“Zvanīju mūsu zobārstei uz Stomatoloģijas institūtu, jo gribēju pierakstīt savus 3 bērnus, taču operators paziņoja, ka šogad vairs bezmaksas zobārstniecība nebūs pieejama, jo valsts kvotas ir beigušās. Nāksies maksāt – 41 eiro par bērnu. Vedot visus 3, nāksies šķirties no 123 eiro. Vai tiešām tā ir normāla situācija?”
Tā mums ziņo kāda noraizējusies mamma no Rīgas. Šis stāsts jau atkārtojas regulāri, ka vecāki visnegaidītākajos brīžos uzzina, ka bezmaksas pakalpojumi bērniem nav pieejami. Kā ir šobrīd?
Lai noskaidrotu situāciju, LA.LV sazinājās ar RSU Stomatoloģijas institūtu. Saņēmām atgādinājumu, ka valsts apmaksāta ārstēšana bērniem tiek sniegta rindas kārtībā, šobrīd RSU Stomatoloģijas institūtā rindā uz valsts apmaksātu pakalpojumu gaida aptuveni 4000 bērnu. Tādēļ ir ilgs gaidīšanas laiks uz valsts apmaksātu zobu labošanu.
Bērniem, kuriem ir nepieciešamība labot zobus vispārējā anestēzijā vai sedācijā, ir iespējams pieteikt valsts apmaksātu konsultāciju, lai izvērtētu mutes dobuma stāvokli un noteiktu nepieciešamību pēc šādas ārstēšanas.
Tāpat arī RSU Stomatoloģijas institūta pārstāvji mierina, ka neatliekamo palīdzību iekaisumu un zobu traumu gadījumā ir iespējams saņemt pie dežūrārsta, iepriekš sazinoties ar bērnu nodaļas reģistratūru. Kā arī vietnē Rindapieārsta.lv esot atrodams saraksts, ar klīnikām, kas ir noslēgušas līgumu ar Nacionālo Veselības dienestu un sniedz valsts apmaksātu ārstēšanu. Tur ir atrodamas klīnikas ar mazāku gaidīšanas laiku.
RSU Stomatoloģijas institūtā prioritāri ārstēšana tiek sniegta pacientiem ar invaliditāti, retām slimībām, iedzimtām zobu patoloģijām un zobu traumām. Šiem pacientiem ir nepieciešama specializēta ārstēšana, kura nav vispārējā zobārsta kompetencē, līdz ar to RSU Stomatoloģijas institūts ir vienīgā vieta Latvijā, kur šādi pacienti var saņemt sev nepieciešamo ārstēšanu.
Kā zināms, kvotas piešķir Nacionālais veselības dienests. LA.LV sazinājās arī ar šo iestādi, lai uzzinātu, vai tiešām kvotas ir beigušās un kāda ir pašreizējā kārtība.
Saņemtā atbilde: “Kvotas nav beigušās. Atsevišķās iestādēs izveidojusies situācija, ka ir pārstrāde jeb kad pakalpojums ir sniegts vairāk nekā iepriekš plānots un tas nav attiecināms tikai uz Rīgu, bet arī reģioniem, lielākoties tā ir tieši akūtā zobārstniecība. Bet jau šobrīd esam novirzījuši papildu finansējumu, tostarp akūtās zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem, kā arī tuvākajā laikā plānots informēt pakalpojumu sniedzējus par palielinātu pakalpojumu apjomu.
Kā jau minēts, prioritāri finansējums tiek novirzīts akūtajai bērnu zobārstniecībai, kā arī zobārstniecības pakalpojumu pieejamības uzlabošanai reģionos. Rīgā pakalpojumu sniedz 86 zobārstniecības līgumiestādes un gaidīšanas rindas ir sākot no 5 dienām līdz 150 dienām.
Šobrīd papildu finansējums Rīgā ir novirzīts pakalpojumu sniedzējiem, kas nodrošina akūto zobārtsniecību (VCA, Adoria, Stomatoloģijas institūts). No septembra plānots papildus noslēgt līgumus arī ar pakalpojumu sniedzējiem, kuri atrodas gaidīšanas rindā jeb ir gatavi sniegt zobārstniecības pakalpojumus bērniem (4 zobārstniecības iestādes).
Vienlaikus no papildu piešķirtā finansējums (57 miljoni eiro veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai), 2 miljoni tiks novirzīti gan esošo pakalpojumu sniedzēju kvotas palielināšanai, gan arī tiks uzņemti visi pakalpojumu sniedzēji, kuri šobrīd bija gaidīšanas rindā.
Lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību sarežģītākos gadījumos, Daugavpils reģionālajai slimnīcai (zobu labošanai vispārējā anestēzijā) no augusta ir piešķirts papildu finansējums. Līdz šim šāds pakalpojums bija pieejams tikai Rīgā Stomatoloģijas institūtā.”