Dagdas ezera salā izveidota videi draudzīga un klusa atpūtas vieta mierīgas atpūtas baudīšanai dabā.
Dagdas ezera salā izveidota videi draudzīga un klusa atpūtas vieta mierīgas atpūtas baudīšanai dabā.
Publicitātes foto

Naktsmājas uz ūdeņiem un mežā 0

Ik gadu, ceļojot pa Latviju, paliek arvien mazāk neiepazītu vietu, tomēr, laikam ritot, tūrisms arī pie mums attīstās – labi zināmie apskates objekti iegūst otro elpu, tiek atjaunoti, sakārtota vide ap tiem. Šoreiz par neparastām vietām, kur pārnakšņot, pametot ierastā komforta zonu, bet iegūstot ceļojumam pievienoto vērtību – dabas klusumu – koku šalkas, viļņu čalošanu, putnu balsu un spārnu vēdu skaņas pirms aizmigšanas.

Reklāma
Reklāma

Uz salas, kur apstājas laiks

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Siguldietis Jurģis Dudko vasarās pārceļas uz dzīvi Dagdā (ap 250 km no Rīgas), kur viņa vecvectēvs ieradies pagājušā gadsimta divdesmitajos gados, taču vectēvs, atgriezies Latvijā no izsūtījuma, savu ģimeni jau dibinājis Siguldā, un pēc tam te neviens no tuviniekiem vairs nav dzīvojis. Tādēļ viņam licies loģiski vispirms izmēģināt uzņēmējdarbību tieši Dagdā. Jau otro vasaru Jurģis nomā Lielo baznīckunga salu Dagdas ezerā no katoļu draudzes, kur piecās askētiski iekārtotās teltīs piedāvā pārnakšņot mierā un klusumā. Teltis viena no otras atrodas vairāk nekā simts metru atstatumā krasta koku un meldru aizsegā, un par to iemītnieku klātbūtni liecina vien satikšanās ar viņiem virtuves nojumē salas augstākajā vietā pie ozola, kur ierīkota arī ugunskura vieta.

Virtuvē ciemiņiem pieejami katli, trauki un galda piederumi patstāvīgai ēdiena gatavošanai, ledusskapis līdzpaņemto produktu glabāšanai un vakara gaisma, ko nodrošina saules baterijas, kā arī duša ar silto ūdeni, ko sasilda gāzes iekārta. Uz labierīcībām no dzīvojamās zonas pretējās puses mežiņā ved izpļauta taciņa, ko tumsā iezīmē saules paneļu laternas. Tualetes ir plašas un tīras ar skalojamo kasti, un no tām kanalizācijas ūdens nonāk īpašās bioloģiskajās attīrīšanas iekārtās.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pirmajā sezonā izmantoju sausās tualetes, bet ātri sapratu, ka tas nav nedz videi, nedz apmeklētājiem draudzīgākais variants,” atzīst Jurģis.

“Mana koncepcija, lai cilvēki uz salas varētu pilnvērtīgi atpūsties, baudīt dabu, taču nejustu šādas atšķirtības radītas neērtības. Tāpēc arī teltīs ir minikrāsniņas, malka, skali, sausās tabletes iekuram, lai drēgnākos vakaros varētu sasildīties. Izbraucieniem pa ezeru pieejamas airu laivas, no kurām var arī makšķerēt.” Salas saimnieks lielu vērību velta ekoloģijai – teltis ezera krastā ir novietotas uz paaugstinājuma, lai neietekmētu zemsedzes biotopu, un notiek atkritumu šķirošana.

Uz salas saglabāta dabiskā pļava, aug lieli koki – bērzi, ozoli. To ieskauj meldru josla, kas veido barjeru starp cilvēkiem un ūdensputniem, kurus var netraucēti vērot, sēžot telts terasē. Apbrīnot cekuldūkurus, kuri ķer zivis, pat vairākas minūtes pavadot zem ūdens, baltos gārņus, laučus un citas pīles, kuras, ceļoties spārnos, papildina ezera daudzveidīgo skaņu partitūru. Uz cietzemes gan manīti tikai sīki dzīvnieciņi – ciršļi un pelītes, jo sala nav liela, tomēr pietiekami plaša divpadsmit vienlaikus te mītošiem cilvēkiem, starp kuriem skaitāms arī pats saimnieks, kurš gādā par malku, kārtību un viesu nokļūšanu uz salas ar motorlaivu.

Tūrisma sezona Dagdas ezera salā atkarībā no laika apstākļiem ilgst no maija vidus līdz septembra otrajai pusei. Pēc tam gan teltis, gan tās pārsedzošās nojumes tiek demontētas un nogādātas krastā uzglabāšanai līdz nākamajam pavasarim.

Namiņi kokos

Daudziem bērnības atmiņas saistās ar kariņa spēlēšanu un štābiņu būvēšanu koku lapotnē, bet šobrīd jau vairākās vietās Latvijā arī nakti var pārlaist vairākus metrus virs zemes, turklāt ar visām mūsdienu ērtībām. Kopš jūlija vidus pie Indrānu ūdenskrātuves aptuveni piecu minūšu brauciena attālumā no Tērvetes dabas parka priežu meža malā durvis vēris namiņš “Glamping Tervete”, kur šobrīd vienlaikus var nakšņot četri viesi. “Pirmajā stāvā ir atpūtas telpa ar izvelkamu dīvānu, otrajā stāvā – liels matracis, kur guļot, paveras skats uz koku galotnēm un ezeru, bet zem namiņa – terase maltītes baudīšanai pie pusdienu galda,” atklāj saimniece Paula Cēsniece.

Reklāma
Reklāma

“Namiņu sākām būvēt pagājušā gada pavasarī, un vizuālo tēlu izveidojām paši. Mums patīk skandināvu arhitektūras stils, tādēļ uzbūvē dominē koka detaļas, baltā un pelēkā krāsa. Daļu mēbeļu projektējām, rasējām un montējām paši lēnā garā, sameklējot īstās lietas, kuras tiešām mums piestāv. Sākumā domājām namiņu izmantot tikai savām vajadzībām, bet celtniecības gaitā domas mainījās. Lielākoties pie mums vēlas atpūsties cilvēki, kuri meklē naktsmītnes pie dabas vai vietu, kur atzīmēt dažādas jubilejas. Ģimenes ar bērniem ieinteresē iespēja apvienot nakšņošanu ar netālu esošā Tērvetes dabas parka pasaku taku apmeklējumu, bet ūdens izpriecu mīļotājus – SUP dēļu noma, lai varētu izbraukāt Indrānu ūdenskrātuvi.”

Pašlaik rit ūdenskrātuves krasta tīrīšanas darbi un pludmales izveide. Drīzumā paredzēts izbūvēt bērnu rotaļu laukumu un iekārtot nesen uzcelto šķūni gulēšanai.

Savukārt Gaujas nacionālā parka teritorijā pie Niniera ezera (3 km no Cēsīm) piecu sešu metru augstumā virs zemes iekārtoti divi koka namiņi ar plašām terasēm – “Čiekurs” (22 m²) un “Baltais čiekurs” (27 m²) ar romantisku interjeru, kura pirmā stāva terasē atrodas neliela virtuve ar elektrisko plīti un piederumiem ēdiena pagatavošanai.

Namiņus ieskauj priežu meži ar pastaigu takām, pa kurām kājām vai ar velosipēdu iespējams nokļūt līdz Ērgļu klintīm, Kazu gravai, Gaujai un citām gleznainām vietām. Nakšņotājiem tiek nodrošināta gultas veļa, dvieļi, trauki, galda piederumi, higiēnas lietas. Sanitārās telpas izvietotas atsevišķās ēkās uz zemes pārdesmit metru attālumā. Mājiņu apsildei vēsā laikā domāts gaisa kondicionieris. Viesi var izmantot katamarānu un velosipēdus, bet par papildu maksu – džakuzi un mucveida pirtiņu.

Gaujas un jūras krastā

Siguldā Gaujas krastā atrodas kempings “Klaukas”, kas piedāvā atpūsties astoņās labiekārtotās atšķirīga dizaina teltīs ar elektrības pieslēgumu. Koplietošanas teltīs var lasīt un izmantot interneta pieslēgumu, gatavot ēst, nomazgāties siltā dušā un apmeklēt labierīcības. Turpretī viesu namā “Melnsils” mucveida atpūtas namiņi novietoti pašā jūras krasta kraujā, ļaujot baudīt burvīgus saulrietus un klausīties nebeidzamajā viļņu čalošanā. Te garlaicīgi nebūs, jo iespējams nūjot un pastaigāties pa Jūrtaku, braukt ar divriteņiem vai izmēģināt braucienu ar laivām un kajakiem pa jūru un Melnsila upi, spēlēt badmintonu un novusu. Var arī doties pastaigās pa Slīteres dabas takām un atjaunot spēkus pirtiņā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.