Vai advokāta profesijā jāizvirza stingrākas prasības? “LA” aptauja 0
Jānis Kārkliņš, Advokātu eksāmenu komisijas loceklis: “Izmaiņas advokātu eksaminācijā nepieciešamas, lai celtu kopējo kvalitāti. Lai neļautu advokātu rindās iekļūt personai, kam tikai “paveicās ar biļeti”, bet kopējais zināšanu līmenis nav atbilstošs profesijai. Pašreizējā piecu ballu sistēma neļauj vispusīgi nodrošināt topošo advokātu eksamināciju. Tādēļ atbalstu pāreju uz desmit ballu sistēmu. Jaunā vērtēšanas kārtība prasīs pierādīt, ka esi viens no labākajiem jurisprudences jomā, lai pretendētu uz šo profesiju. Pieļauju, ka līdz ar to jauno advokātu skaits varētu samazināties, bet tas jau būs atkarīgs no katra pretendenta zināšanu līmeņa.”
Uldis Lapiņš, zvērināts advokāts: “Advokāta praktizēšanas vecuma ierobežojumiem nav jābūt, ja viņš ir spējīgs sniegt kvalificētu palīdzību. Īpaši tādēļ, ka ik gadu vismaz 16 stundas jāgūst papildu zināšanas kursos un mācībās. No savas pieredzes varu teikt, ka eksaminācija desmit ballu sistēmā dotu iespēju komisijai daudz niansētāk izvērtēt pretendenta zināšanas. Obligāta advokāta darbības apdrošināšana, manuprāt, ir diskutabls jautājums. Tad būtu nepieciešami arī noteikumi, lai jebkurš advokāts zinātu par līgumslēdzēju pušu pienākumiem un tiesībām. Negatīvs piemērs ir sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskā atbildība. Lai gan likums nosaka konkrētus apdrošināšanas kompāniju pienākumus, tās mēdz neatlīdzināt zaudējumus, norādot uz dažādiem izdomātiem iemesliem.”
Valters Jakobijs, zvērināts advokāts: “Ir ne tik daudz svarīgi, pēc kādas punktu sistēmas zināšanas tiek vērtētas, bet gan – kā advokāts teoriju prot praktiski piemērot darbībā. Brīžam tiesas sēdēs ir redzams, ka kolēģim ir spīdošas teorijas zināšanas, bet viņš neprot tās piemērot. Nedomāju, ka advokātu darbībā būtu vajadzīgas kādas būtiskas izmaiņas. Labākais darba novērtētājs ir klients un to daudzums. Ja klienti nav apmierināti, viņi pie šāda advokāta nevēršas. Manuprāt, apdrošināšana būtu nepieciešama tiem kolēģiem un birojiem, kas nodarbojas ar dažu kategoriju civillietām, kur advokāta kļūda vai nezināšana var radīt lielus zaudējumus klientam.”
Jānis Ešenvalds, zvērināts advokāts: “Diemžēl daži priekšlikumi neiztur kritiku un faktiski ir vērsti uz advokatūras kā brīvās profesijas neatkarības un pašregulēšanās ierobežošanu. Tāpat šādi priekšlikumi liecina par grozījumu veikšanu likumā kā pašmērķi. Piemēram, iecere “pārkopēt” un ietvert likumā jau šobrīd advokātu kolēģijas statūtos ietverto regulējumu par advokāta un klienta vienošanās saturu. Turpmāku diskusiju prasa arī priekšlikums par profesionālās darbības obligātu apdrošināšanu. Jau šobrīd klientiem ir iespēja izlemt, vai izvēlēties advokātu, kura profesionālā darbība nav apdrošināta.”
Jānis Rozenbergs, Advokātu eksāmenu komisijas priekšsēdētājs: “Paredzamās izmaiņas advokātu eksāmenu kārtībā ir vēl viens loģisks un pārdomāts solis, lai nodrošinātu šīs profesijas pārstāvju sniegtās juridiskās palīdzības kvalitāti. Ieguvējs būs ikviens, kam gadīsies vērsties pēc šādas palīdzības. Nav iemesla bažām, ka grozījumi varētu traucēt ienākt darba tirgū jauniem profesionāļiem. Pēdējo desmit gadu laikā advokātu skaits pieaudzis divkārt, kas liecina par atvērtību jauniem un zinošiem kolēģiem. Tāpat arī advokātu profesionālās darbības obligātas apdrošināšanas noteikšana ir atbalstāma. Tā tas notiek vairākumā citu ES valstu, un arī Latvijā jau šobrīd apdrošinās liela daļa advokātu.”