15
Kokaīns no Buenosairesas
Kā tiesu debatēs norādīja prokurore, Šermukšnis pirmstiesas izmeklēšanā liecinājis, ka 2013. gadā Klaipēdā ticies ar Barču, kurš ierosinājis nopelnīt vieglu naudu. Barčs viņu katru dienu apstrādājis, teicis, ka labi izskatoties un uz viņu nekritīšot aizdomas, līdz Šermukšnis piekritis. Nauda bijusi vajadzīga mātei un brālim invalīdam. Barčs viņu iepazīstinājis ar Tidriķi un Buividu.
Šermukšnis vairākas dienas dzīvojis viesnīcā Buenosairesā pie Prīverta (Prīverts tiesas sēdē liecināja, ka 2013. gada jūlijā aizlidojis uz Argentīnas galvaspilsētu Buenosairesu darīšanās), kurš viņu instruējis, kā rīt kapsulas, un mierinājis, ka pasākums esot 100% drošs. Trenējies rīšanā ar maziem tomātiem un jogurtu. Tad vienā dienā atnācis kāds vietējais un iedevis dvielī ietītas 119 brūnas kapsulas. Šermukšnis tās norijis un 1. augustā izlidojis uz Rīgu, kur viņu sagaidījuši draugi. Bijis slikti, tomēr sācis ēst, lai kapsulas “nāktu ārā”, ko visi gaidījuši. Palicis ļoti slikti, neatceroties, cik dienas dzīvojis viesnīcā. Daļa kapsulu “iznākušas ārā”, no kurām pusi paņēmis Robis (tā saukuši Prīvertu). Lai kapsulas “nāktu ārā”, draugi devuši plūmes, jogurtu, caurejas zāles, veduši pie kāda ārsta, kurš nevarējis palīdzēt. Apcietināts viesnīcā Lilastē.
Prokurore norāda, ka Prīverta uzdevums noziedzīgajā grupā bijis viesnīcas rezervācija, kokaīna sagādāšana, kurjera sagaidīšana un izmitināšana, par ko pienācās puse no kokaīna. Arī Latvijā sākumā kurjers bijis Prīverta aprūpē, pēc tam viņš nogādāts viesnīcā. Barča uzdevums bijis kurjera sameklēšana, nauda aviobiļetei un pases izgatavošanai. Tidriķa uzdevums: aviobiļešu pirkšana, finanses. Buivida: kurjera transportēšana pa Latviju.
Policijai bijusi informācija par darbībām ar narkotikām, tāpēc iesaistītos cilvēkus noklausījās. Piemēram, Prīverts zvanījis Tidriķim un prasījis, “vai izgājis”, un teicis, lai nopērk stiprākas zāles. Sākumā policijai licies, ka iesaistīta arī sieviete, jo pa telefonu tieši par narkotikām netika runāts, bet par narkotiku “iziešanu” runāts kā par sievieti un vai viņai jau notikušas dzemdības.
Kad ar “dzemdībām” neveicies, draugi zvanījuši un lūguši uz viesnīcu atbraukt proktologu, ko tas atteicies darīt. Tad draugi veduši Šermukšni pie proktologa, kurš, apskatot pacientu, stingri ieteicis viņam steidzīgi doties uz slimnīcu, bet draugi viņu aizveduši atpakaļ uz viesnīcu un bijuši šausmās par pieķēzīto tualeti. Viesnīcā smagā stāvoklī un bezsamaņā Šermukšni arī apcietināja. Viņam bija sametušās zarnas un tajās vēl palikušas trīs kapsulas ar kokaīnu. Kur palika pārējās kapsulas ar kokaīnu, nav zināms.
“Prīverts kontrolēja situāciju. Šermukšnis bija tikai kokaīna konteiners, peļņas avots un atradās pakļautības stāvoklī,” tiesas debašu nobeigumā sacīja prokurore J. Kaminska.
Prīverta versija
Prīverts tiesas sēdē pagājšnedēļ liecināja, ka pirms lidojuma uz Buenosairesu jau iepriekš viņa draugs Jānis Tidriķis no Latvijas pabrīdinājis, ka viņu varbūt uzmeklēšot kāds cilvēks, kuram vajadzēs palīdzēt ar spāņu valodu un pavadāt pa pilsētu, viņu interesējot kažokādas. Tā Prīvertam uz viesnīcu piezvanījis Sigits Šermukšnis. Abi esot pasēdējuši pāris stundu bārā, parunājušies. Nākamajā dienā aizgājuši uz kažokādu veikalu. Tad šķīrušies un Prīverts atstājis savu Latvijas adresi – bez konkrēta nolūka. Uz Latviju aizlidojis pirmais.
Augusta sākumā pie Prīverta negaidot ieradies iedzēris Šermukšnis un lūdzis naktsmājas. Prīvertam neesot bijušas iespējas viesi izmitināt, un viņu savācis brālis, kas dzīvojis kaimiņos. Brālis ar Šermukšni pa nakti dzēruši. No rīta brālis atskrējis un teicis, ka viesim slikti ar veselību. Tad piezvanījuši Tidriķim, lai vedot savu draugu projām. Bet brālis Šermukšni laikam aizvedis uz jūru. Tad arī Prīverts lietuvieti esot redzējis pēdējo reizi. Uzzinājis, ka viņš beigās aizvests uz viesnīcu Lilastē. Prīverts pēc tam aizbraucis uz ezeru turpat Lilastē, kur iepazinies ar vēl diviem lietuviešiem. Dažas stundas makšķerējis un tad aizbraucis mājās. Tad aizlidojis uz Somiju, kur apcietināts un kratīts: policisti meklējuši kokaīnu, bet neko nav atraduši.
“Nekādas darbības ar narkotikām neesmu veicis. Neesmu kokaīnu pircis, ne organizējis kaut ko tā sakarā. Šermukšnis mani apsūdz apmaiņā pret savu brīvību, un tāpēc viņa liecības nav ticamas. Savukārt policijai bija svarīgi no mums uztaisīt organizētu grupu. Neesmu paņēmis pusi kokaīna, kā apgalvo Šermukšnis, un pēc tam pazudis,” tiesā apgalvoja Prīverts.
Savukārt prokurore Jeļena Kaminska uzskata, ka Šermukšnim nebija nekāda pamata nepatiesi liecināt par Prīvertu.
Tieši Šermukšna pirmstiesas izmeklēšanā sniegtās liecības ir pamatā Prīverta apsūdzībai, bet bijuši arī vēl citi pierādījumi. Prīverta advokāts Ēriks Štālbergs man gan apgalvoja, ka Tidriķis, Buivids, Barčs notikušajā savu vainu neatzīstot, bet Šermukšnis tiesā teicis, ka narkotikas pārvadājis savām vajadzībām.
Advokāts: “100 zaķi nav 1 zilonis”
Advokāts Ēriks Štālbergs debašu runā sacīja, ka apsūdzība būvēta uz diviem vaļiem: Šermukšņa liecībām pirmstiesas izmeklēšanas laikā un noklausītām telefonsarunām. Pierādījumi, viņaprāt, neesot pārliecinoši un esot pretrunīgi. Šermukšnis daļu liecības sniedzis apmaiņā pret brīvību, kā arī tiesā izmantojis tiesības pret sevi neliecināt, kā dēļ Prīvertam nebija iespējas viņam uzdot jautājumus, abi netika arī konfrontēti.
Pēc advokāta domām, Prīverta brāļa slepkavība cietumā uztverama kā spiediens uz Prīvertu un uz tiesu, lai viņu notiesātu. Neesot pierādīts, ka sarunām par Šermukšņa vēdera izeju būtu sakars ar narkotiku apriti.
“Kopumā Prīverta darbošanās organizētā noziedzīgā grupā nav pierādīta, tā ir mākslīga konstrukcija. Ir tāds teiciens: tāpat kā 100 zaķīši nekad nekļūs par vienu lielu ziloni, tā 100 aizdomas nevar kļūt par vienu lielu pierādījumu,” nobeigumā teica advokāts, kurš lūdza tiesu Prīvertu par darbošanos noziedzīgā grupā attaisnot, bet par kokas lapu glabāšanu sodu mazināt.
Bet, kā jau minēts, tiesa lēma citādi.