‘Minox NVD 650’ – paliela izmēra ierīce vērošanai diennakts tumšajā laikā.
‘Minox NVD 650’ – paliela izmēra ierīce vērošanai diennakts tumšajā laikā.
Foto: Linda Dombrovska

Ierīces nakts redzamībai – ‘Minox’, ‘Dipol’ un ‘Pulsar’ 0

Modernās tehnoloģijas, iespēja redzēt cauri tumsai, saskatīt lietas, kas vēl pavisam nesen bija nesaskatāmas. Šoreiz aplūkosim trīs dažādus zīmolus, kas piedāvā nakts redzamības tehnoloģijas. Minox ar Latvijas saknēm, Dipol – maz zināms jaunums no Baltkrievijas, kā arī Pulsar, kas mūsu medniekam ir jau pazīstams zīmols.

Reklāma
Reklāma

No vēstures

Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Lasīt citas ziņas

Minox ir miniatūrs fotoaparāts, ko izgudrojis baltvācu fototehnikas konstruktors Valters Caps. 1937. gadā tā ražošanu sāka Valsts elektrotehniskā fabrika (VEF), kur to ražoja līdz 1942. gadam. Pēc Otrā pasaules kara, 1948. gadā, tā ražošana tika atsākta Vācijā. Fotoaparāta Minox dizains kā Latvijas kultūras vērtība iekļauts Latvijas Kultūras kanona arhitektūras un dizaina sadaļā.

Minox NVD 650

Savā ziņā mīļš zīmols, kaut vai tādēļ, ka šīs kompānijas izcelsme meklējama Latvijā. Lai gan šis ir leģendārs zīmols, tomēr mūsdienīgās Minox preces Latvijā nav nemaz tik populāras. Kompānija piedāvā visdažādākos produktus. Lieliskas kvalitātes meža kameras, binokļus, tēmēkļus medībām, tālskatus, kā arī jaunumu – nakts redzamības monokļus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Interesanti gan, ka pavisam nesen Minox iegādājās Blaser, tagad zīmols ir zem šīs lielās kompānijas jumta. Bija iespēja novērtēt Minox nakts redzamības jaunumu NVD 650, kas ir digitālā nakts redzamības ierīce ar iespēju ierakstīt redzēto. Diemžēl iespēja papētīt šo ierīci bija īsa un neizdevās kaut ko nofilmēt vai nobildēt, lai vizuāli raksturotu savas sajūtas, tādēļ par to varēju gūt tikai virspusīgu viedokli, ko salīdzināt ar līdzšinējiem novērojumiem.

Pirmais, ko pamani, – šī ierīce ir samērā liela, kaut vai salīdzinājumā ar citām alternatīvām. Tieši šādā formātā kā monoklis vairāk pētītas ir termālās kameras, bet iespējams, ka arī šī ir laba alternatīva. Ierīcei ir seškārtīgs optiskais palielinājums. To var palielināt līdz 30 reizēm, bet kā ar citām līdzīgām ierīcēm – jo lielāks palielinājums, jo sliktāks attēls.

Ierīci var piestiprināt arī pie statīva, kas ir īpaši ērti, ja jāfilmē video.
Foto: Linda Dombrovska

NVD 650 ir liela lēca – 50 mm diametrā, kurai vajadzētu nodrošināt gaismas savākšanu, kas rada labas rezolūcijas attēlu un attēla spilgtumu. Ja nakts ir tumša, lai uzlabotu redzamību, var ieslēgt ierīcē iebūvētu infrasarkano piegaismotāju, kas darbojas distancē līdz 350 metriem. Vīvera sliede nodrošina tā piestiprināšanu. Ierīce ļauj uzņemt attēlus, kā arī HD videoierakstus, kas tiek saglabāti SD kartē. Ražotājs uzsver, ka nakts novērojumus tagad iespējams ātri un viegli ierakstīt augstā kvalitātē.

• Optiskais palielinājums 6 x
• Digitālā tālummaiņa 5 x
• Attēla sensors 5 MP CMOS• Jaudīgs IR izgaismotājs – līdz 350 metriem
• Attēlu izšķirtspēja 2590 x 1944 px
• Video izšķirtspēja 1280 x 720 (HD), 640 x 480 (VGA)
• Svars 765 g

Vērtējums.

Labā ziņa – šī ierīce ir gana lēta. Internetā atrodama cenas amplitūdā no 400 līdz 450 eiro. Tomēr, godīgi sakot, attēla ziņā no ierīces gaidīju vairāk. Pat ar IR piegaismotāju, stāvot lauka malā, tālāk par 100 metriem neko īsti neizdevās saskatīt. Tad ierīci pavērsu pret kaimiņu māju, kas atrodas 350 metru distancē, un bija skaidrs, ka ierīce rāda gan kaut ko un piedevām vēl ļoti labi. Nakts bija tumša, bez mēness, un, skatoties uz lauku, kas ir vismaz 500 metri, bija cerība saskatīt vismaz kādu stirnu, bet izdevās aplūkot tikai laukmali, kā arī dažus krūmus grāvī, kas atrodas simt metru attālumā. Viss tālāk likās kā miglā tīts.

Reklāma
Reklāma

Vēlāk sapratu, ka IR piegaismotājam pret kaut ko jāatspīd, lai objektu redzētu, tā kā uz lauka objektu nebija, nevarēja neko saskatīt. Ierīce labi parādīja elektrības stabu, kā arī ozolu. Pagriežot ierīci pret māju, to varēja ļoti labi redzēt. No funkcionālā viedokļa pogas izvietotas ērti un loģiski, un ātri var pierast pie to lietošanas, jo tumsā taču nevar nevienu pogu saskatīt. R

egulēšanas iespējas gana plašas, lai gan spilgtumam bija tikai trīs gradācijas, kas šķita pārāk maz, jo gribējās, lai attēls ir mazāk spilgts. Kopumā var secināt, ka kvalitāte principā atbilst cenai.

Interesants pārsteigums ar Pulsar Edge GS 3.5x50L

‘Pulsar Edge GS 3.5x50L’ ir pirmās paaudzes EOP sistēmas binoklis
Foto: Linda Dombrovska


Šis ir pirmās paaudzes EOP sistēmas binoklis, uz kuru sākotnēji neliku vispār nekādas cerības. Tomēr binoklis sevi parādīja gana labā gaismā. Lielākais mīnuss – iebūvētais IR piegaismotājs ir tajā nanometru amplitūdā, ko redz dzīvnieki, tomēr, ja dzīvnieki nav tramdīti, tie vienkārši stāv un skatās, prom nebēg.

Novērošanai lieliski piemērots, vēl jo vairāk tādēļ, ka cena ir pietiekami draudzīga – 695 eiro Ieskaties.lv veikalā. Pirmais tests notika lietainā naktī, kad šķita, ka ar šo binokli nebūs iespējams saskatīt neko. Simt metru attālumā stāvošās stirnas varēja redzēt diezgan labi, pat labāk nekā ar termokameru, jo apstākļi bija dīvaini – aukstais lietus padarīja dzīvniekus aukstus un termokamera nespēja īsti uztvert to siltumu. Ja zina, uz ko skatās, iespējams arī mežā saskatīt dzīvniekus, kā arī bija iespēja vērot briežus uz lauka apmēram 150 metru distancē, tie nemaz nebēga prom, drīzāk skatījās uz mašīnu, nevis baidījās no IR piegaismotāja.

Kopumā jāsaka, ka šī ierīce nodrošināja labākas vērošanas iespējas nekā Minox. Bet tas ir personīgais vērtējums.

• Palielinājums 3,5 x
• Lēcas diametrs 50 mm
• Redzes lauks 11 grādi
• Maksimālais darbības attālums 220 m
• Piegaismotājs 780 nanometri
• Svars 850 g.

Cita alternatīva – Dipol

‘Dipol EOP’ sistēmas binoklis D521R
Foto: Linda Dombrovska

Maz pazīstams baltkrievu zīmols, ar ko bija iespēja iepazīties medību izstādē Vācijā. Zīmols piedāvā nakts redzamības un termālās ierīces, kā arī medicīniskās iekārtas. Šīs jau nu ir citas kategorijas ierīces, kuru cena ir krietni vien lielāka nekā Minox nakts redzamības ierīcei.

Zīmols piedāvā ne tikai nakts redzamības binokļus, bet arī monokļus un tēmēkļus. Monokļu versijas ir dažādas, bet lielākais jaunums ir DN37, kas piedāvā 2+ paaudzes tehnoloģijas lietošanai kopā ar dienas tēmēkļiem, video vai foto kamerām. Ar speciālu pāreju iespējams piestiprināt tam, kam sirds kāro. Līdztekus monokļiem firma piedāvā arī 2+ paaudzes binokļus, piemēram, D521R modeli ar četrkārtēju palielinājumu un iespēju novērot objektus līdz 600 metru attālumam. Jāsaka gan, ka šīs ierīces cena ir ap diviem tūkstošiem eiro, kas ir ievērojama summa.

Jāievēro, ka šīs nav digitālās ierīces, bet gan EOP sistēmas naktenieki, tātad tie ir daudz jutīgāki pret gaismas ietekmi un ar tādiem uz mašīnas lukturiem naktī skatīties nevajadzētu. Diemžēl firmas mājas lapa šķiet mazliet aizvēsturiska un grūti pārskatāma, bet piedāvā visu nepieciešamo informāciju par šīm ierīcēm.

Vairāk lasiet žurnāla Medības jūnija numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.