“Nanoūdens” krimināllietu beidzot nosūta uz tiesu 0
Aizvadītās nedēļas pēdējā darba dienā, kad par šo lēmumu pirms nākamajā dienā paredzētajām Saeimas vēlēšanām vairs nevarēja uzzināt sabiedrība un tam nevarēja būt politiskas rezonanses, Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētā prokuratūra nodevusi tiesai tā saukto “nanoūdens” krimināllietu.
Tieši 5. oktobrī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors Dainis Šteinbergs pieņēmis lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai, to nosūtot uz Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesu.
Šīs lietas ietvaros Rīgas pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns, kurš pirms četriem gadiem kandidēja uz 12. Saeimu no “Saskaņas” saraksta, kā arī auditors Valērijs Baškirovs, par “lietu kārtotāju” dēvētā Vita Baurovska un uzņēmējs Aleksandrs Beskorovainijs apsūdzēti par Krimināllikuma 177. panta trešajā daļā un 195. panta trešajā daļā minēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu, bet V. Stunžāns papildus tam ir apsūdzēts arī par 318. panta trešajā daļā minēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu.
Šie panti paredz kriminālatbildību par datorkrāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu vai citas mantas legalizēšanu, ja tā veikta lielā apmērā vai to veikusi organizēta grupa, kā arī par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas.
uzņēmums samaksājis par dārgiem inovatīviem ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem, bet vietā piegādāts ūdens.
Tikai trīs mēnešus pēc šīs lietas sākuma policija veica pirmās kratīšanas, un līdz pat šim vienīgais redzamais prokuratūras darba rezultāts Rīgas domei izteikts “brīdinājums par turpmāku likuma pārkāpuma nepieļaujamību”, ko pašvaldība jau atzinusi par nepamatotu.
Oficiāli Valsts policija apliecina, ka organizēta grupa 2012. gadā iniciējusi Rīgas pašvaldības uzņēmumu “Rīgas satiksme” sākt iepirkuma procedūru par nanotehnoloģisko ķīmijas līdzekļu iegādāšanos, panākot, ka iepirkumā piedalīties tiek uzaicināti pašas organizētās grupas izvēlēti pretendenti. Iepriekš saskaņojot cenu piedāvājumu, iepirkuma procedūrā uzvarējušais pretendents guvis iespēju 2013. gadā pašvaldības uzņēmumam piegādāt par nanotehnoloģisko ķīmiju uzdotas vielas, kaut arī darījumu ķēdē iesaistīto uzņēmumu rīcībā šādu vielu nav bijis.
Tāpat, ņemot vērā kāda aizdomās turētā pienākumus pašvaldības uzņēmumā ieņemtā amatā, visticamāk, minēto krāpšanu varēja noslēpt arī no tiem darbiniekiem, kuriem minētie ķīmijas līdzekļi jālieto transportlīdzekļu apstrādē.
Organizētā grupa sekmīgi veikusi krāpšanu viena līguma ietvaros, nolemjot to īstenot atkārtoti pēc analoģiskas kārtības. Tas attiecīgi īstenots visa 2014. gada laikā, vien nedaudz pamainot organizētās grupas dalībnieku sastāvu un kopā “Rīgas satiksmei” radot zaudējumus, kuru publiski minētais apjoms ir vairāk nekā 834 000 eiro. “Rīgas satiksme”, kas šajā lietā atzīta par cietušo, kompensāciju vēl septembrī gan nebija pieteikusi.