Narcises vairākus gadus skaisti ziedēja, vairs ne. Kas par vainu, un kā saglabāt sīpolus? 0
Manā pagalmā vairāk nekā desmit gadus skaisti ziedēja narcises, bet 2016. gada pavasarī pat neparādījās lapas. Vasarā dobe tika laistīta. Rudenī pēc pirmā sniega parādījās narcišu dzinumi. Baidījos, ka nosals, tāpēc izraku, iestādīju kastēs, no kurām vienu noliku uz palodzes, divas – pagrabā. Izauga lapas, bet neziedēja. Pēdējā pavasarī izstādīju uz lauka, lapas nodzeltēja. Patlaban redzu, ka no zemes lien dzinumi, jau 5 cm augstumā. Kā sīpolus saglabāt, lai tie ziedētu? JURIS
“Iespējams, tā ir kāda no Depo piedāvātajām Narcissus tazetta šķirnēm vai kloniem, piemēram, ‘Paperwhite’. To secinu pēc 5 cm dzinumiem, kas jau tagad izauguši. Šī suga nav ziemcietīga Latvijā – nosalst lapojums vai aiziet bojā viss augs. Savvaļā suga izplatīta ap Vidusjūras piekrasti, kur ir maigas ziemas. Tā ir introducēta pat līdz Japānai, bet tikai reģionos ar līdzīgu klimatu. Ziemcietīgāki Latvijā ir tās hibrīdi ar citām sugām, piemēram, dzejnieku narcises, un tie ir ‘Geranium’, ‘Orange Wonder’. Tomēr daudzos dārzos arī tie cieta vai izsala it kā maigajās, bet bezsniega 2015. un 2016. gada ziemās,” skaidro Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas vadītājs Arnis Seisums.
Sīpolpuķu audzētājs Jānis Dukaļskis spriež, ka sīpolus varēja bojāt arī lielā narcišu ziedu muša. Ja izveidota liela sīpolpuķu kolekcija, turpmāk vajadzētu sīpolus kodināt. Turpretī nelielam sīpolu daudzumam nav vērts tērēt naudu ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu iegādei cīņā pret kaitēkļiem, jo kodnes izmaksās krietni dārgāk nekā puķu sīpoli. Bojātos sīpolus labāk sadedzināt un to vietā iegādāties un audzēt citas, ziemcietīgākas narcises. Pēc kolekcionāra domām, jautātājs, iespējams, pieļāvis arī kādu kļūdu mums “parasto” narcišu audzēšanā, piemēram, stādījumus nomulčējis pārāk biezā slānī, līdz ar to augi izsutuši. Kastēs sīpolus stādīt nevajadzēja, bet tikai izrakt, lai pārliecinātos, vai tie veseli vai bojāti.