Namīpašnieki vēlas veikt energoauditu 0
Saņemot pirmos rēķinus par apkuri, palielinājusies iedzīvotāju interese par energoauditu un termogrāfiju, liecina veikalu tīkla “K-rauta” vērojumi.
“Salīdzinājumā ar pērnā gada apkures sezonu, pieprasītāka ir tieši termogrāfija, kuras laikā ēku piepūš ar siltumu, tā precizējot siltā gaisa noplūdes vietas. Šī metode mājokļu īpašnieku vidū iecienīta, jo mazāk atkarīga no laikapstākļiem, precīzāk norāda siltuma zuduma vietas. Praktiski mājā silto gaisu iepūš ar speciālu ventilatoru, tālāk ar termokameru var pārliecināties par rādītājiem. Tā speciālists nosaka, kuri ir ēkas vājie posmi siltuma zudumā, lai novērstu šos defektus,” stāsta veikalu tīkla “K-rauta” projektu vadītājs Viesturs Praulītis. Atkarībā no katras pašvaldības iniciatīvas ir pieejams arī finansiāls atbalsts energoaudita veikšanai, piemēram, daudzdzīvokļu namos. Pieredze gan liecina, ka galvenokārt atbalsts ir iekļauts jau kādā kompleksā programmā – ēkas siltināšanas projektā.
Ēkas apsekošana ar termogrāfu ilgst apmēram stundu vai pusotru, pēc tam saimnieki saņem termogrāfijas atskaiti ar komentāriem par problemātiskajām vietām, kā arī iespējamiem risinājumiem. Veicot termogrāfiju, ar speciālu termokameru apseko ēku, iekštelpas un ārējās konstrukcijas, fasādi, jumtu. Vietās, kur ir siltuma noplūde, attēls iekrāsojas sarkans. Savukārt, kad energoaudita ieteikumi saņemti un nolemts rīkoties, būtiski, lai būvniecības pakalpojumu sniedzēja paveiktiem darbiem ir arī garantija. Svarīgi, lai situāciju mājā novērtētu sertificēts energoauditors. Veicot termogrāfiju pašam, ir liela iespēja noteikt nekvalitatīvus mērījumus, kas nedos vēlamo rezultātu. Izsniegtais ēkas energoefektivitātes sertifikāts ir derīgs 10 gadus, un tajā norādīts pārbaudītās ēkas norobežojošo konstrukciju vidējais siltuma zudumu koeficients, enerģijas patēriņa sadalījums u. tml. Šāds dokuments paaugstina ēkas vērtību arī nekustamā īpašuma tirgū.