Te piedzimst gobelēni ar jūras smaržu. Ciemos Rozenbergu mājās Jūrmalā 0
Pazīstamā tekstilmākslinieka Egila Rozenberga un viņa dzīvesbiedres Maigas Rozenbergas māju Jūrmalā uzreiz var atšķirt no citām, jo to rotā Egila darbs – zili violeti, lokani, raupju virvju vijumi. Vēlāk mākslinieks pastāsta, ka tas ir fragments no mākslas darba “Jūrnieka vēstules mīļotai meitenei”.
Pārkāpuši pāri nama slieksnim, secinām, ka mājokļa sienas rotā vēl padsmit brīnišķīgi Egila darbi un te atrodams arī svarīgais instruments, ar kā palīdzību tie top – stelles.
Šī māja, tikai par trešdaļu mazāka, reiz piederēja Egila vectēvam Krišam Aldermanim. Pagājušā gadsimta pašā sākumā – ap 1903. gadu – vectēvs Mellužos no barona nopirka zemi un uzcēla nelielu koka mājiņu. Kad vectēvs aizgāja mūžībā, te saimniekot turpināja viņa meita – Egila mamma ar ģimeni. Egils mācījās J. Rozentāla mākslas skolā, vēlāk Mākslas akadēmijā. Kad studēja otrajā kursā un saprata, ka vēlas būt mākslinieks, sāka prātot, ka vēlas ierīkot savu darbnīcu. Vectēva būvētā māja šim nolūkam bija par šauru. Tiklīdz Egilam izdevās pārdot pirmo paša austo gobelēnu, viņš iegādājās ķieģeļus, dēļus un citus materiālus un pats saviem spēkiem lēnītiņām sāka būvēt namam otro stāvu. Pirms tam gan nācās stiprināt mājas pamatus un sienas, citādi ēka varēja neizturēt otrā stāva slogu.
Kādus gadus vēlāk, kad Egils apņēma Maigu par sievu un piedzima dēls Krišs, sekoja mājas paplašināšanas otrais posms – Egils ar meistaru palīdzību piebūvēja tai kreiso spārnu, kur šobrīd abi ar dzīvesbiedri mitinās joprojām.
Pirmā telpa, kas paveras acu skatam, ir gobelēnu istaba. Iestiprināti skavās, te izvietoti vairāki liela izmēra mākslas darbi. Mākslinieks stāsta – ņemot vērā, ka dzīvo tuvu jūrai, tieši tā bieži kalpo par iedvesmas avotu. “Zīmes smiltīs”, “Dzirkstošā tumsa” – tie ir tikai pāris darbi, kas veltīti jūras tēmai. Daudzi Rozenberga darbi aizceļojuši uz citām pasaules valstīm, atrodas arī vairākos muzejos un privātkolekcijās Amerikā. Nesen viņa darinātie mākslas darbi atgriezušies no izstādēm Beļģijā un Dānijā. No 21. februāra tekstilmākslinieka Egila Rozenberga darbu izstāde būs skatāma Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”. Patlaban viņa radošajā dzīvē ir īpaši svarīgs notikums – Francijā Parīzē un Bovē divās senās austuvēs pēc senām metodēm, ņemot vērā Egila skices, darina divus gobelēnus.
Otra Egila un dzīvesbiedres Maigas aizraušanās ir antikvāru mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcionēšana. Tie lielākoties pirkti Kurzemē, kur viņi diezgan bieži viesojas, jo Maiga ir kurzemniece un šajā novadā dzīvo ne mazums radu un draugu.
– Iekārtojot māju, tajā nevēlējamies izvietot masu produkciju, ko tādu, kas ražots mehāniski. Vēlējāmies, lai mūsu mājvietā ir rokām gatavotas mēbeles un citas lietas ar raksturu un dvēseli, tādējādi tām piešķirot otro dzīvi, – stāsta Egils. Visskaistākā no visām man šķita atpūtas telpa ar lielu, smagnēju, ovālu galdu; tam līdzās krēsli, rotāti ar kokgrebumiem. Šo ansambli papildina līdzīga stila dīvāns un pulkstenis ar pendeli. Ar antikvārām lietām šajā namā lieliski sadzīvo mūsdienīgais, piemēram, televizors, kā arī trauku mašīna un citas ierīces virtuvē. Mani sajūsmina “bibliotēka” (tā to dēvē mājas saimnieki) ar platu gultu un sniegbaltu griestu lampu, kas ierīkota kā pusstāvs. Arī pāra guļamistaba iekārtota mūsdienīgi. Kā košs akcents tajā kalpo Helēnas Heinrihsones un Ivara Heinrihsona gleznas. Telpas rotā arī Borisa Bērziņa, Māra Subača, Ingūnas Skujas un citu mākslinieku darbi.
– Vairākas reizes esam mēģinājuši pamest šo māju, pārcelties uz dzīvokli Rīgā, bet mums tas neizdevās. Mitinoties citā vietā, pārņēma sajūta, ka esam viesnīcā. Māja ir kaut kas vairāk nekā dzīvoklis. Mums ir svarīga teritorija ārpus mājas – zāliens, dārzs – sēdēt ārā kopā ar draugiem un malkot kafiju. Arī profesionāli man šeit ir nodrošināta darba vide, kur jūtos vislabāk.