Naksnīgās Rīgas tumšā puse 0
Trešdienas vakarā plkst. 22 ierodos Rīgas pašvaldības policijas (RPP) iecirknī Ludzas ielā, lai kopā ar kārtībnieku patruļas brigādi dotos nakts izbraukumā pa Latgales priekšpilsētas administratīvo teritoriju.
Kopš septembra pašvaldības policisti regulāri patrulē galvaspilsētas mikrorajonos Ķengaragā, Purvciemā un Pļavniekos. RPP darbinieks Rolands Krieviņš pastāsta, ka auto patruļai tiek sniegta virkne adrešu, kas divpadsmit stundās jāapseko. “Iedzīvotāji raksta iesniegumus un ziņo par nekārtībām, vēlāk priekšnieks tos akceptē un sniedz mums izpildei. Katru adresi pārbaudām apmēram mēnesi,” skaidro R. Krieviņš. Tā, piemēram, šomēnes jāapseko vietas, kur notiek kabeļu zādzības, lieto alkoholu, pīpē zālīti. Jāpārbauda pagalmi, kāpņu telpas, kur pulcējas narkomāni, prostitūtas un dzērāji, kā arī bezpajumtnieku mitināšanās, alkohola un cigarešu nelegālās tirdzniecības vietas. Ebreju piemiņas vietas un kapsētas RPP apseko pastāvīgi. “Kopumā ar izsaukumiem nodarbojas dežūrgrupa, taču, ja ir vairāki izsaukumi vai dežūrgrupa ir pārtraukumā, mēs viņus aizvietojam,” stāsta R. Krieviņš.
RPP darbinieki stāsta, ka grūti pateikt, kurš no rajoniem ir bīstamāks. “Jauniešiem pēc ballēšanās iesaku uz mājām braukt ar taksometru, censties atvēlēt naudu drošākai nokļūšanai mājās. Ja pats sevi nesargāsi, neviens cits to nedarīs,” teic A. Asars.
Noķerts narkomāns
Devāmies apskatīt Pērnavas un Lauku ielu, kur bieži vien cenšas piepelnīties ielasmeitas. Šoreiz viņas nemanām, taču RPP ļoti operatīvi reaģēja uz kāda cilvēka slēpšanos Lauku ielā pie skolas. Tas bija 26 gadus vecs vīrietis, kuru policisti bija redzējuši jau pagājušās maiņas laikā un pieprasījuši uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Taču šoreiz atšķirībā no pagājušās reizes pie viņa RPP konstatēja vairākus iepakojumus nezināmas vielas balta pulvera veidolā un vairākas šļirces, kurām nolauztas adatas.
Pats jaunietis, uzvedoties neadekvāti, skandināja, ka nelieto narkotikas, un visu kabatās esošo ir atradis atkritumu konteinerā. Taču, pēc informācijas datu bāzē, RPP konstatēja, ka viņam jau esot vairāki pārkāpumi par narkomāniju.
Jaunieti nogādājām uz Valsts policiju (VP), tur viņam konfiscēja visas atrastās vielas. Valsts policija vīrieti nosūtīja uz alkohola, narkotisko un psihotropo vielu reibuma ekspertīzes nodaļu, lai pārbaudītu narkotisko vielu esamību viņa organismā.
Ārsts narkologs informēja, ka jaunietis ekspertīzes nodaļā ir uzskaitē jau kopš 2002. gada. Viņš ir lietojis amfetamīnu un metamfetamīnu. No viņa rokām tika paņemti nomazgājumi un nodota urīna analīze. “Viņš nav tipisks narkomāns. Iespējams, viņam ir dubultdiagnoze, par ko liecina viņa neadekvātā uzvedība un drausmīgais netīrīgums. Viņam ir arī kašķis. To viņš varējis dabūt, iekasot netīrumus, vai arī no netīras šļirces. Jaunietim obligāti vajadzētu ārstēties pie psihiatra, jo viņam, iespējams, ir psihiska saslimšana, kurai virsū uzslāņojusies narkotiku lietošana,” skaidro ārsts.
Nakts tauriņi lidinās nepārtraukti
Ap pulksten diviem naktī atkārtoti devāmies uz Pērnavas ielu.
Šoreiz tur sastapām dažas sievietes, divām no tām jau ir aktīvi pārkāpumi par prostitūciju, un uz ielas viņas var sastapt katru dienu. A. Asars zina teikt, ka viņas visas kā viena sūdzas par slikto dzīvi un pastāvošo iekārtu.
“Viņām vienmēr ir vissliktāk, strādā, lai pabarotu bērnus, lai nopelnītu iztikai,” ironizē A. Asars. Tonakt sievietēm bija izteikts brīdinājums un tika veiktas preventīva rakstura pārrunas. Uzklausot policijas darbiniekus, viņas uzreiz pameta savu darba vietu.
RPP darbinieki stāsta, ka piektdienās un sestdienās ir vairāk kustības, vairāk cilvēku ielās un tad arī izsaukumu ir vairāk. Taču krasu pārmaiņu nav. Bieži naktīs tiek manītas vienas un tās pašas sejas, bet ne vienmēr ir pamats aizturēt.
“Ikdienā mēs visu laiku saskaramies ar dažādām situācijām, tāpēc nevaram pateikt, kādi pārkāpumi notiek visbiežāk,” skaidro A. Asars.
Bez jumta virs galvas
Īsi pirms plkst. 23 mūsu pirmā pieturas vieta ir Dag-das un Strūgu ielas krustojums, kur mitinās bezpajumtnieki. Šeit viņi nakšņo šķūņos, kas pieder apkārtējiem iedzīvotājiem. Kamēr daži šķūņi ir pilni ar malku, sadzīviskiem krāmiem un vecām mēbelēm, tikmēr citos, kas pārpildīti atkritumiem, mitinās bomži un žurkas. “Pagaidām šī ir vienīgā adrese, kurā apsekojam bezpajumtniekus. Tie apkārt rada lielu miskasti, tādēļ cilvēki sūdzas,” stāsta RPP darbinieks Kaspars Kanbergs.
Kādā šķūnī uzgājām divus bezpajumtniekus – Aināru un Veroniku. Tiklīdz policija norādīja, ka jādodas prom, abi bez ierunām piekrita. RPP darbinieki stāsta, ka Ainārs un Veronika ir pastāvīgie šo šķūņu iemītnieki, uz patversmi braukt viņi nevēlas, jo viņiem tepat ir labi. RPP drīkst bezpajumtniekus nogādāt līdz patversmei, taču, ja viņi paši to nevēlas, piespiest nav tiesību. Turklāt daudzās patversmēs bezpajumtniekus alkohola reibumā nepieņem. Pats Ainārs, alkohola pārņemts, knapi runādams, skaidro, ka uz patversmi kopā ar draudzeni doties nevēlas, jo pagājušo reizi tur dabūjis utis. Viņš uzskata, ka klaiņošana pa āru ir labāka, un pilnā pārliecībā teic, ka atradīs vēl drošāku vietu, kur pārnakšņot. “Es nezogu un neložņāju pa miskastēm, es arī neubagoju, dienā ēdu zupu virtuvēs,” stāsta Ainārs.
Vēl viens turpat netālu kaimiņos atrastais kungs Genādijs neatteicās doties uz patversmi Gaiziņa ielā 7. Viņa ieņemtais šķūnis bija pilns ar atkritumiem – plastmasas pudelēm, maisiem, arī grāmatām. Bezpajumtnieks norādīja, ka ģimenes viņam neesot, tā viņu atstājusi un dzīvojot Krievijā. “Pensijas izdzīvošanai nepietiek. Šajā vietā nomainīju jau četrus šķūņus,” stāsta Genādijs.
“Gadās jau, ka viņu šeit nav, bet pārsvarā visi bezpajumtnieki tā dara – uz kādu laiciņu nolien tur, kur mēs viņus atrast nevaram,” teic K. Kanbergs. Atvedot uz patversmi Genādiju, redzam, ka pie tās durvīm guļ vēl viens šī sabiedrības slāņa pārstāvis. “Gadā tikai 62 naktis bezpajumtniekiem ir atļauts nakšņot patversmē, taču, ja viņus atved RPP un uzraksta uzņemšanas aktu, tad atkal tiek piešķirta vieta,” skaidro patversmes pārstāvis.
RPP darbinieki stāsta, ka Latgales priekšpilsētas pagalmos, kāpņu telpās, dažkārt pat suņu būdās bieži var atrast bezpajumtniekus. Ir tādi, kas ziemā nosalst, bet tādēļ viņu nekļūst mazāk, jo parādās jauni. “Pārsvarā viņi ir mierīgi, taču gadās arī tādi, kas alkohola reibumā kļūst agresīvi un mazāk kontrolējami,” teic R. Krieviņš.
Katrs rajons ir bīstams
RPP darbinieki stāsta, ka katram rajonam ir sava specifika, grūti pateikt, kurš no tiem ir bīstamāks. Piemēram, Pļavnieki ir apdzīvotāks masīvs, tur, iespējams, ir mazāk bezpajumtnieku. Taču RPP iesaka nestaigāt nakts laikā tumšās un bīstamās vietās nevienā Rīgas rajonā, vēlams no tām izvairīties.
“Drošībai pieļaujams ir gāzes balons. Ja cilvēks jūt, ka kāds aizmugurē iet, tad vienmēr ir jāatskatās, jāpievērš uzmanība aizdomīgiem cilvēkiem. Jauniešiem pēc ballēšanās iesaku uz mājām braukt ar taksometru, censties atvēlēt naudu drošākai nokļūšanai mājās. Ja pats sevi nesargāsi, neviens cits to nedarīs,” teic A. Asars.
Ap trijiem naktī izbraucām caur Grīziņparku un Ziedoņdārzu. Tur vajadzēja apsekot suņus bez pavadas, bet neko nemanījām. Ar šo mierīgo apsekošanu plkst. 3.20 mans reids kopā ar RPP ir beidzies. Policisti patrulēja vēl līdz 5 rītā, pēc tam bija ziņojumu rakstīšana par maiņā padarīto un konstatēto.
Uzziņa Laikā no 1.09.2012. līdz 19.09.2012. Rīgas pašvaldības policijas Latgales priekšpilsētas pārvaldes Pļavnieku mikrorajona jaunizveidotās autopatruļas paveiktais: apkalpoti 22 izsaukumi par sabiedriskās kārtības noteikumu neievērošanu, aizturētas un citās iestādēs nogādātas 27 personas, no kurām trīs – par braukšanu alkohola reibumā, viena – meklēšanā un aizdomās par dzīvokļa zagšanu, viena – par automašīnu spoguļu zagšanu, divas – par automašīnas apzagšanu un narkotisko vielu glabāšanu u. c., sastādīti 20 administratīvā pārkāpuma protokoli.
|