju ar “Ariel” misiju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.