Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (no kreisās) un Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs piedalās Rīgas domes sēdē.
Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks (no kreisās) un Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs piedalās Rīgas domes sēdē.
Foto – LETA

Pašvaldībās nāksies domāt par vārdiem domes sēžu laikā 0

Saskaņā ar izmaiņām “Likumā par pašvaldībām” no 1. jūlija visām Latvijas pašvaldībām būs jānodrošina domes sēžu ierakstīšana audioformātā un ierakstu ievietošana pašvaldības interneta mājaslapā. Daļa pašvaldību jau nodrošina savu sēžu ierakstus, tomēr vairākumam pašvaldību šī prasība būs jaunums.

Reklāma
Reklāma

Vai būs kas klausās?


7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Līdz šim iedzīvotāji domju sēdēm varējuši sekot līdzi klātienē vai pēcāk, lasot sēžu protokolus. Tomēr tikai 5% iedzīvotāju regulāri (vismaz reizi mēnesī) seko līdzi pašvaldības mājaslapā publicētajiem lēmumiem un lasa domes sēžu protokolus, liecina pērn decembrī pēc “Lattelecom” pasūtījuma veiktā aptauja. Vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka nejūtas informēti par savā pašvaldībā notiekošo un pieņemtajiem lēmumiem. Un, lai arī vairākums nezina par gaidāmajām izmaiņām, teju katrs otrais atzīst, ka labprāt izmantos iespēju sēžu ierakstus noklausīties. Iedzīvotāji uzskata, ka audioierakstu būtiskākie ieguvumi būs plašāka informācijas pieejamība, godīgāks un caurskatāmāks pašvaldības deputātu darbs un iespēja izvērtēt deputāta darbību amatā, lai atvieglotu izvēli nākamajās pašvaldību vēlēšanās. Tāpat tiek uzskatīts, ka audioieraksti ļaus noteikt aktīvākos deputātus un tos, kas sēdēs piedalās vien formāli, kā arī liks deputātiem debašu laikā runāt konstruktīvāk, bez savstarpējiem apvainojumiem.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) norāda, ka pašvaldību attieksme pret jauno nosacījumu ir atšķirīga, jo tas prasa papildus gan finansiālos, gan administratīvos resursus. Turklāt neesot vienprātības jautājumā, vai norma sasniegs mērķi – nodrošināt domes sēžu darbu atklātību, neradot daudz papildu problēmjautājumu, piemēram, fizisko personu datu aizsardzības nodrošināšanā. Tāpat aktu­āls esot jautājums, vai šādu audioierakstu publicēšana nebūs iemesls atsevišķu politisko spēku interešu reklamēšanai, ņemot vērā, ka domes deputāti var izmantot iespēju politiski ar slēptu aģitāciju ietekmēt iedzīvotājus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visas pašvaldības pārmaiņām pilnībā nav gatavas, jo vēl tiekot precizēti gan juridiskas, gan tehniskas dabas jautājumi. Atsevišķas pašvaldības pārskata budžetu, lai paredzētu naudas līdzekļus jaunās likuma normas izpildei. “Ņemot vērā, ka arī tirgus piedāvājums attiecībā uz nepieciešamajām iekārtām un datorprogrammām ir atšķirīgs, nav iespējams noteikt konkrētu naudas summu, kas pašvaldībām būs nepieciešama noteiktā uzdevuma izpildei,” skaidro VARAM pārstāve Marika Vanka. Izmaksas atkarīgas arī no nepieciešamības algot papildu darbiniekus vai izvēlētā aprīkojuma.

Sākot no 80 eiro


Konsultējot vietējo varu pārstāvjus par sēžu translāciju un ierakstīšanas tehniskajiem jautājumiem, “Lattelecom” darbinieki novērojuši, ka prasības un vēlmes atšķiras. “Dažās pašvaldībās svarīgāk ir izpildīt likuma normu ar maksimāli zemākām izmaksām, citās domā, lai iedzīvotājiem būtu pieejams kvalitatīvs ieraksts,” skaidro uzņēmuma biznesa klientu daļas direktors Gusts Muzikants. Likums nenosaka audioierakstu kvalitātes prasības, vien to, kādā formātā tie jānodod glabāšanā. “Līdz ar to vairākas pašvaldības izvēlējušās domes sēdes ierakstīt tikai ar diktofonu, ir dzirdēti arī priekšlikumi sēdes ierakstīt ar telefonu, jo arī tā formāli likums tiks izpildīts. Tomēr vairākumā gadījumu pašvaldības šim jautājumam pieiet atbildīgi un domā arī par ieraksta kvalitāti,” stāsta G. Muzikants. Viņš piebilst, ka audiorisinājuma ieviešanas izmaksas atkarīgas arī no deputātu skaita un konkrētās sēžu telpas lieluma: “Maza pašvaldība ar deviņiem deputātiem, kur sēdes notiek nelielā kabinetā, var izlīdzēties ar profesionālu diktofonu 80 eiro vērtībā, bet lielākām jārēķinās ar aprīkojumu 
1500 – 2000 eiro apmērā.”

Pēc sēdes audioieraksts jāklausās un atbilstoši likumam jāveic teksta rediģēšana, jādzēš personu sensitīvie dati. Dažās pašvaldībās dzirdēti spriedelējumi, ka iedzīvotāji iespēju klausīties audioierakstus izmantos maz, jo, kaut šobrīd domes sēdes ir atklātas, uz tām apmeklētāji nenākot.

Interesantākais 
notiek komisijās


Krāslavas novada pašvaldības pārstāve Inga Kavinska teic, ka visu vajadzīgo sēžu audioierakstu veikšanai dome jau sagādājusi un testa režīmā arī izmēģinājusi. Tas izmaksājis ap 850 eiro. Krāslavas novada deputāti pret jauno kārtību nekādas pretenzijas neesot izteikuši. I. Kavinska cer, ka jaunās iespējas ieinteresēs jauno paaudzi sekot līdzi norisēm pašvaldībā. Sējas novada vadītājs Guntis Liepiņš teic, ka domes sēdes jau patlaban tiek ierakstītas, taču publicēt tās sāks, kā likumā noteikts – no 1. jūlija. Sēžu zāles aprīkošana audioierakstu veikšanai izmaksājusi ap 500 eiro. G. Liepiņš ir par atklātību, tomēr visai kritiski raugās uz jauno prasību, jo ne vienmēr sēdēs sagatavoti pilnīgi lēmuma projekti, tāpēc sanākot izplūst garās diskusijās, nereti arī pastrīdēties par sīkumiem. “Pieļauju, kāds deputāts ieraksta laikā izvēlēsies labāk paklusēt un savu viedokli paturēt pie sevis un ne tāpēc, lai ko slēptu, bet, lai neparādītu sevi kā kašķīgu,” spriež Liepiņš, kurš atzīst, ka arī pats reizēm atļaujas pateikt šo to pārmēru skarbu, tāpēc turpmāk nākšoties vairāk domāt par saviem vārdiem.

Reklāma
Reklāma

Tukuma novada pašvaldība domes sēžu tiešraides un ierakstu pieejamību nodrošina jau kopš 2012. gada novembra. To ieviešana domei izmaksājusi ap 3500 eiro (iekļaujot arī videorisinājumu). Kā stāsta domes pārstāve Aiga Priede, vienas sēdes sekotāju skaits svārstās no 30 līdz 100 atkarībā no tajā izskatāmajiem jautājumiem.

No pagājušā gada sākuma komisiju sēžu tiešraides nodrošina arī Ventspils novada dome. Domes pārstāve Kristīne Dubļin­ska pauž, ka par iedzīvotāju interesi liecinot skaitļi – vidēji vienu komisiju sēdi tiešsaistē skatās 165 cilvēki (atsevišķās reizēs pat līdz 500 cilvēkiem), bet kopumā gan tiešsaistē, gan ierakstā sēdi mēdz noskatīties līdz pat 2000 cilvēkiem. Tomēr no 1. jūlija Ventspils dome internetā publicēs vien domes sēžu audioierakstus, kā to prasīs likums. “Galvenais darbs lēmumu sagatavošanā norisinās domes komitejās, bet domes sēdēs notiek tikai galējā lēmumu pieņemšana, tāpēc pašvaldība uzskata, ka domes sēžu translēšana tiešsaistē varētu nebūt iedzīvotājiem tik interesanta kā galveno domes komisiju sēdes, kurās detalizēti izskata un apspriež visus svarīgākos pašvaldības darba un pilsētas attīstības jautājumus,” skaidro Dubļinska.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.