Nama apsaimniekotājs pieprasa samaksāt 10 gadus vecu soda naudu. Un kā ar noilgumu? 0
Pirms vairākiem gadiem nama apsaimniekotājs man aprēķināja soda naudu, taču es biju veikusi avansa maksājumu, tāpēc uzskatīju šo soda naudu par kļūdu un nesamaksāju. Tagad man pieprasa maksāt pirms vairāk nekā 10 gadiem aprēķināto soda naudu. Vai šādai prasībai jau nav iestājies noilgums? ANNA RĪGĀ
Civillikums paredz, ka vairākums saistību tiesību izbeidzas, ja persona tās neizlieto desmit gadu laikā. Izņēmumi ir tādas saistību tiesības, kuras izņemtas no noilguma ietekmes (piemēram, zemesgrāmatā ierakstītas saistību tiesības) vai kuru izlietošanai likumā noteikti īsāki termiņi.
Iesniedzot prasību tiesā vai šķīrējtiesā, noilgums tiek pārtraukts, turklāt pagājušais laiks vairs nav ieskaitāms, jo sākas jauns noilguma termiņš. Ja prasītājs uzsākto lietu neturpina, noilguma laiks atkal atjaunojas no dienas, kad viņam vajadzēja lietu virzīt tālāk, t.i., no pēdējā noliktā un garām palaistā termiņa. Piemēram, ja prasītājs iesniedz prasību, taču tiesa dod termiņu pieteikumā esošo trūkumu novēršanai, bet tas netiek izdarīts un tiesa atstāj prasību bez izskatīšanas, jaunā noilguma termiņš vienmēr ir 10 gadu, kaut gan sākotnējais termiņš bijis īsāks.
Noilgumu pārtrauc atgādinājums parādniekam, piemēram, parāda iekļaušana kārtējā rēķinā, brīdinājuma vēstule par parādu u.tml. Noilgums ir pārtraukts arī tad, ja tā laikā parādnieks kaut kādā veidā atzīst kreditora prasību – daļēji samaksā parādu, rakstiski lūdz pagarināt parāda atmaksas termiņu u.tml.
Ar noilguma termiņa iestāšanos izbeidzas ne vien prasības tiesības, bet arī pašas saistību tiesības. Tātad, ja par veco parādu nekādu atgādinājumu nebija un jūs nekādā veidā šajā laikā prasību neatzināt, 10 gadu noilgums ir spēkā.
KONSULTĒJUSI JURISTE TATJANA LUBGINA